Choroby zakaźne bydła zwalczane z urzędu. Czy lista zostanie rozszerzona o IBR i BVD?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Choroby zakaźne bydła zwalczane z urzędu. Czy lista zostanie rozszerzona o IBR i BVD?

20.06.2023autor: Patrycja Bernat

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej wniósł o objęcie monitoringiem i zwalczanie z urzędu, a także o refundację szczepionek wirusowych chorób zakaźnych bydła, takich jak: zakaźne zapalenie nosa i tchawicy bydła (IBR) oraz wirusowa biegunka bydła (BVD). Stanowisko LIR w sprawie rozszerzenia listy chorób zakaźnych poparte jest licznymi sygnałami, które docierały od rolników.

Czym charakteryzuje się IBR?

IBR, czyli zakaźne zapalenie nosa i tchawicy bydła to zapalenie górnych dróg oddechowych, które wywołane jest herpeswirusem bydła typu 1 (BHC-1). Zakażone zwierzę staje się nosicielem, a do samego zakażenia dochodzi przez drogi oddechowe. Niekorzystny wpływ na możliwość reaktywacji, czyli przebudzenia z uśpienia wirusa i jego wydalenie, ma stres. Zakażone bydło po wyzdrowieniu, właśnie pod wpływem stresu może rozwinąć bezobjawowe zakażenie utajone.

Zobacz także: Ketoza to choroba, czy objaw? Nowe spojrzenie na zaburzenia metaboliczne krów

Utajone zakażenie IBR rozwija się u prawie wszystkich zwierząt pierwotnie zakażonych, pozostając przez bardzo długi czas w uśpieniu, dopiero w sytuacjach stresowych wywoływane jest wydalenie wirusa. Ten z kolei przenosi się na bydło, które nie było wcześniej zakażone m.in. przez:
  • bezpośredni kontakt,
  • skażone materiały i sprzęt,
  • drogą kropelkową.
r e k l a m a

Czym charakteryzuje się BVD?

Wirus BVD, podobnie jak IBR rozprzestrzenia się drogą oddechową między zakażonym bydłem. Istnieje w tym przypadku również możliwość zakażenia bezpośredniego przez styczność ze skażonym sprzętem, kontakt z owcami lub innymi gatunkami, a także przez kontakt z osobami, które odwiedzają gospodarstwo.

Oznaką infekcji
są przede wszystkim:
  • problemy z płodnością (letalność zarodków i bezpłodność),
  • niska odpowiedź immunologiczna, która sprawia, że zwierzęta podatne są na inne choroby.
Choroba BVD ma również wpływ na cielęta. Jeżeli matka zostanie zarażona w czasie trwania ciąży, ciele rodzi się zakażone, może zarażać inne, jest słabe i mało wydajne.

BVD prowadzi do śmiertelnej choroby MD

Wirus biegunki bydła niesie jeszcze większe niebezpieczeństwo. Może on powodować u zwierząt wystąpienie śmiertelnej choroby, jaką jest choroba błony śluzowej (MD), której towarzyszy:
  • krwawa biegunka,
  • gorączka,
  • zmiany błony śluzowej jamy ustnej,
  • owrzodzenia pyska, nosa, krawędzi kopyta i szpary międzyracicowej.
Lubelska Izba Rolnicza zaznacza, że wprowadzony w 2018 roku program zwalczania wyżej wymienionych chorób ze względu na sytuację ekonomiczną gospodarstw rolnych nie spełnia już swoich założeń. Hodowcy bydła ponoszą aktualnie olbrzymie koszty, dodatkowo muszą mierzyć się z drastycznymi spadkami cen mleka i żywca, przez co grozi im utrata płynności finansowej.

Czytaj także: Ceny skupu bydła mięsnego. Od czego te wahania między zakładami?

Eliminacja chorób zakaźnych bydła w Polsce

Zarząd LIR wnosi o przeniesienie finansowania programu na Skarb Państwa.

- Przeniesienie finansowania programu na skarb Państwa w znacznym stopniu przyczyniłoby się do eliminacji chorób bydła w stadach w naszym kraju. Ponieważ IBR i BVD są chorobami wysoce zakaźnymi, które z dużą łatwością przenoszą się między zwierzętami, konieczne jest wdrożenie środków bezpieczeństwa biologicznego i immunoprofilaktyki w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia – czytamy w oficjalnym piśmie Lubelskiej Izby Rolniczej.


Bernat Patrycja
Źródło: LIR
Fot: Bernat Patrycja
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Polska wołowina pojedzie do Chin po ponad 20 latach!

Warto było tyle lat zabiegać o przywrócenie możliwości eksportowych na ten bardzo dobrze rokujący i rozwijający się rynek! Po 22 latach udało się przekonać Chiny, że polska wołowina znakomicie nadaje się dla tamtejszych konsumentów. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Widmo likwidacji gospodarstw i bankructwa spółdzielni mleczarskich. Są nowe propozycje rozwiązań i walki z kryzysem. Jakie?

Na temat obecnie trudnej sytuacji w polskim sektorze mleczarskim dyskutowano podczas konferencji w Krajowym Związku Spółdzielni Mleczarskich w Warszawie. Jakie są pomysły na poprawę sytuacji?

czytaj więcej
Zdrowie bydła

Korea Południowa: masowe szczepienia bydła przeciwko guzowatej chorobie skóry

Południowa Korea ogłosiła, że planuje zaszczepić całe pogłowie bydła domowego przeciwko chorobie wirusowej bydła, która dotknęła już ponad 3 tysiące zwierząt w kraju. Choroba powoduje gorączkę, a także guzki, owrzodzenia i opuchliznę na skórze bydła.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)