Najwyższa cena od lat. Ile kosztują ziemniaki na rynkach hurtowych w Polsce?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Najwyższa cena od lat. Ile kosztują ziemniaki na rynkach hurtowych w Polsce?

18.03.2023autor: Patrycja Bernat

Na polskim rynku widać spowolnienie w handlu ziemniakami. Koniec lutego przyniósł jednak ze sobą najwyższą od dziesięciu lat średnią cenę. Jakie są aktualne ceny ziemniaków na rynkach hurtowych w Polsce i dlaczego nikt nie potrzebuje ukraińskich ziemniaków, pomimo niskiej ceny?

Z artykułu dowiesz się

  • Ceny ziemniaków na polskim rynku hurtowym.
  • Cena skupu ziemniaków.
  • Rynek ziemniaków na Ukrainie. Dlaczego eksport słabnie?
  • Ile kosztują ziemniaki w innych częściach świata?
  • Które kraje importują ziemniaki z Ukrainy?

Początek lutego charakteryzował się znaczącym spadkiem w hurtowym handlu ziemniakami, ostatni tydzień tego miesiąca jednak przyniósł ze sobą tendencję zwyżkową, która zaowocowała najwyższą ceną za kilogram ziemniaków od dziesięciu lat. Nie można też mówić o wzroście eksportu ziemniaków na Ukrainę, ponieważ ich zapasy w dalszym ciągu są dość duże.

Ile kosztują ziemniaki na polskim rynku hurtowym?

Według oficjalnych stron rynków hurtowych w Polsce ziemniaki sprzedawane są na dzień 16.03.2023 w następujących cenach:

Giełda Kaliska Sp. z o.o. - Kalisz
  • ziemniak krajowy – 1,00 – 1,20 zł/kg
Kompleks Handlowy Rybitwy - Kraków
  • ziemniak krajowy – 1,00 – 1,20 zł/kg
Mewat Sp. z o.o. - Bydgoszcz
  • ziemniak młody – 0,66 – 0,80 zł/kg
Podlaskie Centrum Rolno-Towarowe S.A. - Białystok
  • ziemniak krajowy – 1,40 – 1,80 zł/kg
  • ziemniak młody – 1,40 -1,80 zł/kg
Targpiast Sp. z o.o. - Wrocław
  • ziemniak – 1,20 – 1,40 zł/kg
Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy SA - Bronisze
  • ziemniak krajowy – 0,90 – 1,55 zł/kg
  • ziemniak irga – 1,00 – 1,50 zł/kg
  • ziemniak młody – 2,50 – 3,75 zł/kg
WIELKOPOLSKA GILDIA ROLNO-OGRODNICZA S.A. - Poznań
  • ziemniak krajowy – 1,20 – 1,70 zł/kg
Zachodniopomorskie Centrum Hurtowe ROLHURT - Szczecin
  • ziemniak krajowy – 1,33 zł/kg
ŁÓDZKI RYNEK HURTOWY ZJAZDOWA S.A.
  • ziemniak krajowy – 1,00 – 1,40 zł/kg
  • ziemniak import Cypr – 3,20 – 4,00 zł/kg


Średnia dzienna cena ziemniaków krajowych. Źródło: PWR.AGRO. 

r e k l a m a

Ile wynoszą ceny skupu polskich ziemniaków?

Obecna cena skupu ziemniaków żółtych kalibru 45+ na dzień 16.03.2023 0,80 zł za kilogram.

Co z rynkiem ziemniaków w Ukrainie?

Ostatnio sytuacja na ukraińskim rynku ziemniaków jest nieco zagmatwana. Sprzedawane nawet po najniższej cenie na rynku hurtowym w Tbilisi, nie mają takiego odbioru, jak te sprzedawane do Egiptu, które znikają niemal natychmiast po cenie znacznie wyższej.


Czytaj również: Niższe plony ziemniaków w Polsce i całej UE w 2022 roku. Czy ich ceny jeszcze wzrosną?


Jeszcze kilka lat temu Ukraina importowała ogromne ilości ziemniaków, teraz na rynku naszych sąsiadów widać znaczne obniżenie ceny i problemy z eksportem. Biorąc pod uwagę gwałtowny wzrost kosztów uprawy ziemniaków od 2022 roku, możemy założyć, że plantatorzy nie mają zbyt wysokich zarobków, o ile w ogóle pokrywane są koszty uprawy. W 2022 roku Ukraina, pomimo wybuchu wojny była w stanie zapewnić wysoką wydajność w uprawie ziemniaków. Wielu mieszkańców Ukrainy, w tamtym czasie zdecydowała się na ich uprawę we własnych ogródkach, co przełożyło się na zmniejszenie liczby konsumentów w kraju.
Jeśli podaż produktów rośnie, a liczba konsumentów spada, naturalne jest, że ceny produktów również spadają. I tak właśnie się stało. Już teraz można stwierdzić, że ceny hurtowe ziemniaków na Ukrainie w sezonie 2022/23 będą rekordowo niskie w porównaniu do poprzednich lat, co w konsekwencji skończy się na stratach poniesionych przez plantatorów.
Ceny ziemniaków w Ukrainie na przestrzeni lat (wg. east-fruit):
  • 2019 – 0,25 USD - 1,11 zł/kg.
  • 2020 – 0,28 USD – 1,24 zł/kg.
  • 2021 – 0,29 USD – 1,29 zł/kg.
  • 2022 – 0,34 USD – 1,51 zł/kg.
  • 2023 – 0,19 USD – 0,84 zł/kg.

