- Jaki jest termin pobierania opłaty planistycznej?
- Jaka jest wysokość opłaty planistycznej dla nieruchomości?
- Jak ustala się wysokość renty dla części nieruchomości?
Sprzedaż części gruntu a opłata planistyczna
Według planu zagospodarowania przestrzennego część naszej działki rolnej może być wykorzystywana na cele niezwiązane z działalnością rolniczą.
Czy sprzedając grunt rolny w terminie 3 lat od uchwalenia planu, będziemy musieli płacić opłatę planistyczną? Odpowiada prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń.
Co mówią krajowe przepisy?
Kwestię reguluje art. 36 ust. 4 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Określa on, że jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą wartość nieruchomości wzrosła, a właściciel lub użytkownik wieczysty zbywa tę nieruchomość, wójt (burmistrz albo prezydent miasta)
pobiera jednorazową opłatę ustaloną w tym planie, określoną w stosunku procentowym do wzrostu wartości nieruchomości. Opłata ta jest dochodem własnym gminy.
Jej wysokość nie może być wyższa niż 30% wzrostu wartości nieruchomości. Ustala się ją na dzień sprzedaży nieruchomości.
Wzrost wartości nieruchomości stanowi różnica między wartością nieruchomości określoną przy uwzględnieniu przeznaczenia terenu obowiązującego po uchwaleniu lub zmianie planu miejscowego a jej wartością określoną przy uwzględnieniu przeznaczenia terenu, obowiązującego przed zmianą tego planu lub faktycznego sposobu wykorzystywania nieruchomości przed jego uchwaleniem.
Termin pobierania opłaty planistycznej
Opłata może być pobierana w terminie 5 lat od dnia, w którym plan miejscowy albo jego zmiana stały się obowiązujące. Jeśli dojdzie do sprzedaży gruntu o podwyższonej wartości, notariusz, w terminie 7 dni od dnia sporządzenia umowy notarialnej jest zobowiązany przesłać wójtowi (burmistrzowi albo prezydentowi miasta) wypis z tego aktu. Ten z kolei ustala opłatę, w drodze decyzji, bezzwłocznie po otrzymaniu wypisu z aktu notarialnego.
Aktualna wartość nieruchomości z uchwalonym planem miejscowym
Właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości, której wartość wzrosła w związku z uchwaleniem lub zmianą planu miejscowego,
może żądać ustalenia, w drodze decyzji, wysokości opłaty planistycznej (art. 37 ustawy) jeszcze przed jej zbyciem. Zmiany dla części gruntu
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z dnia 25 lipca 2019 r. (sygn. akt: II SA/Łd 152/19) orzekł, że
jeśli zmiany przeznaczenia dotyczą części gruntu, wartość renty oblicza się wyłącznie dla tej części nieruchomości, która objęta jest zmianą wynikającą z postanowień planu. Uwzględnienie w jakikolwiek sposób wartości nieruchomości, której przeznaczenie nie zmieniło się po uchwaleniu planu, oznacza bezpodstawne obciążenie właściciela obowiązkiem uiszczenia opłaty nienależnej.
prof. UAM dr hab. Aneta SuchońArtykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym.fot. Pixabay