Polskie wczesne ziemniaki i czereśnie za 100 zł
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Polskie wczesne ziemniaki i czereśnie za 100 zł

15.05.2023autor: Patrycja Bernat

Sezon dla polskich ziemniaków, pod względem cen hurtowych można określić jako lepszy niż poprzedni. Właśnie pojawiły się pierwsze wczesne ziemniaki spod wysokich osłon. Na rynkach kupić można także czereśnie, których ceny na początku sezonu, sprawiają, że są to najdroższe owoce.

Z artykułu dowiesz się

  • Ceny polskich ziemniaków z sezonu 2022/2023
  • Ceny importowanych ziemniaków.
  • Ceny wczesnych ziemniaków.
  • Koniec ziemniaków w Niemczech?
  • Kryzys w Hiszpanii.
  • Ceny czereśni. 
Ceny polskich ziemniaków z zeszłorocznego zbioru obecnie kształtują się na poziomie od 0,93 do 1,33 zł/kg za ziemniaki odmiany żółtej, za ziemniaki czerwone: 1,00 – 1,33 zł/kg, a za białe cena wynosi od 1,04 do 1,40 zł/kg.

Na rynku europejskim, cena ziemniaków z przeznaczeniem na przetwórstwo osiągnęła najwyższy poziom w swojej historii. Wpływ miała na to zwiększona konkurencja ze strony przetwórców.

Ceny byłyby jeszcze wyższe, gdyby nie rosnąca wartość ziemniaków pochodzących z importu. Trzeba również brać pod uwagę inne realia produkcji, takie jak wyższe ceny kosztów produkcji, na które składają się m.in. nawozy, czy środki ochrony roślin.

Ile za importowane ziemniaki

Ceny importowanych ziemniaków na rynkach hurtowych w Polsce:
  • ziemniaki Cypr - 4,40 - 4,50 zł/kg,
  • ziemniaki Grecja - 4,20 - 4,40 zł/kg,
  • ziemniaki Holandia/Belgia - 1,87 - 2,22 zł/kg,
  • ziemniaki młode Cypr/Grecja - 2,80 - 3,80 zł/kg.  
r e k l a m a

Wczesne ziemniaki ceny na polskim rynku hurtowym

Na rynkach hurtowych w Polsce pojawiły się pierwsze wczesne ziemniaki. Ich ceny kształtują się następująco:
Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy – Bronisze (15.05.2023)
  • ziemniaki młode – 6,00 do 8,00 zł/kg
Lubelski Rynek Hurtowy S.A. – Elizówka (12.05.2023)
  • ziemniaki młode – (import) – 4,00 – 4,80 zł/kg
Targowiska Miejskie Rynek Hurtowy S.A. – Sandomierz (11.05.2023)
  • ziemniaki młode – 4,00 – 4,20 zł/kg
Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy Giełda Kaliska Sp. z o.o. – Kalisz (15.05.2023)
  • ziemniaki młode – 10,00 – 10,00 zł/kg.

Jak kształtuje się rynek ziemniaków na świecie?

W Hiszpanii rozpoczęła się kampania ziemniaczana, w tym roku od 35% spadku produkcji. Pierwsze zbiory mają miejsce na prowincji w Sewilli, głównego producenta Kordoba i Kadyks. Powierzchnia uprawy była podobna do tej z roku wcześniejszego, jednak zbiory ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne ma znacząco spaść, nawet o 25, czy 35%.
Hiszpanie w tym roku walczą z suszą i ograniczeniami z wykorzystaniem wody do produkcji rolniczej, o czym więcej pisaliśmy tutaj:


W rezultacie ta kampania obejmuje powierzchnię 10 500 hektarów wczesnych ziemniaków w Cartagenie i zachodniej Andaluzji. Wiele gospodarstw będzie miało produkcję na poziomie 20 ton z hektara, gdzie normalna wydajność to 45 ton.

Koniec ziemniaków z Niemiec?

Gorącym tematem są ograniczenia w wykorzystaniu chemicznej ochrony, taki zakaz, jak podaje portal agrarheute, zagraża niemieckiemu rolnictwu.
Prof. Friedrich Kerkhof z Soet University of Applied Sciences w pierwszym tygodniu maja zaprezentował posłom Parlamentu Europejskiego w Strasburgu badanie, które zostało zlecone przez Niemieckie Stowarzyszenie Rolników. Badanie to polegało na obliczeniu konsekwencji gospodarczych wejścia w życie rozporządzenia w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin (SUR). Według Kerkofa wkrótce może zabraknąć ziemniaków, szparagów i cebuli z Niemiec, jeżeli ustawa ta wejdzie w życie.

- Jeśli zrezygnuje się z chemicznej ochrony upraw, uprawa gatunków warzyw zostanie porzucona lub będzie opłacalna tylko przy bardzo wysokim poziomie cenowym - powiedział prof. Kerkhof.

100 zł za kilogram czereśni

Ceny pierwszych czereśni, podobnie jak truskawek z początkiem sezonu bardzo szokują. Pamiętamy, jak w zeszłym roku padł rekord i cena za kilogram czereśni na jednym z bazarków wynosiła 260 zł.

_________________
Dobranoc 🙃🖤 pic.twitter.com/wWjd5U0D7q

— 🇵🇱Lucek™ (@lucekteam) May 6, 2022
W tym roku ceny na miejskich ryneczkach kształtują się na poziomie od 88 do 98 zł/kg.


Bernat Patrycja
źródło: agrarheute/freshmarket/freshplaza/fruchthandel/onet/
fot. envato.elements
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Wysokim napięciem w łęciny ziemniaków czyli hybrydowy herbicyd w akcji

Choć do pierwszych zabiegów desykacji naci ziemniaczanej mamy jeszcze pond miesiąc, to już teraz warto przyjrzeć się rozwiązaniu hybrydowemu. Jest ono na pewno odpowiedzią na wycofanie w UE dikwatu, popularnej niegdyś substancji środka Reglone.

czytaj więcej
Ziemniaki

Nowy zakład pozwoli przerobić 280 tys. ton ziemniaków. Co o uprawie ziemniaka na chipsy mówią rolnicy?

W Świętem obok Środy Śląskiej otworzył się nowy zakład, który pozwoli na zwiększenie przerobu ziemniaków. Do tej pory w Polsce przerabiano około 200 tys. ton, nowa inwestycja pozwoli zwiększyć tę ilość o około 60 do 80 tys. ton. Jak to się ma do historycznie niskiej powierzchni uprawy ziemniaka? Co o uprawie ziemniaka na chips mówią rolnicy?

czytaj więcej
Ziemniaki

Jaki jest próg szkodliwości stonki?

Szkodliwość stonki ziemniaczanej, niezależnie od kierunku użytkowania bulw, jest wysoka. Jaki jest próg ekonomicznej szkodliwości stonki?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)