Pamiętaj o jesiennym zwalczaniu chwastów, wiosną będzie trudniej
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pamiętaj o jesiennym zwalczaniu chwastów, wiosną będzie trudniej

06.10.2023

Podczas lustracji jesiennych zasiewów widać, że wciąż zbyt wielu producentów odkłada walkę z chwastami na późniejszy termin lub nawet wiosenny.

Nie jest to dobra strategia, gdyż późnej jesieni towarzyszą mniej sprzyjające warunki pogodowe, tj.
  • częste opady,
  • długo utrzymująca się na roślinach rosa,
  • nadmiernie uwilgotniona gleba,
  • silne wiatry,
  • czy zbyt niskie temperatury.


Zobacz także: Plamistość siatkowa pierwsza na jęczmieniu

Z kolei wiosną duża grupa chwastów – nie tylko zimujących – szybko rusza z wegetacją, zwykle wyprzedzając konkurencyjność roślin uprawnych, co pozwala siewkom przerosnąć najbardziej wrażliwą fazę na działanie herbicydu.

Należy zatem wykonać zabieg w optymalnym terminie jesiennym oraz mieć na uwadze, żeby w przypadku gatunków z podwyższoną odpornością na niektóre s.cz., np.

  • miotła zbożowa,
  • chaber bławatek,
  • mak polny,
  • chwastnica jednostronna, czy przytulia czepna, użyć preparatu z innej grupy chemicznej i o innym mechanizmie działania, niż pestycyd zastosowany w przedplonie lub w sezonie wcześniejszym pod nowe zasiewy zbóż ozimych oraz rzepaku ozimego.
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zboża

Kiedy pleśń śniegowa zaatakuje jęczmień bez śniegu?

Sprawca pleśni śniegowej, grzyb Microdochium nivale powszechnie występuje w środowisku, zwłaszcza na polach, gdzie często uprawia się zboża oraz kukurydzę. Wymaga on do rozwoju na roślinach specyficznych warunków – stosunkowo niskiej temperatury (0–10°C), odcięcia roślin od powietrza, co powoduje, że się duszą oraz dość długiego występowania takich warunków. Dlaczego w ubiegłym roku pleśń śniegowa zaatakowała jęczmień ozimy pomimo małych opadów śniegu?

czytaj więcej

Podłoże z pieczarek na polu: cenna, ale kłopotliwa materia organiczna. Za wywiezienie grożą kary?

Zużyte podłoże z produkcji grzybów od wielu lat trafia na pola jako źródło materii organicznej i składników pokarmowych. Niestety, na skutek zawiłych przepisów może to być kłopotliwe i być przyczyną dotkliwych kar finansowych. Dlaczego?

czytaj więcej
Aktualności

Glifosat do 2033 roku? Los herbicydu leży teraz w rękach państw członkowskich

Komisja Europejska chce zatwierdzić glifosat na kolejne dziesięć lat. Jednak o tym, czy stosowanie herbicydu będzie nadal możliwe zdecydują państwa członkowskie już w październiku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)