Fosfor w ochronie bulw ziemniaka
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Fosfor w ochronie bulw ziemniaka

21.09.2023autor: Tomasz Czubiński

Już niespełna 20 lat temu na amerykańskich uniwersytetach rozważano możliwość zastosowania soli kwasu fosfonowego w przechowalniach ziemniaka. Obecnie metoda tam jest już dostępna dla farmerów.

Z artykułu dowiesz się

  • Fosfonian to nie fosforan.
  • Wpływ różnych fungicydów na rozwój sprawców chorób w przechowywali.
  • Wpływ różnych fungicydów na rozwój parcha srebrzystego.
  • Wpływ czasu stosowania środka na zarażenie.
W USA ziemniak ma olbrzymie znaczenie, często bagatelizowane przez Europejczyków. Znajduje się on w codziennej diecie praktycznie każdego Amerykanina, choć nie jest on tam podawany w sposób rozpowszechniony w Polsce. Dominują tam oczywiście powszechne u nas chipsy (czasem podawane u nas jako dodatek do „kotleta”) i frytki, ale wielką popularnością cieszą się różnego rodzaju purée oraz dodatek suszu i skrobi ziemniaczanej do żywności wysoko przetworzonej. Znaczenie ma jednak także ziemniak świeży, zarówno młody, jak i z przechowalni.

Różowa zgnilizna wywoływana przez lęgniowca Phytophthora erythroseptica. Fot. Shutterstock
Stosowanie nieorganicznego fungicydu, jakim są jedno- i dwuzasadowe sole amonowe, potasowe i sodowe kwasu fosfonowego, czyli kwasu ortofosforowego (III) – H3PO3 nie jest w Polsce dozwolone. Warto jednak poznać badania amerykańskie, gdyż środki te być może znajdą się także w UE. Obecnie w USA jest zarejestrowanych kilka preparatów, zawierających zbliżone stężenia soli kwasu fosfonowego.
r e k l a m a

Fosfonian to nie fosforan

Warto na początek dodać, że fosfor w kwasie fosfonowym występuje w stanie zredukowanym (mniejszy ładunek dodatni niż fosfor w nawozach na bazie fosforanów, czyli H3PO4). Cząsteczka fosfonowa jest w ziemniaku przemieszczana systemicznie i aktywnie ogranicza rozwój patogenów, wywołujących np. różową zgniliznę (Phytophthora erythroseptica) oraz znaną w Polsce zarazę ziemniaka (tab. 1.). Amerykańskie badania wykazały także skuteczność tych soli w ograniczaniu parcha srebrzystego (tab. 2.), jednak doświadczenia te wymagają jeszcze powtórzeń. Związki te działają także jak stymulatory odporności. Trwają badania nad skutecznością soli kwasu fosfonowego w ograniczaniu wodnistej zgnilizny przyranowej, wywoływanej przez lęgniowce z rodzaju Pythium. Na razie jednak obserwacje wykazały ograniczone zwalczanie tej choroby.


Chronić zdrowe bulwy

Jak większość fungicydów stosowanych na lęgniowce, związki kwasu fosfonowego działają zapobiegawczo. Ograniczają zatem rozwój choroby w przechowalni i powstrzymują infekcje z bulw porażonych w czasie wegetacji, a tym samym zmniejszają ryzyko rozprzestrzeniania się chorób w magazynie.

