Nowy zakład pozwoli przerobić 280 tys. ton ziemniaków. Co o uprawie ziemniaka na chipsy mówią rolnicy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nowy zakład pozwoli przerobić 280 tys. ton ziemniaków. Co o uprawie ziemniaka na chipsy mówią rolnicy?

08.06.2023autor: Patrycja Bernat

W Świętem obok Środy Śląskiej otworzył się nowy zakład, który pozwoli na zwiększenie przerobu ziemniaków. Do tej pory w Polsce przerabiano około 200 tys. ton, nowa inwestycja pozwoli zwiększyć tę ilość o około 60 do 80 tys. ton. Jak to się ma do historycznie niskiej powierzchni uprawy ziemniaka? Co o uprawie ziemniaka na chips mówią rolnicy?

— Do tej pory ziemniaki, które kupowaliśmy, były wyłącznie procesowane w zakładzie w Grodzisku Mazowieckim. W związku z otwarciem nowego zakładu tutaj w Świętem obok Środy Śląskiej wymusiło to na nas niejako rozbudowanie bazy surowcowej, ponieważ do tej pory w Polsce przerabialiśmy 200 tys. ton około ziemniaka rocznie, natomiast ten zakład wygeneruje nam dodatkowe zapotrzebowanie w ilości około 60 tys. ton. Docelowo powinno to być około 260 – 280 tys. ton. do roku 2025 — Krzysztof Stańkowski szef działu Agro w PepsiCo

Wysokie koszty uprawy ziemniaka

Zakład zajmuje się wyłącznie produkcją chipsów. Kontrakty się podpisywane corocznie przed każdym sezonem. Jak zaznacza szef działu Agro, płatności się zgodne z polskim prawem i wypłacane na bieżąco.

— Widzimy taki trend, szczególnie w związku z sytuacją, która miała miejsce w takim roku, że producenci ziemniaka wycofali się z uprawy ziemniaków, miało to związek, z tym że jednak koszty uprawy ziemniaka są bardzo wysokie. Konkurencyjność innych upraw jest bardzo wysoka, więc widzieliśmy taki trend wychodzenia z uprawy. Natomiast w tym momencie, gdy sytuacja się uspokoiła, widzimy powrót do ziemniaka, nasi dostawcy zwiększają powierzchnie, na których są uprawiane ziemniaki, więc jeśli chodzi o przyszłość, jesteśmy w miarę spokojni — dodaje Krzysztof Stańkowski.
r e k l a m a

Historycznie niska obsada ziemniakiem w Europie

W ubiegłym roku powierzchnia obsady ziemniakiem była historycznie niska. Jednak to nie jedyny problem.

— Natomiast to z czym się zmaga teraz Europa, to bardziej są zmiany klimatyczne, długotrwałe susze, nawalne deszcze. To są problemy, z którymi się borykamy, ale jednocześnie staramy się wspierać naszych dostawców w całym sektorze europejskim, tak aby mogli z sukcesem kontynuować uprawę — mówi Krzysztof Stańkowski.

Co o uprawie ziemniaka mówią rolnicy?

— Produkujemy od 30 lat dla firmy Frito-Lay ziemniaki. Oczywiście przesiewamy je zbożem, kukurydzą, ale główną uprawą są ziemniaki. W tej chwili kontrakt mamy na 260 ha ziemniaka — mówi Edward Nalepa z Błonia k. Warszawy.

Jak zaznacza, sprostanie wymaganiom firmy nie należy to najłatwiejszych zadań. W fabryce można postawić nowe maszyny, nowoczesny sprzęt i rozwiązania, jednak uprawa ziemniaka pozostaje taka sama, ale zmienia się pogoda, na którą nikt nie ma wpływu.
Jak podejść do płodozmianu z udziałem ziemniaka i jaka przyszłość czeka produkcję? Więcej w naszym filmie!

tekst: Bernat Patrycja
film i montaż: dr Mariusz Drożdż
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Wysokim napięciem w łęciny ziemniaków czyli hybrydowy herbicyd w akcji

Choć do pierwszych zabiegów desykacji naci ziemniaczanej mamy jeszcze pond miesiąc, to już teraz warto przyjrzeć się rozwiązaniu hybrydowemu. Jest ono na pewno odpowiedzią na wycofanie w UE dikwatu, popularnej niegdyś substancji środka Reglone.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Ponad 70 tys. kontroli PIORIN – 501 miejsc występowania agrofagów kwarantannowych

W 2022 roku zostało wykonane aż 72 862 kontroli przez inspektorów Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa pod kątem występowania agrofagów kwarantannowych w Unii Europejskiej, a także agrofagów, które są objęte środkami fitosanitarnymi. Jak wypadły wyniki inspekcji?

czytaj więcej
Ziemniaki

Jak skutecznie walczyć z zarazą ziemniaczaną?

Badania organizacji EuroBlight, prowadzącej testy wrażliwości szczepów sprawcy zarazy na substancje fungicydów, pokazują, że walka z chorobą może być skuteczna. Jednak, aby ją utrzymać, koniecznie trzeba zmieniać fungicydy i stosować je tylko tyle razy, ile mówią zalecenia. Jak z zarazą ziemniaka radzą sobie w USA?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)