Elita Dobry Hodowca - w nowym wydaniu o kosztach produkcji mleka
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Elita Dobry Hodowca - w nowym wydaniu o kosztach produkcji mleka

25.10.2021autor: Beata Dąbrowska

Ukazał się już najnowszy numer "Elity Dobrego Hodowcy", magazyny dla rolników produkujących mleko. W tym numerze napisaliśmy m.in. o rosnących kosztach produkcji mleka i o tym, że maksymalna wydajność nie musi być najlepszą strategią dla hodowców krów. Można także przeczytać jak w nowych oborach rolnicy ograniczają ryzyko przenoszenia chorób między krowami. 

Drodzy Czytelnicy

Oddajemy w Wasze ręce kolejny i zarazem przedostatni w tym roku numer "Elity Dobrego Hodowcy". Po, jak mamy nadzieję, udanych i obfitych kukurydzianych żniwach, zapewniających dostatek podstawowej w produkcji mleka paszy – kiszonki z kukurydzy, ze spokojem będziecie mogli zasiąść do lektury bieżącego numery "Elity". I wydaje się, że tylko w tej kwestii panuje względny spokój, bowiem zarówno realia, jak i perspektywy dla producentów mleka (ale nie tylko) bynajmniej spokojem nie napawają.

Maksymalna wydajność w produkcji mleka nie musi być opłacalna 

Jak na razie nie widać bowiem końca rosnącej inflacji, której skutkiem są rosnące i to w tempie po wielokroć większym koszty produkcji. Do tego dochodzą także obawy związane z przyjęciem reform Wspólnej Polityki Rolnej w ramach Zielonego Ładu i strategii "od pola do stołu".

W bieżącym numerze naszego dwumiesięcznika szczególnej uwadze polecamy artykuł "Jak znaleźć złoty środek", w którym autorzy przekonują i udowadniają, że powszechnie panująca opinia, iż produkcja mleka opłaca się tylko wtedy gdy osiąga się maksymalnie wysokie wydajności jest nieprawdą. Maksymalna wydajność, ze względów ekonomicznych nie zawsze jest tą optymalną, szczególnie, gdy trzeba ją drogo kupić.

r e k l a m a

Nowe podejście do profilaktyki chorób bydła mlecznego

Już dosłownie za chwilę hodowców obowiązywać będzie zakaz stosowania antybiotyków, który wymusza zupełnie nowego podejścia do profilaktyki większości schorzeń bydła mlecznego. Każde zmiany budzą niepokój i obawy i nie tyle w kwestii konieczności dostosowania ile kosztów, jakie mogą one pochłonąć. Ekonomia bowiem to podstawa każdej produkcji.

Ciekawymi informacjami na temat pasz podzielił się, w artykule "Pasze chronione dla krów" dr Ryszard Kujawiak z Sano – Nowoczesne Żywienie Zwierząt, w którym to znajdziecie Drodzy Czytelnicy odpowiedź na pytanie: czy stosowanie w dawce pokarmowej komponentów chronionych przed szybkim rozkładem w żwaczu zawsze jest lepsze dla zwierząt i opłacalne dla hodowcy.

Nowe pomysły prosto z gospodarstw mlecznych

W numerze nie zabraknie oczywiście relacji z ciekawych, mlecznych gospodarstw. Agnieszka i Krzysztof Rudowiczowie – dostawcy Spółdzielczego Związku Grup Producentów Rolnych Lazur w Nowych Skalmierzycach, z Daniszyna, rok temu oddali do użytku nową oborę. Zasiedlając obiekt za priorytet uznali minimalizację zakupu jałówek.

Wszystko w trosce o bezpieczeństwo przed potencjalnym ryzykiem przeniesienia do obory chorób zakaźnych. Szacunki mówią, że w Polsce około połowa stad zarażonych jest BVD/MD oraz IBR/IPV, a główną przyczyną zakażeń jest właśnie zakup zwierząt bez stosownych badań i kwarantanny. Warto o tym pamiętać planując zakup materiału hodowlanego.

W nowy – można rzec luksusowy pod względem dobrostanu zwierząt – obiekt dla mlecznego stada zainwestowali także Agata i Tadeusz Kocowie z miejscowości Koce-Schaby, dostawcy białego surowca do Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita. Tutaj krowy odpoczywają na łóżkach wodnych, które pomimo wysokiego kosztu zakupu doskonale się sprawdzają. Od ponad dwóch dekad hodowcy współpracują ze SHiUZ-em w Bydgoszczy, i jak przyznają, w kwestii rozrodu stada żadnych zamian nie planują.

Zachęcam zatem do lektury "Elity Dobrego Hodowcy", gdzie specjaliści dzielą się wieloma praktycznymi i jakże cennymi radami w zakresie profilaktyki zdrowotnej i żywienia. Każde wprowadzone w życie zalecenie może przyczynić się przecież do zmniejszenia kosztów produkcji mleka, a to wydaje się dziś celem nadrzędnym.

Beata Dąbrowska

autor Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Sąd ogłosił wyrok w sprawie rolnika spod Lublina, który ma iść do aresztu za kolczyki

Rolnik z Dysa pod Lublinem nie otrzymał odszkodowania za 338 sztuk świń wybitych w jego gospodarstwie po stwierdzeniu tam ASF. Dlatego rolnik skierował sprawę do sądu. Właśnie zapadł wyrok przed Sądem Okręgowym w Lublinie. Jak sędzina tłumaczyła tę decyzję?

czytaj więcej

Ile wody do TMR-u?

Woda w TMR-ze ma dużo zalet i jest jego niezbędnym składnikiem, ale tylko w pewnych granicach!

czytaj więcej

Tadeusz R., prezes SM Bielmlek i polityk PiS aresztowany. Grozi mu 10 lat więzienia

Na wniosek warszawskiej prokuratury Tadeusz R., prezes mleczarni Bielmlek, która zbankrutowała został aresztowany. Według śledczych były wiceminister rolnictwa miał przyczynić się do powstania szkody w majątku SM Bielmlek na co najmniej 80 mln zł. Byłemu senatorowi grozi za to 10 lat pozbawienia wolności.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)