Skuteczne dawki soli kwasu fosfonowego w USA wynoszą 12,8 uncji na tonę, czyli ok. 360 g/t. Jednak niższe dawki, rzędu 90 g/t, mogą być skuteczne przeciwko różowej zgniliźnie i zarazie. Aby uzyskać dobre pokrycie bulw, preparat rozcieńcza się w wodzie i stosuje minimum ok. 2 l/t (0,5 galona) roztworu. Mniejsza dawka cieczy ogranicza stopień pokrycia, a zbyt duża powoduje straty. Zalecana jest prosta zasada: jeśli ziemniaki się błyszczą lub kapie z nich woda, oznacza to zbyt wysoką dawkę roztworu. Bulwy powinny być ledwo mokre, co będzie wskaźnikiem prawidłowego zastosowania środka.
Preparaty fosfonianowe w USA stosuje się zaraz po zbiorze, a nie w trakcie przechowywania. Wynika to z faktu, że do infekcji różową zgnilizną czy przeniesień zarodników zarazy ziemniaka dochodzi w trakcie wykopków i przemieszczania bulw. Infekcja od pokrycia zarodnikami przebiega w dość krótkim czasie i później zabieg byłby nieskuteczny. Na szczęście zwalczanie patogenów z rodzaju Phytophthora jest możliwe nawet 6 godzin od infekcji, w przeciwieństwie do wielu innych biocydów, które mają skuteczność do mniej niż godziny, a nawet kilku minut. Mimo to nie należy zwlekać z zabiegiem.

Preparaty te stosuje się metodą opryskiwania lub zamgławiania bulw tak, aby były lekko wilgotne na całej powierzchni. Prowadzono także badania nad zamgławianiem na zimno składowanych ziemniaków w celu m.in. zwalczania parcha srebrzystego. Metoda ta jednak nie jest jeszcze w pełni sprawdzona.
Amerykanie rozwiewają także wątpliwości co do fitotoksyczności środków u odmian o cienkiej oraz czerwonej skórce. Nie stwierdzono uszkodzeń przy dawkach nawet 3 razy wyższych od zalecanych. Zastanawiała też możliwość stosowania preparatów w przechowalni sadzeniaków. Choć nie stwierdzono zmian w liczbie pędów i szybkości wschodów większości odmian, to w przypadku odmian o krótkim spoczynku odnotowano problemy i dlatego nie zaleca się stosowanie soli fosfonowych w sadzeniakach.

Objawy zarazy ziemniaka na miąższu bulwy powodowanej przez Phytophthora infestans. Fot. Shutterstock
Na koniec bezpieczeństwo dla konsumenta. Według badań amerykańskich nie zaobserwowano żadnych skutków ani negatywnych, ani pozytywnych dla konsumenta oraz jakości przetwórczej.
Nie mamy na razie możliwości zastosowania soli kwasu fosfonowego w Polsce. Mimo to warto rozpocząć badania nad tymi preparatami, tym bardziej że coraz częściej w ochronie roślin wraca się do związków nieorganicznych jako w większości łatwiej rozkładających się w środowisku sposobem biodegradacji oraz preparatów o wielokierunkowym działaniu na patogeny, co powoduje niszczenie patotypów i ras odpornych na związki organiczne.

Zarodnikowanie grzyba – Helminthosporium solani – sprawcy parcha srebrzystego. Fot. Osowski
oprac. na podst. art. Nory Olsen i Lynn Woodell z University of Idaho oraz Jeffa Millera i Terry’ego Millera, z Miller Research LLC oraz etykiet amerykańskich preparatów.
autor Tomasz Czubiński

Tomasz Czubiński

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ziemniaki

Sadzeniaki na sztuki - produkcja minibulw

Na rynku, nie tylko krajowym, brakuje sadzeniaków – zwłaszcza kwalifikatów wysokiego stopnia. Do ich produkcji wykorzystuje się np. minibulwy. Kupowane na sztuki wysadza się na polu do dalszej reprodukcji, zachowując m.in. wysoki rygor fitosanitarny.

czytaj więcej
Ziemniaki

Jak zwalczyć rolnice?

Po upalnym lecie rośnie zagrożenie przez gąsienice rolnic. Problem w tym, że nie ma bezpośrednich metod ich zwalczania w ziemniaku.

czytaj więcej
Ziemniaki

Zbiory ziemniaków - Efektowne pokazy w deszczowej aurze

Na targach w Gronowicach rolnicy mogli się przekonać, jak zebrać wartościowy plon ziemniaków w niesprzyjających warunkach i jak mogą w tym pomóc m.in. nowoczesne kombajny.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)