Pogotowie polowe TAP: Jak w tym roku podejść do zabiegu T1?
Wyjątkowo ciepły styczeń i luty, a także sporo wilgoci, mają swoje konsekwencje. Presja chorób w zbożach jest znaczna, co oznacza spory „bagaż” już na starcie wegetacji. Na jakie choroby zwrócić uwagę i jak dobrze wykonać zabieg T1 w zbożach.
Był tak ciepły początek roku, że w styczniu obserwowaliśmy wznowienie wegetacji. Z jednej strony na przedwiośniu mamy także w wielu regionach sporo wody, w przeciwieństwie do marca zeszłego roku, ale z drugiej ma to swoje konsekwencje w większej presji chorób.
Przede wszystkim widoczne są objawy mączniaka z tego okresu ocieplenia zimowego, ale także septoriozy paskowanej. Widać także objawy chorób podstawy źdźbła – przede wszystkim łamliwości. Na jęczmieniu i życie pojawiła się także rdza.
Czy warto wykonać tzw. zabieg czyszczący?
Taki bank patogenów na starcie wymagał będzie odpowiedniego podejścia. Czy warto wykonać tzw. zabieg czyszczący? Jeśli tak to, kiedy i czym? Kiedy najlepiej wykonać zabieg T1 – jakie zakresy temperatur są właściwe dla poszczególnych grup substancji. Na co zwrócić szczególną uwagę w tym roku.
O niuansach porozmawiam z moimi gośćmi! Zapraszam serdecznie do oglądania!
dr Maria Walerowska
zastępca redaktora naczelnego, szef działu Uprawa
Najważniejsze tematy