- Od czego zależy i kiedy będzie wiadomo, czy zezwolenie na stosowanie glifosatu zostanie przedłużone do 2033 roku.
Komisja Europejska chce zaproponować państwom członkowskim zatwierdzenie glifosatu na kolejne 10 lat. W oparciu o ocenę Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), KE już kilka tygodni temu potwierdziła, że zwróci się z wnioskiem o ponowne zezwolenie na stosowanie herbicydu.
Dla przypomnienia, EFSA nie był w stanie zidentyfikować "żadnych krytycznych obszarów problemowych", które przemawiałyby przeciwko przedłużeniu zezwolenia na stosowanie glifosatu.
W piątek Komisja Europejska chce oficjalnie przedstawić swoją propozycję przedstawicielom Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (ScoPAFF), a już w październiku państwa członkowskie mają głosować nad proponowanym rozporządzeniem i zdecydować o dalszym losie herbicydu.
Potrzebna większość kwalifikowana
Na podstawie głosowania Komisja Europejska albo przedłuży zezwolenie na stosowanie glifosatu w Unii Europejskiej, albo nie. Oznacza to, że jeśli większość kwalifikowana państw członkowskich opowie się za lub przeciw ponownemu zezwoleniu, Komisja się do tego zastosuje.
Większość kwalifikowana jest osiągana wówczas, gdy ponad połowa państw członkowskich (55%), reprezentujących co najmniej 65% ludności UE, głosuje za lub przeciw wnioskowi Komisji.
Zieloni krytykują Komisję Europejską
Polityk Zielonych w Parlamencie Europejskim Jutta Paulus ostro krytykuje podejście Komisji Europejskiej.
- Komisja Europejska przez kolejne 10 lat chce narażać zdrowie milionów obywateli Unii Europejskiej. Odnowione i przedłużone zezwolenie na stosowanie glifosatu stoi w jawnej sprzeczności z unijną zasadą ostrożności, która ma chronić konsumentów - powiedziała Paulus w środę 20 września w Brukseli.
Lins: Decyzja uzasadniona naukowo
Z kolei z szeregów CDU (Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna) dochodzą bardziej pozytywne głosy.
- Z zadowoleniem przyjmuję fakt, że Komisja Europejska poważnie traktuje ocenę EFSA i chce zezwolić na stosowanie glifosatu przez kolejne dziesięć lat - powiedział Norbert Lins, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Parlamencie Europejskim. Lins jest pewien, że rzadko który aktywny składnik jest badany tak dokładnie jak glifosat.
Konstantin Kockerols
Oprac. dm
Fot. Sierszeńska