Jak najlepiej zasiać owies? Terminy, warunki glebowe, liczba kg na 1 ha
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak najlepiej zasiać owies? Terminy, warunki glebowe, liczba kg na 1 ha

11.02.2023autor: Patrycja Bernat Janusz Biernacki

Do uprawy owsa przeznaczone są gleby słabsze, na których nie uda nam się uprawa roślin bardziej wymagających. Na co zwrócić uwagę przy wyborze stanowiska. Jaki jest najlepszy termin na sianie owsa?

Do uprawy owsa przeznacza są najczęściej stanowiska, na których nie udaje się uprawa bardziej wymagających gatunków zbóż. Pomimo podwyższonej tolerancji do słabszych stanowisk, warto zwrócić uwagę na kulturę gleby. Wybierając lżejsze gleby należy także uwzględnić wysokie wymagania wodne owsa i ograniczyć ilość uprawek przesuszających glebę.

Przy wysiewie na glebach lekkich należy kontrolować ich odczyn. Pomimo wyższej tolerancji na kwaśne pH, kluczowa jest wówczas mobilność oraz dostępność składników pokarmowych. Owies toleruje również wiosenne przymrozki, dlatego możliwy jest jego wczesny siew w mniej ogrzaną glebę. Należy jednak uwzględnić obniżoną dostępność i pobranie pierwiastków w niskich temperaturach.

Ile siejemy owsa na hektar?

Jednym z ważniejszych parametrów jest gęstość zasiewów. Pamiętajmy, że zbyt duża może doprowadzić do pojawienia się chorób grzybowych, słabszego wzrostu korzeni lub wylegania roślin. Wszystko to w rezultacie doprowadzi do zmniejszenia plonu.

r e k l a m a
MTZ owsa wynosi około 35 do 40 gram. oraz uwarunkowana jest odmianą. Im wyższa, tym lepsze i szybsze kiełkowanie. Na tej podstawie wyznaczamy ilość owsa na hektar. Jeżeli mieścimy się w optymalnych warunkach i terminach, zalecane jest wysianie około 170 - 190 kg na hektar.

Kiedy siejemy owies?

Owies jest rośliną, która wymaga bardzo wczesnego siewu, tak aby móc wykorzystać w pełni zmagazynowaną wilgoć. W przypadku owsa niskie temperatury pozytywnie wpływają na ukorzenianie się rośliny, co spowodowane jest bardzo niską temperaturą kiełkowania, która wynosi około 2°C.

Termin siewu przypada na okres od 15 marca do 10 kwietnia. Należy się w jego przypadku kierować zasadą, że siejemy wcześniej niż pozostałe zboża jare.

Całość artykułu przeczytasz tutaj: Owies w badaniach porejestrowych – PDO



Janusz Biernacki, Bernat Patrycja
na podst. arch.top.agrar/dlaroślin
fot: Envato.Elements

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
autor Janusz Biernacki

Janusz Biernacki

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zboża

Produkty owsiane fenomenem rynkowym. Na uprawie owsa można teraz zarobić!

To zastanawiające, jak owies, dotychczas rozpatrywany nie pod kątem ekonomii uprawy, a jedynie fitosanitarnego stanowiska rośliny następczej, zmienił swoje miejsce na zbożowym rynku. Jakie trendy spowodowały tak wielką handlową ekspansję produktów owsianych?

czytaj więcej
Strączkowe

Kiedy najlepiej siać groch? Terminy, warunki glebowe, norma wysiewu

Odmiany niezimujące grochu na suche nasiona sieje się jak najwcześniej, gdy temperatura gleby do kiełkowania wynosi od 1 do 2 stopni C. Jaki jest optymalny termin wysiewu grochu na terenie Polski? Jaka jest norma wysiewu? 

czytaj więcej
Rzepak

Ile azotu trzeba wysiać na rzepak w pierwszej dawce wiosną?

Rzepaki średnio w kraju wykształciły rozetę 10–12 liści z szyjką korzeniową o grubości przynajmniej 10–12 mm. Oznacza to, że rośliny są w dobrej lub bardzo dobrej kondycji. W regionach, gdzie na skutek suszy lub nawalnych deszczy po siewie wystąpiły lokalnie problemy ze wschodami, łany są mniej wyrównane, aczkolwiek i tak dzięki ciepłemu październikowi nadrobiły rozwój. Ile azotu podać pod rzepak w pierwszej wiosennej dawce?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)