Żniwa 2023: jak zebrać czyste ziarno bez strat? Ustawienia kombajnu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Żniwa 2023: jak zebrać czyste ziarno bez strat? Ustawienia kombajnu

04.07.2023autor: Dawid Konieczka

Zebrać czyste ziarno to sztuka. Podczas omłotu i regulacji układu omłotowego trzeba być skoncentrowanym i dokładnie obserwować i analizować wpływ przeprowadzonych regulacji na czystość  i jakość zbieranego ziarna. Poniżej dajemy Wam wskazówki na co zwrócić uwagę w hederze, aby zbierany materiał był podawany do młocarni równomiernie.  

Ilość i równomierne podawanie materiału do młocarni jest kluczowe w kwestii minimalizacji strat i uszkadzania ziarna. Jeśli kombajnista zauważy problem, może zareagować i dokonać zmian w ustawieniach. Ważne aby podczas pracy był skoncentrowany, nie powinny go rozpraszać inne rzeczy.

Jak powstają uszkodzone ziarna?

Jeśli do młocarni trafia zbyt mało materiału wtedy rośnie ryzyko uszkadzania ziarna. Jeśli młocarnia będzie nadmiernie obciążona omłot będzie niedokładny i znaczna część ziarna wraz ze słomą trafiać będzie na wytrząsacz klawiszowy. Dlatego poprawne dobranie prędkości zbioru ma duże znaczenie w minimalizowaniu strat i uszkodzenia ziarna.

Zmieniaj położenie przenośnika ślimakowego w hederze

Najważniejsze jest to, aby heder równomiernie podawał masę do przenośnika pochyłego i młocarni. Dlatego przenośnik ślimakowy musi pracować płynnie i nie może mieć bicia. W zależności od zbieranego plonu i potencjału plonowania pola zmieniaj odległość ślimaka od dna hederu, aby materiał transportowany był płynnie i bez zakłóceń. Jeśli widać, że plon zbieranego ziarna i słomy jest niski warto zmniejszyć szczelinę do dna hederu. Gdy plon jest wysoki, lub  ma dużą objętość jak dobrze rozkrzewiony rzepak warto ustawić większą szczelinę. Kontroluj regulacje, których dokonujesz. Ślimak musi być zawsze ustawiony równolegle do dna hederu!

Sprawdź czy przedni wał przenośnika pochyłego jest opuszczony

Przed wyjazdem w pole do zbioru zbóż skontroluj, czy przedni wał przenośnika pochyłego jest opuszczony. Jeśli przepływ materiału pomiędzy przenośnikiem ślimakowym hederu i przenośnikiem pochyłym jest utrudniony w pierwszej kolejności skontroluj położenie wału. Jeśli dochodzi do owijania słomy na przenośniku ślimakowym w hederze skontroluj stan i ustawienie skrobaków znajdujących się w pobliżu kanału zasilającego na tylnej ścianie hederu. Skrobaki powinny znajdować jak najbliżej zwojów ślimaka.

dk na podst. topagrar.com
Fot. archiwum TAP

autor Dawid Konieczka

Dawid Konieczka

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Żniwa 2023: szkodniki w magazynie zbóż. Jak je zidentyfikować i zlikwidować?

  W magazynach zbożowych może pojawić się szereg zagrożeń, mogących zniweczyć wysiłki rolnika, który wyhodował plon. Wśród nich są gryzonie, grzyby oraz bezkręgowce, takie jak roztocze oraz różnego rodzaju owady.

czytaj więcej
Rynek zbóż

Żniwa 2023: ceny usług rolniczych. Ile zapłacisz za koszenie zbóż i rzepaku, a ile za prasowanie słomy?

Nie każdy może sobie pozwolić na zakup kombajnu czy prasy do słomy, ale jest sporo firm na polskim rynku, które świadczą takie usługi. Koszty zmieniają się co roku w zależności od kosztów paliwa, części zamiennych czy usług serwisowych. Jak to wygląda w tym roku?  

czytaj więcej
Zboża

Kiedy pleśń śniegowa zaatakuje jęczmień bez śniegu?

Sprawca pleśni śniegowej, grzyb Microdochium nivale powszechnie występuje w środowisku, zwłaszcza na polach, gdzie często uprawia się zboża oraz kukurydzę. Wymaga on do rozwoju na roślinach specyficznych warunków – stosunkowo niskiej temperatury (0–10°C), odcięcia roślin od powietrza, co powoduje, że się duszą oraz dość długiego występowania takich warunków. Dlaczego w ubiegłym roku pleśń śniegowa zaatakowała jęczmień ozimy pomimo małych opadów śniegu?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)