Ziemniaki: wszystko w jednym miejscu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ziemniaki: wszystko w jednym miejscu

05.09.2023autor: Jacek Daleszyński

Branża ziemniaczana miała okazję spotkać się na Opolszczyźnie w miejscowości Gronowice na I Ogólnopolskich Targach Ziemniaczanych zorganizowanych przez Stowarzyszenie Polski Ziemniak w dniach 30 i 31 sierpnia. Nasza redakcja objęła to wydarzenie patronatem medialnym.

Końcówka sierpnia była w tym roku dla plantatorów ziemniaka doskonałą okazją do przyjrzenia się całej branży ziemniaczanej, która spotkała się w jednym miejscu. W gospodarstwie Gerharda Nowaka zorganizowano poletka odmianowe, stoiska dla niemal wszystkich firm oferujących środki do ochrony tej uprawy m.in. przed chorobami, czy pokazy zbioru i przeładunku ziemniaków. W sumie w imprezie wzięło udział ponad 70 wystawców. Dopisali też odwiedzający, których już pierwszego dnia było 400.


Odmiany

Część z niemal 10 ha powierzchni całych targów dedykowana była stoiskom m.in. hodowlanym. Na imprezie obecne były praktycznie wszystkie liczące się w naszym kraju hodowle, które zaprezentowały swoje najnowsze i topowe odmiany ziemniaka. Ich przekrój był pełny – przez odmiany jadalne, przemysłowe po skrobiowe. W sumie było ich blisko 80. Ta część wystawy cieszyła się dużym zainteresowaniem. Mimo że materiał sadzeniakowy ziemniaka stanowi największy koszt jego uprawy, to rolnicy chcący się profesjonalnie zajmować jego uprawą wiedzą, że na tym elemencie agrotechniki nie można oszczędzać. Odwiedzający podkreślali, że najważniejsza jest zdrowotność bulw, która w połączeniu z odpowiednią ochroną zapewnia najlepszą jakość zbieranych bulw, które bezpiecznie i bez strat można przechować przez wiele miesięcy.

r e k l a m a

Ochrona

W tym roku wyzwaniem dla rolników była ochrona ziemniaka przed zarazą i alternariozą ze względu na warunki pogodowe: najpierw panującą suszę, a potem częste deszcze. Szczególnie dokuczliwa była ta druga choroba, którą eksperci zalecają zwalczać dopiero w 2. lub 3. zabiegu. Pierwszy zabieg ma być zawsze kierowany na zwalczanie zarazy ziemniaka, najlepiej przy użyciu fungicydów działających systemicznie w roślinach.
W szranki jeśli chodzi o ochronę ziemniaka stanęło 8 firm, które zaprezentowały swoje programy ochrony i odżywiania roślin. Każda z firm chroniła tę samą odmianę VR 808, zabiegi musiały być wykonywane w tym samym terminie, a było ich łącznie 8. Niejednokrotnie rozbudowane programy ochrony pokazują, że mimo kurczącego się rejestru ochrony roślin można wciąż skutecznie zwalczać najważniejsze choroby ziemniaka. Eksperci z firm chemicznych i przedstawiciele dystrybutorów podkreślali, że najważniejsza jest rotacja mechanizmów działania fungicydów nie tylko na patogena, ale też w roślinie.

 

Zbiór

Na powierzchni 8 ha i na 3 odmianach zaprezentowano zbiór ziemniaka. W porównaniu wzięły udział 2 maszyny zaczepiane dwurzędowe marki Ropa i AVR oraz samojezdny, czterorzędowy kombajn Ploeger. Pierwszego dnia warunki do zbioru nie były idealne ze względu na padający rano deszcz, ale dzięki temu odwiedzający mogli zobaczyć, jak w tych warunkach sprawdza się każda z maszyn. Kluczowe było tu odseparowanie ziemi od bulw bez nadmiernego uszkadzania bulw, co ma niebagatelny wpływ na przechowywanie.
Pokazy uwzględniały też przeładunek bulw z przyczep na naczepy samochodowe przy użyciu dwóch systemów firm AVR i Grimme.

 

Organizatorzy już planują kolejne spotkania, które docelowo mają się odbywać co roku, za każdym razem w innym rejonie kraju ważnym z punktu widzenia uprawy ziemniaka.



jd, fot. Daleszyński, Śliwiński
autor Jacek Daleszyński

Jacek Daleszyński

<p>redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ziemniaki

Kiedy wapnować pole pod uprawę ziemniaka?

Ziemniak nie ma szczególnie wysokich wymagań, jeśli chodzi o pH gleby, niemniej z wapnowania stanowisk, na których ma być uprawiany, nie powinno się rezygnować. Wapń to nie tylko regulator odczynu, ale też składnik pokarmowy.

czytaj więcej
Ziemniaki

Fosfor w ochronie bulw ziemniaka

Już niespełna 20 lat temu na amerykańskich uniwersytetach rozważano możliwość zastosowania soli kwasu fosfonowego w przechowalniach ziemniaka. Obecnie metoda tam jest już dostępna dla farmerów.

czytaj więcej
Ziemniaki

Zbiory ziemniaków - Efektowne pokazy w deszczowej aurze

Na targach w Gronowicach rolnicy mogli się przekonać, jak zebrać wartościowy plon ziemniaków w niesprzyjających warunkach i jak mogą w tym pomóc m.in. nowoczesne kombajny.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)