Zdrowie - portal agrarlex.pl}
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zdrowie

Jakie są przyczyny cichej rui u krów?

Ciche ruje to najczęściej wymieniana przez hodowców przyczyna niepłodności krów mlecznych. Podczas cichej rui jajniki zachowują swoją aktywność, rozwijają się pęcherzyki, dochodzi do owulacji i tworzenia się ciałek żółtych, tylko krowa w żaden sposób tego nie manifestuje.

czytaj więcej

Jałówki też chorują na mastitis

Jałówki stają się wrażliwe na patogeny powodujące mastitis w momencie, gdy ich gruczoł mlekowy uaktywnia się wydzielniczo, co następuje zwykle między 6. a 8. miesiącem życia. Do zakażenia drobnoustrojami dochodzić może jednak już zdecydowanie wcześniej.

czytaj więcej

Stopniowe odsadzanie cieląt korzystnie wpływa na ich zdrowie i rozwój

Odsadzenie jest naturalnym procesem stopniowego przyzwyczajania cielęcia do dorosłej diety oraz wycofania z niej mleka. W zakończeniu pozyskiwania składników pokarmowych z mleka na rzecz produktów fermentacji powstającej w żwaczu pozwala rozwój żwacza. Wśród hodowców są zarówno zwolennicy gwałtownego, jak i łagodnego odsadzania cieląt od mleka. Które jest korzystniejsze dla cieląt zdaniem specjalistów?

czytaj więcej

Kojarzenie spokrewnionych ze sobą zwierząt odbije się na mleczności

Kojarzenie zwierząt w pokrewieństwie może prowadzić do spadku wydajności mlecznej przez cały okres użytkowania krowy. Dodatkowo, wzrasta prawdopodobieństwo ujawnienia się niepożądanych cech.

czytaj więcej

ABC zakiszania kukurydzy w rękawie

Ziarno kukurydzy zbiera się w momencie, kiedy jego wilgotność często przekracza 30%. Tak wysoka zawartość wody sprawia, że koszt dosuszania ziarna już w poprzednich sezonach stanowił nawet 1/3 jego ceny. W tym roku koszty suszenia będą jeszcze wyższe ze względu na niespotykanie wysokie do tej pory ceny energii, a więc oleju opałowego i gazu, którymi zazwyczaj zasilane są suszarnie ziarna.

czytaj więcej

Stres cieplny hamuje wzrost płodu u ciężarnych krów

Amerykańscy naukowcy odkryli, że stres cieplny u ciężarnych krów mlecznych wpływa na zmniejszenie wzrostu płodu oraz na wydajność i rozwój odpornościowy potomstwa.

czytaj więcej
r e k l a m a

Zmęczone krowy wolą odpoczywać niż jeść

Krowy powinny odpoczywać co najmniej 10–12 godzin dziennie. Zdrowe krowy odpoczywają dłużej – ok. 12 godz., wartość skrajna (10 h) i mniej może wskazywać na krowy chore lub kulawe. Według Cassandry Tucker, profesor nauk o zwierzętach i badaczki zachowań zwierzęcych z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis, krowy, gdy są zmuszone do dokonania wyboru, wybiorą odpoczynek zamiast jedzenia.  

czytaj więcej

Duży giez bydlęcy może prowadzić do spadku wydajności mlecznej krów. Nawet o 25%!

Popularna w Polsce muchówka Hypodermis bovis, tzw. duży giez bydlęcy, jest często ignorowanym zagrożeniem dla wydajności mlecznej krów, a narażone na jego działanie są zwłaszcza te stada, które korzystają z pastwisk.

czytaj więcej

11 przyczyn zatrzymania łożyska u krów po wycieleniu

Jeżeli wydalenie łożyska nie nastąpi w ciągu 12 godzin, wówczas mamy do czynienia z jego zatrzymaniem. U krów rasy hf zdecydowanie częściej dochodzi do zatrzymania łożyska niż u innych ras, a dodatkowo czynnikiem sprzyjającym anomalii jest stres cieplny.

czytaj więcej

Krowy sortują paszę, broniąc się przed upałem. Jak temu zapobiec?

Kiedy krowy wybierają z dawki najbardziej smakowite komponenty (zazwyczaj paszę treściwą) pojawiają się problemy, które często pozostają niezauważone. Zwierzęta pobierają wówczas więcej skrobi, a mniej suchej masy. Dochodzi też do ograniczenia produkcji śliny, wydłuża się czas pobierania paszy, a skraca czas przeżuwania, co prowadzi do wahań pH w żwaczu i w konsekwencji pojawia się subkliniczna kwasica

czytaj więcej

Dlaczego kondycja krów jest kluczowa dla parametrów rozrodu?

W rozrodzie krów najważniejsze są 4 tygodnie przed porodem i 9 tygodni po nim. W tym czasie w organizmie krowy zachodzi wiele bardzo ważnych procesów przygotowujących ją do intensywnego rozwoju płodu, rozpoczynającej się laktacji i kolejnej ciąży. A więc wszystko, co dzieje się wtedy ze zwierzętami, wpływa na wielkość laktacji.

czytaj więcej

Powikłania poporodowe u krów - jak im zaradzić?

Jeśli po porodzie łożysko utknęło i nie daje się oderwać, trzeba liczyć się z poważnymi konsekwencjami dla krowy. W którym momencie interwencja staje się konieczna?  

czytaj więcej
ŁADOWANIE

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)