Kiedy pleśń śniegowa zaatakuje jęczmień bez śniegu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy pleśń śniegowa zaatakuje jęczmień bez śniegu?

30.10.2023

Sprawca pleśni śniegowej, grzyb Microdochium nivale powszechnie występuje w środowisku, zwłaszcza na polach, gdzie często uprawia się zboża oraz kukurydzę. Wymaga on do rozwoju na roślinach specyficznych warunków – stosunkowo niskiej temperatury (0–10°C), odcięcia roślin od powietrza, co powoduje, że się duszą oraz dość długiego występowania takich warunków. Dlaczego w ubiegłym roku pleśń śniegowa zaatakowała jęczmień ozimy pomimo małych opadów śniegu?

Pleśń śniegowa bez śniegu

Pytanie Czytelnika: Dlaczego w ubiegłym roku pleśń śniegowa zaatakowała jęczmień ozimy pomimo małych opadów śniegu?
Sprawca pleśni śniegowej, grzyb Microdochium nivale powszechnie występuje w środowisku, zwłaszcza na polach, gdzie często uprawia się zboża oraz kukurydzę. Wymaga on do rozwoju na roślinach specyficznych warunków – stosunkowo niskiej temperatury (0–10°C), odcięcia roślin od powietrza, co powoduje, że się duszą oraz dość długiego występowania takich warunków.

Zobacz także: Brak warunków na odchwaszczanie

Objawy pleśni śniegowej na jęczmieniu fot. Czubiński

Inkubacja choroby trwa aż 240°C-dni, co oznacza że przy przeciętnej temperaturze 5°C trwa to 48 dni. Zatem ostatnimi laty zimą rzadko mamy aż tyle dni z pokrywą śniegu, a mimo to choroba występuje. Jest to efekt utworzenia pokrywy odcinającej przepływ powietrza przez zbyt bujnie rozwinięte liście. Dlatego choroba występuje szczególnie na jęczmieniu, który ma tendencję to zagęszczania łanu, zwłaszcza gdy jest wysiany zbyt gęsto lub zbyt wcześnie, albo gdy jesienny kres wegetacji przypada późno. Chemiczne zwalczanie pleśni śniegowej to obecnie przede wszystkim zaprawianie ziarna (np. fludioksonilem, fluksapytoksadem, czy niektórymi triazolami – patrz top agrar Polska, nr 9/2023 str. 86). Jednak najważniejsze jest, aby nie doprowadzić do wybujania roślin.
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zboża

Karate Zeon pomoże jesienią zwalczyć mszyce w jęczmieniu ozimym!

Sytuacja pod względem zwalczania mszyc w jęczmieniu ozimym jesienią była gorzej niż zła, ponieważ nie zarejestrowany był w tym celu jesienią żaden insektycyd. Na szczęście preparat Karate Zeon 050 CS otrzymał czasowe zezwolenie na stosowanie w tej uprawie i terminie przeciwko mszycom jako wektorom wirusa żółtej karłowatości jęczmienia.

czytaj więcej
Zboża

Pamiętaj o jesiennym zwalczaniu chwastów, wiosną będzie trudniej

Podczas lustracji jesiennych zasiewów widać, że wciąż zbyt wielu producentów odkłada walkę z chwastami na późniejszy termin lub nawet wiosenny.

czytaj więcej
Zboża

Brak warunków na odchwaszczanie

Pogoda wreszcie przyniosła deszcze, które uzupełnią nieco letnie braki opadów. Niestety, aura uniemożliwia odchwaszczanie zbóż ozimych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)