Wiosenna regulacja zbóż i rzepaku – kiedy i czym skracać?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wiosenna regulacja zbóż i rzepaku – kiedy i czym skracać?

30.03.2023autor: Janusz Biernacki

Rzepak siany w optymalnym terminie wymagał pierwszej regulacji pokroju roślin już jesienią. Jednak nie wszyscy mieli wówczas możliwość wjazdu na pola, powinni więc wykonać ten zabieg wiosną, najlepiej łącząc go z fungicydem. Z kolei w zbożach stosowanie regulatorów rozpoczyna się wiosną. Kiedy i czym skracać?

Poza regulacją pokroju wzmacniają one krzewienie i redukują utratę pędów bocznych, a w rzepaku – wzmacniają pęd główny. W pszenicy ozimej zabieg należy wykonać w fazie BBCH 30–32, używając trineksapaku etylu i CCC, najlepiej w mieszaninie z fungicydem oraz mikroelementami (B, Mn).



W dobrze rozkrzewionym jęczmieniu ozimym można zastosować w tej fazie proheksadion wapnia i trineksapak etylu łącznie z protiokonazolem (100 g/ha), tebukonazolem (50 g/ha) i spiroksaminą w dawce 120 g/ha. Zabiegiem tym zabezpieczy się także rośliny przed:
  • mączniakiem,
  • rdzą,
  • plamistością siatkową i pleśnią śniegową.

Czytaj również: Nawożenie mikroelementami zbóż na wiosnę – jakie dawki zastosować?

Wiosną w rzepaku można użyć mieszanin chlorku mepikwatu i metkonazolu w dawce 1–1,4 l/ha lub difenokonazolu z paklobutrazolem (0,35 l/ ha, od fazy wzrostu pędu głównego do widocznych pojedynczych pąków na pędzie głównym), ewentualnie trineksapak etylu (1,5 l/ha), od końca wzrostu pędu głównego do końca rozwoju pąków kwiatowych.




Zobacz również: Zabieg T0 – Zabieg czyszczący. Jaka jest jego skuteczność i czym go wykonać?
autor Janusz Biernacki

Janusz Biernacki

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rzepak

Szkodniki łodygowe i łuszczynowe w rzepaku - terminy zwalczania i metody ochrony

Straty w plonie, powodowane przez szkodniki rzepaku, mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent. W ostatnich latach sytuację tę potęguje wzrost ich znaczenia, głównie z powodu zmian klimatu oraz wycofywania z rynku kolejnych substancji czynnych insektycydów. W jakim terminie i czym zwalczać chowacze i pryszczarka?

czytaj więcej
Rzepak

Ile azotu możemy dostarczyć rzepakowi dolistnie?

Nawożenie dolistne w rzepaku uznawane było za działanie interwencyjne, jednak ten sposób podawania składników roślinom można traktować jako element nawożenia głównego. Ile azotu możemy dostarczyć rzepakowi dolistnie?

czytaj więcej

Rozkład zabiegów w oziminach. Kiedy nawozić i kiedy wykonać pierwsze zabiegi insektycydowe oraz fungicydowe?

Oziminy o tej porze roku są dobrej kondycji, w zasadzie warto się zastanowić, czy nie aż w za dobrej kondycji. Wybujałe plantacje wymagają jeszcze większej uwagi w prowadzeniu łanu na wiosnę. Szczególnie pod względem ochrony i regulacji. Przeanalizujmy przebieg pogody, aby dobrze zrozumieć obecną sytuację na polach i przygotować się na możliwe scenariusze na wiosnę.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)