Widmo likwidacji gospodarstw i bankructwa spółdzielni mleczarskich. Są nowe propozycje rozwiązań i walki z kryzysem. Jakie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Widmo likwidacji gospodarstw i bankructwa spółdzielni mleczarskich. Są nowe propozycje rozwiązań i walki z kryzysem. Jakie?

14.06.2023autor: Dorota Kolasińska

Na temat obecnie trudnej sytuacji w polskim sektorze mleczarskim dyskutowano podczas konferencji w Krajowym Związku Spółdzielni Mleczarskich w Warszawie. Jakie są pomysły na poprawę sytuacji?

W Krajowym Związku Spółdzielni Mleczarskich w Warszawie systematycznie odbywają się spotkania, w których biorą udział prezesi spółdzielni, rolnicy i przedstawiciele rządu. Zwykle w trakcie spotkania omawiane są wyzwania i problemy, czasami nawet udaje się znaleźć rozwiązanie. Niestety wiele z nich, powtarza się co roku i nie dlatego, że pojawiają się cyklicznie, tylko po prostu nikt ich nie próbuje naprawdę rozwiązać. Prezesi sygnalizują, przedstawiciele rządu notują, a rok później temat wraca jak boomerang.

Tym razem jest szansa, że będzie inaczej. Na spotkaniu, któremu przewodniczył Waldemar Broś, prezes KZSM ZR z przedstawicielami sektora mleczarskiego pojawił się także wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski i padło sporo konkretów.

Przedstawiciele mleczarni wymienili szereg bardzo realnych zagrożeń dla polskiej branży mleczarskiej, które mogą poważnie zaszkodzić dalszemu funkcjonowaniu podmiotów mleczarskich, ale również gospodarstwom rolnym. W ubiegłym tygodniu wiceminister odwiedził mleczarnię OSM Maluta w Nowym Dworze Gdańskim, gdzie rozmawiał z prezesem Ryszardem Masalskim, który wymienił problemy polskiego sektora mleczarskiego i zaproponował kilka ich rozwiązań.

r e k l a m a

Koszty dołują rolników i mleczarnie

Jak podkreślił Waldemar Broś, sytuacja jest przede wszystkim trudna, gdyż spadają ceny zbytu produktów mleczarskich, mleczarnie obniżają stawki w skupie rolnikom, a sieci handlowe wywierają silną presję na dalsze obniżki cen. Jednak branża jest już w tym momencie przyparta do muru gigantycznymi kosztami – gazu i energii, które jeszcze tej jesieni, jak zaznaczył wiceminister Kowalski mogą wzrosnąć. W związku z tym nie mogą sobie pozwolić po pierwsze na dalsze obniżki w skupach mleka, bo rolnicy po prostu odejdą, a niektóre mleczarnie zaraz staną nad przepaścią, w której tkwią jedynie długi. O zysku w tym momencie nie można mówić, straty są duże, a będą jeszcze większe. Mówi się o masowej likwidacji gospodarstw i bankructwie wielu podmiotów mleczarskich. 

Problemy w polskim mleczarstwie 

Podczas konferencji zastanawiano się czy skoro spółki gazowe i energetyczne należą do polskiego rządu, czy nie uda się jednak wpłynąć odgórnie na modyfikację już zawartych kontraktów na gaz i energię. Janusz Kowalski uważa, że z tym niewiele da się zrobić, ale zamierza walczyć o obniżenie podatku od emisji CO2 (ETS), którym objęte są mleczarnie. Koszty związane z podatkiem stanowią ogrom ceny płaconej przez odbiorców. Wiceminister upatruje rozwiązania w rozwoju biogazowni rolniczych oraz spółdzielni, również tego aby na listę komponentów wykorzystywanych do produkcji biogazu trafiła np. serwatka.

Poruszono również temat dotyczący uruchomienia mechanizmu interwencyjnego skupu, jednak w KE należy zawalczyć o zmianę cen referencyjnych produktów, aby miało to sens i się komukolwiek opłacało sprzedawać. Informacja na ten temat być może pojawi się w najbliższy piątek. Pojawiła się ponadto propozycja, żeby mleczarnie trafiły na listę podmiotów mogących skorzystać z niskooprocentowanych kredytów do przechowywania produktów mleczarskich i tworzenia magazynów. 

Po zgłoszeniu przez przedstawicieli sektora problemu dotyczącego sieci handlowych, które wymuszają obniżki cen produktów, ustalono, że zostanie powołany zespół, który opracuje nową ustawę regulującą ilość produktów marek własnych sklepów wielkopowierzchniowych (dokładniej ich procentowy udział). Kolejny problem, który omówiono szeroko dotyczy Funduszu Promocji Mleka, który według organizatora konferencji, Waldemara Brosia jest wydatkowany w sposób niesprawiedliwy. Do tego celu zostanie z kolei powołana komisja trójstronna, a w negocjacjach będzie brała udział strona rządowa.

Zaproponowano również uruchomienie dopłat do 1 l mleka dla rolników, które wyniosłyby 0,1 zł/l.

Więcej informacji, pomysłów rozwiązań bieżących oraz głosów w dość burzliwej, ale bardzo owocnej dyskusji znajdziesz na najnowszym wydaniu top bydło.



🔍Zachęcam do obejrzenia:
[https://t.co/3RX6VdQFbp] pic.twitter.com/csKS9nEGLs

— Janusz Kowalski 🇵🇱 (@JKowalski_posel) June 5, 2023

dkol
Fot. Kolasińska

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Mlekovita przejmie OSM w Miechowie? Szykuje się dalsza koncentracja

Po raz kolejny w tym roku SM Mlekovita zwiększa swój zasięg. Po przejęciu wielkopolskiej spółdzielni z Czarnkowa planowana jest koncentracja na Mazowszu. Na jakim etapie jest przejęcie i jakie zakłady się połączą? 

czytaj więcej
Rynek mleka

Będą dopłaty do dobrowolnego ograniczenia produkcji mleka? KE twierdzi, że sytuacja się stabilizuje.

Komisja Europejska nie widzi problemu na rynku mleka i konieczności uruchomienia interwencji. Europejskie związki zrzeszone w sektorze mleczarskim wnioskują o uruchomienie programu dobrowolnej redukcji produkcji.

czytaj więcej
Zdrowie bydła

Choroby zakaźne bydła zwalczane z urzędu. Czy lista zostanie rozszerzona o IBR i BVD?

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej wniósł o objęcie monitoringiem i zwalczanie z urzędu, a także o refundację szczepionek wirusowych chorób zakaźnych bydła, takich jak: zakaźne zapalenie nosa i tchawicy bydła (IBR) oraz wirusowa biegunka bydła (BVD). Stanowisko LIR w sprawie rozszerzenia listy chorób zakaźnych poparte jest licznymi sygnałami, które docierały od rolników.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)