Wysokim napięciem w łęciny ziemniaków czyli hybrydowy herbicyd w akcji
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wysokim napięciem w łęciny ziemniaków czyli hybrydowy herbicyd w akcji

10.07.2023autor: Tomasz Czubiński

Choć do pierwszych zabiegów desykacji naci ziemniaczanej mamy jeszcze pond miesiąc, to już teraz warto przyjrzeć się rozwiązaniu hybrydowemu. Jest ono na pewno odpowiedzią na wycofanie w UE dikwatu, popularnej niegdyś substancji środka Reglone.

Do dikwatu już nie wrócimy. Mamy na szczęście na naszym rynku zamienniki, jak karfentrazon etylu czy kwas nonanowy. Na rejestrację czeka nowa substancja – piraflufen etylowy. Z drugiej strony obserwujemy odwót od substancji chemicznych. Czy zatem metoda elektryczna będzie alternatywą dla chemii i mechanicznego rozdrabniania łęcin?

Innovation Days z NuFarm w Serbii

Podczas polowego spotkania w czasie Innovation Days zorganizowanego przez firmę NuFarm w Serbii zaprezentowano maszynę, nazywaną przez ludzi z firm NuCrop – hybrydowym herbicydem.

System, bo o systemie możemy tutaj śmiało mówić, został opracowany przez startup. Jest to połączenie środka CROP.ZONE. To zupełnie nowa technologia, która łączy zastosowanie na początku w formie opryskiwania dzięki belce polowej zawieszonym na przednim TUZ ciągnika specjalnego elektrolitu ułatwiającego przewodzenie prądu między elektrodami urządzenia a tkankami roślinnymi. Środek ten nosi nazwę Volt.fuel. Następnie na tylnym TUZ zawieszony jest olbrzymi generator prądu napędzany z WOM, z którego prąd stały o napięciu kilku tysięcy wolt przekazywany jest do sprężynowych elektrod. Te umieszone pod segmentowanym płaszczem z tworzywa sztucznego (izolator) są ciągnięte na plantacji i dotykają pochylonej naci ziemniaka. Prąd przepływa do tkanek roślinnych, gdzie prowadzi do uśmiercania komórek.

r e k l a m a

Jakie korzyści ma ta metoda?

Jedną z nich jest w porównaniu do innych metod odchwaszczania elektrycznego większa skuteczność dzięki zastosowaniu specjalnego elektrolitu. Kolejną jest znikoma lub zerowa pozostałość substancji czynnej w porównaniu do wcześniejszych zastosowań. Pomysłodawcy metody wskazują także na szybki efekt desykacji.

Firma rozważa zastosowanie metody w innych kierunkach, jak np. likwidacja międzyplonów na zielony nawóz, odchwaszczanie przed siewem buraków cukrowych i kukurydzy. Metodę testowana także do zwalczania różnych gatunków chwastów, z czego najbardziej znanym u nas jest wyczyniec polny odporny na substancje herbicydowe.

Maszyny do elektrostatycznego odchwaszczania dostępne są w wersji o szerokości roboczej 9 m i 12 m. Firma planuje rozwój technologii o większe szerokości robocze. Prędkości aplikacji wynosi do 8 km/godz., choć rekomendowana prędkość wynosi około 6 ha/godz.

Technologia NUCROP jest dostępna w Holandii, Belgii i Niemczech, ale już w przyszłym roku firma planuje rozszerzyć działalność na Wielką Brytanię, Francję, Polskę i Rumunię.

tcz

autor Tomasz Czubiński

Tomasz Czubiński

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ziemniaki

Wszystko o uprawie sadzeniaków - nawożenie, ochrona i zbiór

Przez całą wiosnę mieliśmy kolejną suszę, która utrudnia produkcję polową, w tym ziemniaka. W tej branży pozostali natomiast profesjonaliści, którzy potrzebują sadzeniaków wysokiej klasy, a ich uprawa to ryzykowne i niełatwe zadanie.

czytaj więcej
Warzywa

Jak uzyskać najlepszą jakość ziemniaka chipsowego?

W produkcji ziemniaka chipsowego kluczem do efektywnej produkcji jest wysoka, wręcz jak sami producenci podkreślają, wyśrubowana jakość, której głównym wyznacznikiem jest zawartość suchej masy w bulwach. Jak ją uzyskać?

czytaj więcej
Ziemniaki

Sonda: Ile kosztują ziemniaki w hurcie, skąd importuje Europa i kto zajmuje się dostawami na rynek ukraiński?

Ceny młodych ziemniaków w poprzednim tygodniu wykazywały tendencję spadkową. Obniżka nie trwała długo, a ceny wczesnych ziemniaków są na stabilnym poziomie. Eksport ziemniaków z Egiptu w tym roku wzrósł o 40%, w Niemczech nastroje nie są zbyt optymistyczne. Ile kosztują ziemniaki na rynkach hurtowych w Polsce?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)