Ile kosztują ziemniaki w innych częściach świata?

Ceny w innych krajach są znacznie wyższe. W Gruzji przykładowo jest trzy razy wyższa w porównaniu do cen w Ukrainie (wg. east-fruit):
  • Gruzja – 0,69 USD – 3,06 zł/kg.
  • Mołdawia – 0,35 USD – 1,55 zł/kg.
  • Polska – 0,27 USD – 1,20 zł/kg.
  • Ukraina – 0,19 USD – 0,84 zł/kg.
Głównym powodem takiej sytuacji jest niska jakość ukraińskich ziemniaków. Oczywiście częściowo jest za to odpowiedzialna woja wywołana przez Rosję, ale niestety większość ziemniaków, które mogłyby trafić na eksport, nie spełnia parametrów jakościowych obowiązujących w Unii Europejskiej.

Które kraje nadal skupują ukraińskie ziemniaki?

Od wielu lat Mołdawia pozostaje głównym rynkiem zbytu dla ziemniaków z Ukrainy. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy ukraińskim eksporterom udało się dostarczyć na rynek mołdawski ponad 28 tys. ton świeżych ziemniaków, wypierając z tego rynku białoruskich dostawców.
Ponadto Ukraina próbowała sprzedawać ziemniaki do Gruzji przez cały sezon, ponieważ trzykrotna różnica w cenach hurtowych utrzymywała się prawie przez cały czas. W 2022 roku Gruzja odnotowała niskie zbiory ziemniaków, a w listopadzie 2022 r. importowane ziemniaki zaczęły aktywnie wchodzić na rynek. Łączna ilość importowanych ziemniaków importowanych od listopada 2022 r. do lutego 2023 r. przekroczyła 15 tys. ton według Ministerstwa Finansów Gruzji. W związku z tym ceny ziemniaków zaczęły spadać.


Zobacz także: Rynek ziemniaków w Europie. Z jakimi problemami borykają się rolnicy?


Głównymi dostawcami ziemniaków do Gruzji były Rosja, Białoruś, Turcja, Ukraina, Pakistan, Syria, a nawet Kirgistan, co wskazuje na dużą globalną konkurencję nawet na tak małym rynku, jak Gruzja. W marcu 2023 r. na rynek gruziński weszły również ziemniaki z Egiptu.
Różnica w cenach między ukraińskimi ziemniakami, które są sprzedawane w najniższym segmencie cenowym, a ziemniakami w segmencie wysokich cen wynosi obecnie ponad 150 USD za tonę. (666,90 zł/t)

Główne wymagania dotyczące jakości eksportu ziemniaków do Gruzji to:
  • wielkość bulw wynoszącą co najmniej 60 mm,
  • brak uszkodzeń mechanicznych,
  • minimalna obecność ziemi na bulwach.
Niestety, ukraińskie ziemniaki z reguły przybywają do Gruzji z wysokim poziomem zanieczyszczenia, deformacją bulw i uszkodzeniami mechanicznymi, dlatego na tle importowanych z Egiptu są sprzedawane bardzo słabo.

Bernat Patrycja
na podst: east-fruit/pwr.agro/fresh-market/oficjalne strony rynków hurtowych w Polsce
fot: enavto.elements
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ziemniaki

Ceny ziemniaków na przetwórstwo. Najwyższa wartość od prawie dekady

Na rynku europejskim, cena ziemniaków z przeznaczeniem na przetwórstwo osiągnęła najwyższy poziom w swojej historii. Wpływ miała na to zwiększona konkurencja ze strony przetwórców. Ile kosztują ziemniaki na rynkach hurtowych w Polsce?

czytaj więcej
Warzywa

Nie tylko na rynku zbóż problemy. Mrożone owoce z Ukrainy trafiają do Polski, a importowane warzywa udają krajowe

Na stronie Związku Sadowników RP umieszczono apel „Nie dla importu z Ukrainy”, gdzie napisano „Żądamy natychmiastowej informacji o ilościach wwiezionych do naszego kraju mrożonek, soków i innych przetworów na bazie owoców, pochodzących z Ukrainy”. Nie tylko na rynku owoców źle się dzieje, to samo tyczy się nowalijek, gdzie jak co roku ponawia się ta sama sytuacja udających polskie, importowanych warzyw.

czytaj więcej
Ziemniaki

Jak przygotować glebę do sadzenia ziemniaków? Zdrowe sadzeniaki to podstawa

Perfekcyjne przygotowanie gleby do sadzenia i samo sadzenie są bardzo istotne. Ważne, aby popełnić na samym początku jak najmniej błędów w uprawie gleby i sadzeniu, bo to decyduje o zbiorze. Jak przygotować glebę do sadzenia ziemniaków?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)