Wytłoki z winogron łagodzą zaburzenia przemiany materii u krów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wytłoki z winogron łagodzą zaburzenia przemiany materii u krów

19.10.2019

Ekstrakt z wytłoczek oraz z pestek winogron polepsza przemianę materii, a co za tym idzie, wpływa korzystnie na zdrowie oraz wyniki produkcyjne mleka we wczesnej fazie laktacji.

W badaniu żywieniowym, przeprowadzonym w gospodarstwie Neumuehle, należącym do Uniwersytetu Giessen oraz Szkoły Wyższej Bingen, badano wpływ ekstraktów z wytłoczek winogronowych oraz z pestek na zdrowie oraz wydajność krów w fazie przejściowej.

Polifenole łagodzą zaburzenia przemiany materii

Krowy, w okresie od trzech tygodni przed porodem i do pięciu tygodni po porodzie są szczególnie podatne na zaburzenia metaboliczne. Częściej  występują u nich  takie choroby jak: ketoza, mastitis, gorączka mleczna czy przemieszczenie trawieńca. Ponadto narażone są na występowanie zespołu stłuszczonej wątroby.

Dzięki zastosowaniu suplementów zawierających polifenole (znajdują się w ekstrakcie z pestek winogron) można uniknąć tych negatywnych skutków zaburzeń przemiany materii.

r e k l a m a
28 krów rasy hf podzielono na dwie grupy (doświadczalną i kontrolną), w każdej grupie znajdowały się po cztery pierwiastki i dziesięć wieloródek. Do dawki pokarmowej w grupie doświadczalnej dodano 170 g (1% suchej masy) dodatku żywnościowego zawierającego fitogen.

Dodatek wytłoków z winogron zmniejszył obciążenie wątroby

Pobranie suchej masy w obydwu grupach  było jednakowe. Krowy z grupy doświadczalnej z dodatkiem żywieniowym produkowały dziennie 3,6 kg mleka więcej, z większą zawartością białka. Zawartość tłuszczu  w wątrobie (-40%)  oraz poziom cholesterolu (-21%) były w grupie doświadczalnej wyraźnie niższe, a co za tym idzie, zmalało w tej grupie ryzyko stłuszczenia wątroby.

Stężenie hormonu  FGF21 (-62%) zostało zredukowane. Hormon ten współdziała przy stanach zapalnych oraz gdy przemiana materii musi się dopasować do braków energetycznych. Spadek ten może być rozumiany jako zmniejszenie stresu obciążenia dla wątroby.

Czy stosowanie wytłoków z winogron się opłaca?

Przy cenie 30 centów za kg i 56-dniowym stosowaniu preparatu z wytłoków z winogron  (cena za kg 1 euro),  powinien się wytworzyć zysk w wysokości 51 euro na krowę, wynikający z samego tylko  zwiększenia produkcji mleka.
Zdjęcie: Unsplash
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Standard – wolne od GMO

Polska Izba Mleka zdecydowała się utworzyć standard, aby umożliwić mleczarniom uzyskanie certyfikatu potwierdzającego produkcję mleka ,,wolnego od GMO”.

czytaj więcej

Jak dobrze zarządzać rozrodem krów?

Panuje przekonanie, że krów o wysokich wydajnościach nie powinno się zbyt wcześnie zacielać. Praktyczna zasada mówi, że należy pomnożyć ilość mleka w dziennym udoju przez 2. Otrzymamy wówczas optymalną liczbę dni okresu międzyciążowego. Czyli z prostego rachunku wynika, że przy wydajności mlecznej 40 kg, pierwsza inseminacja po porodzie powinna być nie wcześniej niż w 80. dniu laktacji.

czytaj więcej

Stres cieplny u krów zasuszonych wpływa na kondycję cieląt po urodzeniu

Gdy temperatura wynosi 20 stopni Celsjusza przy wilgotności 75%, krowy już cierpią z powodu stresu cieplnego. Widać go od razu w niższej produkcji mleka, a po pewnym czasie pogarsza się płodność i szwankuje zdrowie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)