r e k l a m a
Partnerzy portalu
Kiedy pleśń śniegowa zaatakuje jęczmień bez śniegu?
30.10.2023
Sprawca pleśni śniegowej, grzyb Microdochium nivale powszechnie występuje w środowisku, zwłaszcza na polach, gdzie często uprawia się zboża oraz kukurydzę. Wymaga on do rozwoju na roślinach specyficznych warunków – stosunkowo niskiej temperatury (0–10°C), odcięcia roślin od powietrza, co powoduje, że się duszą oraz dość długiego występowania takich warunków. Dlaczego w ubiegłym roku pleśń śniegowa zaatakowała jęczmień ozimy pomimo małych opadów śniegu?
Pleśń śniegowa bez śniegu
Pytanie Czytelnika: Dlaczego w ubiegłym roku pleśń śniegowa zaatakowała jęczmień ozimy pomimo małych opadów śniegu?
Sprawca pleśni śniegowej, grzyb Microdochium nivale powszechnie występuje w środowisku, zwłaszcza na polach, gdzie często uprawia się zboża oraz kukurydzę. Wymaga on do rozwoju na roślinach specyficznych warunków – stosunkowo niskiej temperatury (0–10°C), odcięcia roślin od powietrza, co powoduje, że się duszą oraz dość długiego występowania takich warunków.
Zobacz także: Brak warunków na odchwaszczanie
Zobacz także: Brak warunków na odchwaszczanie
Inkubacja choroby trwa aż 240°C-dni, co oznacza że przy przeciętnej temperaturze 5°C trwa to 48 dni. Zatem ostatnimi laty zimą rzadko mamy aż tyle dni z pokrywą śniegu, a mimo to choroba występuje. Jest to efekt utworzenia pokrywy odcinającej przepływ powietrza przez zbyt bujnie rozwinięte liście. Dlatego choroba występuje szczególnie na jęczmieniu, który ma tendencję to zagęszczania łanu, zwłaszcza gdy jest wysiany zbyt gęsto lub zbyt wcześnie, albo gdy jesienny kres wegetacji przypada późno. Chemiczne zwalczanie pleśni śniegowej to obecnie przede wszystkim zaprawianie ziarna (np. fludioksonilem, fluksapytoksadem, czy niektórymi triazolami – patrz top agrar Polska, nr 9/2023 str. 86). Jednak najważniejsze jest, aby nie doprowadzić do wybujania roślin.
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a