Przekazanie siedliska osobie niebędącej rolnikiem
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Przekazanie siedliska osobie niebędącej rolnikiem

09.02.2020autor: Michał Czubak

Czytelnik "Tygodnika Poradnika Rolniczego" zastanawia się, czy może przekazać osobie, która nie jest rolnikiem indywidualnym, własność siedliska. To, jakie w tym przypadku obowiązują przepisy wyjaśnia prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń.

Z artykułu dowiesz się

  • na kogo możne przenieść własność siedliska?
  • jakie przepisy to regulują?
  • czy dotyczy to również nie rolnika?

Przeniesienia własności siedliska - jakie przypisy obowiązują?

Po wejściu w życie nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego z dnia 26 kwietnia 2019 r. (u.k.u.r.), nadal ma zastosowanie wyłączenie stosowania tejże ustawy wynikające z jej art. 11 o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Chodzi o grunty rolne zabudowane o powierzchni nieprzekraczającej 0,5 ha, które w dniu wejścia w życie ustawy (30 kwietnia 2016 r.) zajęte są pod budynki mieszkalne oraz budynki, budowle i urządzenia niewykorzystywane obecnie do produkcji rolniczej, wraz z gruntami do nich przyległymi umożliwiającymi ich właściwe wykorzystanie oraz zajętymi na urządzenie ogródka przydomowego.

Grunty, jako całość gospodarcza

Ważne jest jednak, aby te grunty tworzyły zorganizowaną całość gospodarczą oraz nie zostały wyłączone z produkcji rolnej w rozumieniu ustawy z 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

Mniejsza działka, inne wytyczne

Natomiast w przypadku działek o powierzchni od 0,5 do 1 ha ich nabywcą może być także osoba, która nie jest rolnikiem indywidualnym. W takiej jednak sytuacji KOWR przysługuje prawo pierwokupu (gdy doszło do umowy sprzedaży) albo wykupu (gdy zawarto umowę darowizny).

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym.

fot. Pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ziemia kupno/sprzedaż

Ukraina otwiera rynek ziemi! Ile będzie kosztował hektar?

Ukraina otwiera rynek ziemi, który ma obejmować 27 mln hektarów prywatnych gruntów. Ośrodek Studiów Wschodnich prognozuje, że początkowo hektar będzie kosztować od 2 do 2,5 tys. dolarów.

czytaj więcej
Ziemia kupno/sprzedaż

Termin uiszczenia opłaty planistycznej za sprzedaż gruntu rolnego

Czy sprzedając część działki rolnej, która w planie zagospodarowania przestrzennego nie jest wykorzystywana na działalność rolniczą trzeba uiścić opłatę planistyczną? Pyta czytelnik "Tygodnika Poradnika Rolniczego".

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)