Kiedy najlepiej siać groch? Terminy, warunki glebowe, norma wysiewu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy najlepiej siać groch? Terminy, warunki glebowe, norma wysiewu

12.02.2023

Odmiany niezimujące grochu na suche nasiona sieje się jak najwcześniej, gdy temperatura gleby do kiełkowania wynosi od 1 do 2 stopni C. Jaki jest optymalny termin wysiewu grochu na terenie Polski? Jaka jest norma wysiewu? 

Optymalnym terminem dla większości terenów Polski jest połowa marca. Na południowym zachodzie, a także województwie śląskim i opolskim siew może mieć miejsce nawet na początku marca.

Siać groch w lutym to ryzyko

Siewy przeprowadzane w lutym są dość ryzykowane, ze względu na możliwość wystąpienia silnych mrozów, a i gleba może być zbyt mokra. Na północnym wschodzie kraju termin siewu grochu przypada na koniec marca i kwiecień. Są to oczywiście teoretyczne terminy.
W praktyce w marcu często mogą panować warunki uniemożliwiające wjazd w pole. Dlatego dopuszczalne są siewy kwietniowe, ale jedynie pod warunkiem dostępu do wody w glebie i nie później niż do połowy miesiąca.

Co z terminem siewu odmian cukrowych?

W przypadku odmian grochu cukrowego termin siewu uzależniony jest od terminu zbioru i dostawy. Ustala się go na podstawie długości wegetacji konkretnej odmiany. Siewy takich form trwają aż do maja.

Jaka powinna być obsada grochu?

Obsada grochu zależy od typu odmiany. Większość obecnie uprawianych odmian to tzw. odmiany wąskolistne, które mają przekształcony pierzastozłożony liść w wąsy czepne, a fotosyntezę prowadzą za pomocą okazałych przylistków. Drugim typem odmiany są te, o normalnym ulistnieniu – wąs czepny na końcu pierzastozłożonego liścia. Odrębny typ stanowią odmiany grochu pastewnego – peluszka. Mają one nieco mniejsze wymagania glebowe.
Normy wysiewu grochu na suche nasiona, w tym form grochu o białych nasionach i grochu pastewnego wynoszą:
  • odmiany wąskolistne: 100-115 szt./m²,
  • odmiany liściaste: 100 szt./m²
W przypadku siewu grochu na zieloną masę, np. peluszki, czy to na przeoranie, czy też pasze norma wysiewu powinna być o około 15 do 20% wyższa.


Na podstawie 100 pytań o strączkowe. 
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Strączkowe

Jakie są najważniejsze chwasty w roślinach strączkowych?

Rośliny strączkowe w porównaniu ze zbożami, rzepakiem, ziemniakami czy burakiem są stosunkowo rzadziej atakowane przez choroby i szkodniki. Odrębną kwestie w strączkowych stanowią chwasty. Są one związane nie z gatunkiem uprawnym, ale z glebą i sposobem jej uprawy. Jakie są najważniejsze chwasty występujące w uprawie roślin strączkowych? 

czytaj więcej
Strączkowe

Co to są odmiany samokończące i czym różnią się od tradycyjnych?

Wybór odmiany konkretnego gatunku rośliny strączkowej ogranicza się nie tylko do wybrania kreacji z listy danego hodowcy. Chodzi także o dobranie konkretnej formy użytkowej. Odmiany samokończące, tradycyjne lub pastewne. Co to są odmiany samokończące i czym różnią się od tradycyjnych?

czytaj więcej
Strączkowe

Technika szczepienia nasion strączkowych. Kiedy najlepiej przeprowadzić szczepienie?

Szczepionki mikrobiologiczne zawierające bakterie brodawkowe to złożone produkty biologiczne. Ich produkcja polega na namnażaniu wyselekcjonowanych szczepów w sterylnych warunkach na specjalnych pożywkach. Specyficzne dla określonego gatunku strączkowych bakterie po namnożeniu na pożywce pakuje się w opakowania hurtowe. Bardzo ważne jest przechowywanie ich po zakupie zgodnie z instrukcją, np. w warunkach chłodniczych. Jaka jest technika szczepienia nasion strączkowych? Kiedy najlepiej przeprowadzić szczepienie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)