Ile wody do TMR-u?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ile wody do TMR-u?

23.10.2021

Woda w TMR-ze ma dużo zalet i jest jego niezbędnym składnikiem, ale tylko w pewnych granicach!

Woda zapobiega selekcjonowaniu paszy

Im mniej krowy selekcjonują dawkę, tym lepiej i bardziej równomiernie pobierają wszystkie składniki pokarmowe. Dodatek wody do mieszanki TMR utrudnia selekcjonowanie, a więc spełnia swoją rolę. Jednak dodatek wody ma pewne ograniczenia.

W jednym z gospodarstw utrzymujących bydło mleczne (wydajność około 12 tys. kg mleka, 4% tłuszczu, 3,6% białka) zwierzętom zadawano TMR w dwóch grupach doświadczalnych, każda liczyła 160 krów. Różnica w żywieniu polegała na różnym udziale suchej masy – 34% w grupie doświadczalnej i 40% – w grupie kontrolnej.

Krowy, które otrzymały paszę z dodatkiem wody, w trakcie 70-dniowego eksperymentu zjadały o 1 kg suchej masy więcej w ciągu dnia, jednak przeżuwały 30 minut krócej w porównaniu z grupą drugą. W grupie eksperymentalnej statystycznie wyższa była zawartość błonnika w odchodach w porównaniu z grupą kontrolną (51,4% aNDFom vs. 49,7% aNDFom). Mleko skorygowane energetycznie nie różniło się między grupami doświadczalnymi.

Cel: 38% suchej masy w dawce pokarmowej!

Naukowcy podpowiadają, żeby wybrać złoty środek i nie obniżać zbytnio zawartości suchej masy TMR-u. Dodatek wody w dawce obniża strawność włókna oraz przyspiesza pasaż, z drugiej jednak strony utrudnia selekcję paszy, co może pozytywnie wpłynąć na zdrowie zwierząt. Ale! Wcale nie oznacza to automatycznego zwiększenia wydajności i wzrostu ilości składników pokarmowych w mleku.

Anne Bool, Wyższa Szkoła Rolnicza Osnabrück
Zdjęcia: Archiwum

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Elita Dobry Hodowca - w nowym wydaniu o kosztach produkcji mleka

Ukazał się już najnowszy numer "Elity Dobrego Hodowcy", magazyny dla rolników produkujących mleko. W tym numerze napisaliśmy m.in. o rosnących kosztach produkcji mleka i o tym, że maksymalna wydajność nie musi być najlepszą strategią dla hodowców krów. Można także przeczytać jak w nowych oborach rolnicy ograniczają ryzyko przenoszenia chorób między krowami. 

czytaj więcej

Czy musi zginąć jakiś rolnik, żeby wyremontowano most w Michałowie?

Betonowy most znajduje się na drodze prowadzącej na pola uprawne i jest w złym stanie technicznym. Grupa mieszkańców gminy już ponad dwa lata temu podpisała się pod wnioskiem do wójta gminy Urszulin w sprawie zorganizowania im bezpiecznej przeprawy. Jednak gmina uważa, że to sprawa Wód Polskich. A Wody Polskie – że sprawa gminy. Czy most musi się zawalić, żeby wreszcie wójt dogadał się z Wodami Polskimi?

czytaj więcej

Zmęczone krowy wolą odpoczywać niż jeść

Krowy powinny odpoczywać co najmniej 10–12 godzin dziennie. Zdrowe krowy odpoczywają dłużej – ok. 12 godz., wartość skrajna (10 h) i mniej może wskazywać na krowy chore lub kulawe. Według Cassandry Tucker, profesor nauk o zwierzętach i badaczki zachowań zwierzęcych z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis, krowy, gdy są zmuszone do dokonania wyboru, wybiorą odpoczynek zamiast jedzenia.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)