- Kiedy zgłaszać szkodę łowiecką?
- Jak prawidłowo mam wykonać zgłoszenie szkody łowieckiej?
- Kto jest adresatem wniosku o zgłoszeniu szkody?
- Co zawiera wniosek o zgłoszeniu szkody?
Zgłoszenie szkody łowieckiej to pierwszy i jednocześnie najważniejszy element procedury szacowania szkody łowieckiej.
- Poszkodowany właściciel lub posiadacz gruntu rolnego albo jego przedstawiciel umocowany prawnie zgłasza wniosek o szacowanie szkód w formie pisemnej lub e-mailowej.
- Adresatem wniosku jest dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego.
- Termin zgłoszenia: w ciągu 3 dni od stwierdzenia szkody.
Co zawiera wniosek?
Wniosek (zgłoszenie) jest sformalizowany zgodnie z art. 46 ust. 4 Prawa łowieckiego i powinien zawierać co najmniej:
- imię i nazwisko albo nazwę, adres miejsca zamieszkania albo adres i siedzibę oraz numer telefonu właściciela albo posiadacza gruntów rolnych,
- wskazanie miejsca wystąpienia szkody,
- wskazanie rodzaju uszkodzonej uprawy lub płodu rolnego.
Uwaga, koło łowieckie nie może narzucić własnego wzoru wniosku o szacowanie. Bywają wprawdzie takie próby – o czym dowiadujemy się od rolników dzwoniących do redakcji Agarlex, ale koła łowieckie nie mają ku temu podstaw prawnych.
Adresowanie zgłoszenia szkody
Z praktyki wynika, że problemem może być właściwe zaadresowanie wniosku o zgłoszenie szkody. Obecnie Prawo łowieckie nie wymaga od kół łowieckich podawania publicznie adresu lub emaila właściwego dla złożenia wniosku o szacowanie.
To powoduje, że koła stosują różne formy uników, by opóźnić szacowanie, a w ostateczności nie przyjmować wniosku. Problem ten rozwiązały tylko nieliczne Zarządy Okręgowe PZŁ poprzez opublikowanie oficjalnych danych adresowych kół dla złożenia wniosków. W pozostałych przypadkach wiele kół wręcz utajnia te dane.
Teoretycznie właściciel lub posiadacz gruntu rolnego może we wniosku żądać tylko szacowania szkody i nie żądać ustalenia wysokości odszkodowania. Powtarzające się w okresie wegetacyjnym szkody na danej uprawie można zgłaszać dowolną ilość razy, oczywiście kierując się zdrowym rozsądkiem i kalendarzem rolniczym.
Tylko wniosek bez załączników
Prawo łowieckie nie mówi wprost o żadnych dodatkowych dokumentach (załącznikach), jakie należałoby złożyć wraz z wnioskiem o szacowanie. Jeśli więc koło domaga się np. dowodu własności gruntu, umowy dzierżawy, zakupu kwalifikowanego materiału siewnego, kopii ewidencji stosowania środków ochrony roślin itp. – czyni to bezprawnie.
W praktyce takie dodatkowe dokumenty są wymagane przy zgłaszaniu szkody na gruntach wyłączonych z obwodu łowieckiego – wtedy do marszałka województwa, do RDOŚ lub do wojewody, co ma swoje uzasadnienie w KPA.
Na etapie oględzin lub szacowania ostatecznego zespół szacujący może żądać wykazania prawa do gruntu lub przedstawienia innych dokumentów – jeśli jest to niezbędne dla prawidłowego ustalenia wielkości lub wartości szkody.
Roman Włodarz
Podstawa prawna:
- Rozporządzenia Ministra Środowiska z 16 kwietnia 2019 r. w sprawie szczegółowych warunków szacowania szkód w uprawach i płodach rolnych
- Prawo łowieckie z 13 października 1995 r.
Do pobrania także formularze:- Zgłoszenie szkody łowieckiej w uprawie
- Pełnomocnictwo do reprezentowania
- Protokół oględzin odwołanie do nadleśniczego
- Protokół oględzin Skarb Państwa
- Protokół szacowania ostatecznego
- Protokół szacowania ostatecznego odwołanie do nadleśniczego
- Protokół szacowania ostatecznego Skarb Państwa
- Zgłoszenie daty zbioru plonach
- Zgłoszenie szkody w zebranych płodach
- Oświadczenie zakaz polowania zbiorowego