Rynek ziemniaków w Europie. Z jakimi problemami borykają się rolnicy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek ziemniaków w Europie. Z jakimi problemami borykają się rolnicy?

25.10.2022autor: wk

Brak opłacalności produkcji sprawia, że powierzchnia uprawy ziemniaków w kraju systematycznie spada. Sytuacji nie poprawia podejście Komisji Europejskiej do środków ochrony roślin. Producenci ziemniaków z całej Europy skarżą się na problemy z dostępnością skutecznych preparatów chroniących uprawy.

20 października odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Ziemniaki” Copa-Cogeca, na którym Polskę reprezentował Wiesław Grudzień, ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych. Podczas posiedzenia polski ekspert został wybrany na wiceprzewodniczącego grupy. 

 

Trudna sytuacja rynkowa

Jednym z głównych tematów obrad grupy roboczej było omówienie sytuacji rynkowej w Europie.


- Większość delegacji z Unii Europejskiej zwracała uwagę na niskie plony ziemniaków w Europie w związku z wystąpieniem suszy. Choć niektóre kraje takie jak Niemcy czy Holandia powiększyły powierzchnie upraw jak i wysokość w produkcji – powiedział Wiesław Grudzień, wiceprzewodniczącego grupy roboczej „Ziemniaki” Copa-Cogeca.

Jak na tym tle wypada Polska? Niestety ostatnie dane nie są optymistyczne, gdyż pokazują zarówno spadek powierzchni uprawy ziemniaków w kraju jak i produkcji. W ostatnich latach powierzchnia upraw wyniosła ok. 300 tys. ha., a produkcja wahała się między 7-8 mln t. Tymczasem teraz ziemniaki uprawia się już tylko na 200 tys. ha., a zbiory wynoszą ok. 6 mln. t.

r e k l a m a

– Mniejsze gospodarstwa wypadają z produkcji ziemniaka, a zostają duże specjalistyczne gospodarstwa, bo te się utrzymują na rynku. Kiedyś o rynku ziemniaków decydowały małe 1-2 hektarowe gospodarstwa to teraz ta grupa się najbardziej kurczy – tłumaczy W. Grudzień.

W tym roku szczególnie źle wygląda w kraju sytuacja na rynku ziemniaków skrobiowych.


- Z  powodu niskich cen zmniejszyła się powierzchnia ziemniaka skrobiowego. Część rolników w tym roku nawet zrezygnowała z uprawy. W efekcie sadzeniaki skrobiowe nie zostały sprzedane na wiosnę, kiedy były szykowane pod nasadzenia. Z moich informacji wynika, ze teraz przemysł skrobiowy jest w stanie skupić tylko 70% swojego zapotrzebowania – kontynuuje Wiesław Grudzień.

Kłopoty z ochroną upraw ziemniaka

Podczas posiedzenia grupy roboczej „Ziemniaki” Copa-Cogeca delegacje z całej Europy dyskutowały także o kwestii dostępności środków ochrony roślin. Unijna polityka ograniczania substancji czynnych spowodowała, że rolnicy mają coraz większy problem w walce np. larwami drutowca.


- Obecnie nie mamy czym chemicznie zwalczyć drutowca, a inne formy ochrony takie jak zabiegi agrotechniczne czy zmianowanie są trudne i mniej efektywne. Wcześniej używało się głównie środków typu Dursban, ale został on wycofany – mówi W. Grudzień.

Hodowcy ziemniaków zwracają jednak uwagę, że efekty takiej polityki są zupełnie odwrotne od zamierzonego. Wycofywanie substancji czynnych prowadzi bowiem do jeszcze bardziej intensywnego stosowania innych dozwolonych preparatów, aby skutecznie zwalczyć szkodniki. Zdaniem rolników podobna sytuacja może być w przypadku glifosatu jeżeli UE nie zgodzi się na przedłużenie jego stosowania.

– W ramach Copa-Cogeca będziemy występować do Komisji Europejskiej, aby mniej restrykcyjnie traktowała rolnictwo. Obecna polityka grozi bowiem ograniczeniem produkcji. Ochrona środowiska jest ważna, ale Bruksela musi pamiętać, że zadaniem rolników jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, które teraz jest zagrożone. Niestety jak na razie Komisja Europejska jest głucha na nasze apele- podsumował  Wiesław Grudzień.   

wk

 

 

 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ziemniaki

Zwalczanie agrofagów w ziemniakach i pomidorach. Jakie skutki dla rolników ma nowe rozporządzenie?

Ministerstwo rolnictwa postanowiło wydać rozporządzenie „w sprawie środków zwalczania Clavibacter sepedonicus oraz Ralstonia solanacearum”. Obie bakterie na terenie Unii Europejskiej posiadają status organizmu kwarantannowego i podlegają obowiązkowemu zwalczaniu. Co to zmienia dla rolników?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty do materiału siewnego 2022. Jakie stawki dla zbóż, strączkowych i ziemniaków?

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawek dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany lub ekologicznym materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany trafił właśnie do konsultacji społecznych. W tym roku na ten cel przeznaczono 75 mln zł. Znamy już zatem proponowane stawki dopłat i wiemy, że o 20% wyższe stawki otrzymają rolnicy ekologiczni.

czytaj więcej
Ziemniaki

Samoobsługowe budki na ziemniaki - pomysłowy rolnik z kujawsko-pomorskiego

Pan Andrzej, rolnik z woj. kujawsko-pomorskiego, postawił na nietuzinkowy sposób zarabiania w gospodarstwie. Sprzedaje ziemniaki w budkach samoobsługowych. Jak to prosperuje?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)