Zgłoszenie szkody łowieckiej – od tego zaczynasz!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zgłoszenie szkody łowieckiej – od tego zaczynasz!

03.02.2021autor: Roman Włodarz

Jak prawidłowo mam wykonać zgłoszenie szkody łowieckiej? Moje koło od niedawna podsuwa mi swoje własne wnioski i wymaga kłopotliwych załączników, w tym treści umowy dzierżawy. Nie chcę ujawniać im tych danych, a oni straszą, że nie uznają mojego zgłoszenia. Co poradzi mi Agrarlex? – pyta Andrzej K. spod Bydgoszczy.

Z artykułu dowiesz się

  • Kiedy zgłaszać szkodę łowiecką?
  • Jak prawidłowo mam wykonać zgłoszenie szkody łowieckiej?
  • Kto jest adresatem wniosku o zgłoszeniu szkody?
  • Co zawiera wniosek o zgłoszeniu szkody?
Zgłoszenie szkody łowieckiej to pierwszy i jednocześnie najważniejszy element procedury szacowania szkody łowieckiej. 
  • Poszkodowany właściciel lub posiadacz gruntu rolnego albo jego przedstawiciel umocowany prawnie zgłasza wniosek o szacowanie szkód w formie pisemnej lub e-mailowej.
  • Adresatem wniosku jest dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego. 
  • Termin zgłoszenia: w ciągu 3 dni od stwierdzenia szkody.

Co zawiera wniosek?

Wniosek (zgłoszenie) jest sformalizowany zgodnie z art. 46 ust. 4 Prawa łowieckiego i powinien zawierać co najmniej:
  • imię i nazwisko albo nazwę, adres miejsca zamieszkania albo adres i siedzibę oraz numer telefonu właściciela albo posiadacza gruntów rolnych, 
  • wskazanie miejsca wystąpienia szkody, 
  • wskazanie rodzaju uszkodzonej uprawy lub płodu rolnego.
Uwaga, koło łowieckie nie może narzucić własnego wzoru wniosku o szacowanie. Bywają wprawdzie takie próby – o czym dowiadujemy się od rolników dzwoniących do  redakcji Agarlex, ale koła łowieckie nie mają ku temu podstaw prawnych.

r e k l a m a

Adresowanie zgłoszenia szkody


Z praktyki wynika, że problemem może być właściwe zaadresowanie wniosku o zgłoszenie szkody. Obecnie Prawo łowieckie nie wymaga od kół łowieckich podawania publicznie adresu lub emaila właściwego dla złożenia wniosku o szacowanie.
To powoduje, że koła stosują różne formy uników, by opóźnić szacowanie, a w ostateczności nie przyjmować wniosku. Problem ten rozwiązały tylko nieliczne Zarządy Okręgowe PZŁ poprzez opublikowanie oficjalnych danych adresowych kół dla złożenia wniosków. W pozostałych przypadkach wiele kół wręcz utajnia te dane. 
Teoretycznie właściciel lub posiadacz gruntu rolnego może we wniosku żądać tylko szacowania szkody i nie żądać ustalenia wysokości odszkodowania. Powtarzające się w okresie wegetacyjnym szkody na danej uprawie można zgłaszać dowolną ilość razy, oczywiście kierując się zdrowym rozsądkiem i kalendarzem rolniczym. 

Tylko wniosek bez załączników

Prawo łowieckie nie mówi wprost o żadnych dodatkowych dokumentach (załącznikach), jakie należałoby złożyć wraz z wnioskiem o szacowanie. Jeśli więc koło domaga się np. dowodu własności gruntu, umowy dzierżawy, zakupu kwalifikowanego materiału siewnego, kopii ewidencji stosowania środków ochrony roślin itp. – czyni to bezprawnie.
W praktyce takie dodatkowe dokumenty są wymagane przy zgłaszaniu szkody na gruntach wyłączonych z obwodu łowieckiego – wtedy do marszałka województwa, do RDOŚ lub do wojewody, co ma swoje uzasadnienie w KPA.
Na etapie oględzin lub szacowania ostatecznego zespół szacujący może żądać wykazania prawa do gruntu lub przedstawienia innych dokumentów – jeśli jest to niezbędne dla prawidłowego ustalenia wielkości lub wartości szkody.
Roman Włodarz
Podstawa prawna: 
  • Rozporządzenia Ministra Środowiska z 16 kwietnia 2019 r. w sprawie szczegółowych warunków szacowania szkód w uprawach i płodach rolnych
  • Prawo łowieckie z 13 października 1995 r.

Do pobrania także formularze:
  1. Zgłoszenie szkody łowieckiej w uprawie
  2. Pełnomocnictwo do reprezentowania
  3. Protokół oględzin odwołanie do nadleśniczego
  4. Protokół oględzin Skarb Państwa
  5. Protokół szacowania ostatecznego
  6. Protokół szacowania ostatecznego odwołanie do nadleśniczego
  7. Protokół szacowania ostatecznego Skarb Państwa
  8. Zgłoszenie daty zbioru plonach
  9. Zgłoszenie szkody w zebranych płodach
  10. Oświadczenie zakaz polowania zbiorowego
 


autor Roman Włodarz

Roman Włodarz

Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Szkody łowieckie

Samorządy będą miały więcej czasu na ustalanie nowych obwodów łowieckich

W Sejmie pojawił się projekt ustawy, który daje samorządom więcej czasu na podział województw na obwody łowieckie. Dzięki temu nie dojdzie do paraliżu działań myśliwych oraz rozlaniu się kolejnej fali afrykańskiego pomoru świń po kraju.  

czytaj więcej
Zgłaszanie szkody

Szkoda całkowita: graniczne daty likwidacji uprawy a 2 rozporządzenia

Czy w przypadku wystąpienia szkody łowieckiej, w wyniku której uprawa wymaga zaorania, ustalone odszkodowanie obniża się o nieponiesione koszty zbioru? Na pytanie odpowiada Wojciech Lignowski, radca prawny Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)