Czytelnik "Tygodnika Poradnika Rolniczego" zastanawia się, czy może przekazać osobie, która nie jest rolnikiem indywidualnym, własność siedliska. To, jakie w tym przypadku obowiązują przepisy wyjaśnia prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń.
Z artykułu dowiesz się
na kogo możne przenieść własność siedliska?
jakie przepisy to regulują?
czy dotyczy to również nie rolnika?
Przeniesienia własności siedliska - jakie przypisy obowiązują?
Po wejściu w życie nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego z dnia 26 kwietnia 2019 r. (u.k.u.r.), nadal ma zastosowanie wyłączenie stosowania tejże ustawy wynikające z jej art. 11 o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Chodzi o grunty rolne zabudowane o powierzchni nieprzekraczającej 0,5 ha, które w dniu wejścia w życie ustawy (30 kwietnia 2016 r.) zajęte są pod budynki mieszkalne oraz budynki, budowle i urządzenia niewykorzystywane obecnie do produkcji rolniczej, wraz z gruntami do nich przyległymi umożliwiającymi ich właściwe wykorzystanie oraz zajętymi na urządzenie ogródka przydomowego.
Grunty, jako całość gospodarcza
Ważne jest jednak, aby te grunty tworzyły zorganizowaną całość gospodarczą oraz nie zostały wyłączone z produkcji rolnej w rozumieniu ustawy z 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
Mniejsza działka, inne wytyczne
Natomiast w przypadku działek o powierzchni od 0,5 do 1 ha ich nabywcą może być także osoba, która nie jest rolnikiem indywidualnym. W takiej jednak sytuacji KOWR przysługuje prawo pierwokupu (gdy doszło do umowy sprzedaży) albo wykupu (gdy zawarto umowę darowizny).
prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym.