r e k l a m a
Partnerzy portalu
Jak zwalczyć rolnice?
27.09.2023autor: Tomasz Czubiński
Po upalnym lecie rośnie zagrożenie przez gąsienice rolnic. Problem w tym, że nie ma bezpośrednich metod ich zwalczania w ziemniaku.
Gąsienice rolnic należą do szkodników glebowych o jednosezonowym cyklu rozwoju. Wynika stąd, że nie są to owady, tak jak pędraki czy drutowce, związane ze stanowiskiem – tam gdzie ich dotychczas nie było, mogą się pojawić niezapowiedziane.
Owady te mają skłonność do pojawiania się w gradacjach, czyli masowo co kilka lat. Jednak bardzo trudno przewidzieć, kiedy nastąpi taka sytuacja z przynajmniej trzech powodów:
- jako owady dorosłe są zdolne do aktywnego lotu i mogą pojawić się punktowo bez wcześniejszego masowego rozwoju w danym miejscu;
- jest to grupa kilku gatunków, o nieco odmiennym cyklu rozwojowym (np. rolnica zbożówka składa jaja w czerwcu i w sierpniu, a kilka innych zwykle w czerwcu);
- zmiany klimatyczne, w tym ocieplenie oraz także zmiana siły kierunków wiatrów, powodują, że pojawienie owadów jest mniej przewidywalne.
r e k l a m a
Szkodliwość rolnic w ziemniaku
Szkodliwość rolnic w ziemniaku polega na wygryzaniu przez gąsienice jamek w bulwach. Mogą powodować znaczne uszkodzenia bulw, a nawet jeśli nadżerki są niewielkie, spada jakość handlowa ziemniaków. Jak zatem ograniczać szkody w latach z gradacją? Niestety, obecnie nie ma insektycydów do stosowania w ziemniaku na rolnice.
Trudność ich zwalczania polega na ich żerowaniu w glebie, gdzie nie dociera s.cz. środka ochrony roślin. Kiedyś można było zwalczać gąsienice rolnic występujące wiosną zaprawami zawierającymi imidachlopryd. Nie chroniło to jednak przed jesiennym pojawieniem się gąsienic. Obecnie na inne szkodniki, drutowce, jest środek Belem
0,8 MG, ale ten jest stosowany wiosną. W roślinach warzywnych, zwłaszcza sianych późno na jesienny zbiór, można było kiedyś stosować granulaty zawierające np. diazynon czy podlewanie chloropiryfosem o działaniu gazowym. Jednak metody te były trudne i ryzykowne ze względu na karencję środków i zagrożenie dla konsumentów.
Jak zapobiegać uszkodzeniom?
Mimo że przyroda stawia nam trudności, to przy zrozumieniu jej prawideł mamy szansę na zapobiegnięcie uszkodzeniom. Sekret tkwi w rozwoju rolnic. Otóż pierwsze stadia rozwojowe tych gąsienic najczęściej nie żerują w glebie, ale na częściach zielonych. Wydawałoby się, że to nieprzydatna informacja, ale... przecież ziemniak w zielonych częściach zawiera alkaloid solaninę, który jest szkodliwy dla większości owadów żerujących nalistnie. Dlatego motyle rolnic składają jaja tam, gdzie są zielone chwasty. Z tego powodu największe szkody powodowane przez gąsienice rolnic powstają na zachwaszczonych polach oraz w pobliżu miedz i innych plantacji.
Warto jednak dodać, że w glebie, gąsienice żerującego na bulwach stadium L3 mogą przemieszczać się stosunkowo szybko, nawet kilkadziesiąt metrów w ciągu cyklu rozwojowego. Zatem zwalczanie rolnic w ziemniaku polega na dokładnym odchwaszczaniu oraz uprawie sąsiednich pól nagłębokość10–15 cm. Można też zastosować na sąsiednich plantacjach insektycydy, które są tam zarejestrowane, np. w niektórych warzywach granulat z benzoesanem emamektyny (Affirm 095 SG) lub acetamipryd z lambda-cyhalotryną w rzepaku (Inazuma 130 WG, Inpower 130 WG, Nepal 130 WG).
Tomasz Czubiński
Tomasz Czubiński
<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin</p>
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a