Jak efektywnie odżywiać dolistnie ziemniaki?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak efektywnie odżywiać dolistnie ziemniaki?

24.05.2021autor: dr Maria Walerowska

Najbardziej efektywne plonotwórczo dla ziemniaka w nawożeniu dolistnym są: spośród makroelementów – azot, magnez i potas, natomiast z mikroelementów – mangan i cynk oraz bor. Kiedy je stosować?  

Aby dolistne dokarmianie było efektywne i przynosiło wymierne korzyści, najlepiej wykonać je w odpowiednim momencie składnikami, które są deficytowe. W tym celu najlepiej posługiwać się odpowiednimi przyrządami pomiarowymi. Jednym z przykładów takiego przyrządu jest N-Tester. Innym przyrządem jest fluorymetr, pokazujący poziom odżywienia roślin kilkoma składnikami (N, K, Mg, Ca, S, Mn, B, Fe). Badanie fluorymetrem polega na pomiarze adsorpcji światła w liściach i określeniu intensywności fotosyntezy. Odczyt wskazuje, który składnik w największym stopniu ogranicza proces fotosyntezy.

Nawóz solo czy w duecie?

– Obecnie na rynku dostępna jest bardzo szeroka gama wieloskładnikowych nawozów dolistnych, wytwarzanych w różnych technologiach, a także nawozów zawierających pojedyncze pierwiastki makro- i mikroelementowe. Najbardziej efektywne jest dolistne dokarmianie roślin składnikami w formie chelatów. Są to związki dobrze rozpuszczające się w wodzie, łatwo i szybko przyswajalne i niedziałające parząco na rośliny – podkreślał podczas naszego webinarium dr Trawczyński. Nawozy te mają też właściwości obniżające napięcie powierzchniowe liści, ułatwiające wchłanianie oraz zwiększające przyleganie kropli do liści i łodyg, dlatego właściwości nawozów w formie chelatów bardziej przemawiają za stosowaniem w dolistnym dokarmianiu w porównaniu z nawozami w formie związków soli, gdzie występuje ryzyko wytrącania osadów i są wolniej wchłaniane i przemieszczane w roślinie –dodał ekspert.

W technologii uprawy ziemniaka z nawadnianiem, dolistne dokarmianie powinno następować po tym zabiegu, w odstępie czasowym umożliwiającym wystarczające do wjazdu ciągnika obeschnięcie gleby, aby rośliny nie były wilgotne, a jednocześnie miały wysoki turgor.

r e k l a m a

Miks w opryskiwaczu

Mając na względzie obniżenie kosztów produkcji, należy, jeżeli jest to tylko możliwe, łączyć różne warianty dolistnego dokarmiania oraz zabiegi dolistnego odżywiania roślin z zabiegami ochronnymi przeciwko chorobom i szkodnikom. Bezpieczeństwo mieszanin w dużym stopniu zależy od sposobu i kolejności dodawania poszczególnych składników i powinno odbywać się wg schematu:

 – Pierwszym krokiem jest napełnienie wodą zbiornika opryskiwacza od ½ do ¾ jego pojemności. Można też podzielić ilość wody mieszczącej się w pojemniku opryskiwacza na tyle części, z ilu komponentów składać się będzie mieszanina. W przypadku twardej wody należy użyć odpowiedniego kondycjonera. Nie jest to typowy składnik mieszaniny, ale nieodzowny komponent służący do jej uzdatnienia – wyjaśniał dr Trawczyński.

Pierwszym dodawanym do wody składnikiem mieszaniny powinien być preparat produkowany w torebkach rozpuszczalnych w wodzie. Kolejnym składnikiem powinien być roztwór nawozów mineralnych (podstawowych). W przypadku stosowania zwłaszcza mocznika, jego roztwór należy przygotować wcześniej ze względu na obniżenie temperatury (proces endotermiczny). Temperatura cieczy roboczej podczas zabiegu nie powinna być niższa niż 10°C, może być zbliżona do temperatury otoczenia.

Następnie należy kolejno dodawać środki ochrony roślin, uwzględniając ich formulacje. Ogólna zasada to rozpuszczanie jako pierwszych środków stałych, następnie zawiesin płynnych, a na końcu preparatów na bazie olejów. Po dodaniu preparatów ciecz roboczą należy uzupełnić adiuwantem. Jako ostatnie należy dodać roztwory wcześniej rozpuszczonych nawozów mikroelementowych.

autor dr Maria Walerowska

dr Maria Walerowska

zastępca redaktora naczelnego, szef działu Uprawa

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ziemniak wcześnie potrzebuje ochrony przed zarazą

W każdej fazie wzrostu ziemniaki wymagają odmiennej ochrony substancjami o konkretnym mechanizmie działania, a kluczowy w każdym programie ochrony jest pierwszy zabieg.

czytaj więcej

Passatem wjechał w ciągnik, a winę chciał zrzucić na rolnika

Na drodze ze Śremu do Kórnika w Wielkopolsce doszło do wypadki auta z ciągnikiem John Deere z siewnikiem. Po zderzeniu z traktorem osobówka uderzyła jeszcze w drzewo. Kierujący Passatem próbował wmówić policjantom, że to wina traktorzysty.

czytaj więcej
Ziemniaki

Konflikty zbrojne zagrażają produkcji ziemniaków

Konflikty zbrojne w Izraelu zagrażają produkcji ziemniaków. Jak to wpływa na import do Unii Europejskiej i jakie ma znaczenie dla rynku?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)