r e k l a m a
Partnerzy portalu
Jak rozpoznać fazę pierwszego kolanka?
09.04.2023autor: Janusz Biernacki
Faza pierwszego kolanka, czyli BBCH 31 jest jednym z ważniejszych momentów w rozwoju zbóż. Jak ustalić i rozpoznać fazę pierwszego kolanka w zbożach?
O fazie pierwszego kolanka (BBCH 31) mówimy, gdy pierwsze kolanko głównego źdźbła znajduje się co najmniej 1 cm nad węzłem krzewienia. W celu dokładnego jej określenia trzeba wykonać podłużny przekrój pędu i dokładnie zmierzyć długość pierwszego (liczonego od ziemi) odcinka (międzywęźla), umiejscowionego nad węzłem krzewienia. Gdy odcinek ten ma długość minimum 1 cm, a wyżej położone międzywęźle mniej niż 2 cm, mamy do czynienia z fazą BBCH 31.
Na tym etapie międzywęźle jest jeszcze pełne. Dopiero w późniejszych fazach komórki wewnątrz źdźbła oddalają się od siebie i powstaje przestrzeń. Jeśli międzywęźle przestanie rosnąć i pozostanie bardzo krótkie (1–1,5 cm), często pozostaje wypełnione.
Jak rozpoznać fazę pierwszego kolanka na polu?
Fazę tę można łatwiej rozpoznać w polu na podstawie oględzin roślin, wyprzedzając początek strzelania w źdźbło, przez wyraźnie widoczny wzniesiony pokrój pędów. Pierwsze kolanko wyczuwalne jest też bez rozcinania źdźbła, jako delikatne zgrubienie na głównym pędzie rozkrzewionego zboża.
Faza BBCH 31 trwa niezależnie od długości pierwszego międzywęźla aż do momentu, gdy roślina wejdzie w fazę BBCH 32, tj. drugiego kolanka, które znajduje się 2 cm nad pierwszym.
Faza pierwszego kolanka wyznacza termin zabiegu T1 z regulatorem wzrostu.
Zobacz koniecznie: Strategia ochrony pszenicy T1, T2 i T3 - dwa czy trzy zabiegi fungicydowe?
Fot. Tomasz Czubiński
Janusz Biernacki
<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a