Dopłata ryczałtowa – kiełbasa wyborcza, czy zmiana dla rolników na dłużej?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dopłata ryczałtowa – kiełbasa wyborcza, czy zmiana dla rolników na dłużej?

14.07.2023autor: wk

Sejm wprowadził tzw. dopłatę ryczałtową w wysokości 225 euro/ha, która zastąpi wszystkie inne rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy. Podczas debaty sejmowej opozycja stwierdziła, że ustawa jest zwykłą kiełbasą wyborczą. Rząd zorientował się bowiem, że tuż przed wyborami kilkaset tysięcy gospodarstw otrzyma tylko 119 euro dopłaty do hektara i postanowił to zmienić. Czy dopłata ryczałtowa zostanie z nami tylko na roku, czy na dłużej?

Sejm uchwalił w czwartek ustawę dotyczącą dopłat dla małych gospodarstw. Za jej przyjęciem zagłosowało 439 posłów, przeciw tylko 3. Płatność ta zastąpi wszystkie inne rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy dla gospodarstw do 5 hektarów. Z takiej możliwości będzie mogło skorzystać 637 tys. gospodarstw, czyli
51% wszystkich rolników ubiegających się o płatności bezpośrednie. Dysponują oni 12% areału ziemi rolnej w kraju.

Więcej o tym przeczytasz tutaj: Dopłata ryczałtowa zamiast dopłat bezpośrednich i ekoschematów

Jaki poziom wsparcia dla małych gospodarstw?

- Dzięki tej zmianie rolnicy gospodarujący na niewielkich areałach, czyli chodzi głównie o gospodarstwa, właściwie wyłącznie o gospodarstwa rodzinne, zyskają dodatkowy rok na przygotowanie się do nowych wymagań, a w roku bieżącym otrzymają dopłaty. Płatność dla małych gospodarstw będzie miała charakter opcjonalny, czyli rolnik będzie mógł z niej skorzystać, ale nie musi z niej skorzystać, może zrezygnować z tej możliwości i ubiegać się o płatności w ramach ekoschematów. Wtedy poziom tej płatności będzie wyższy, jednak ci, którzy zdecydują się na skorzystanie z tej nowej możliwości, otrzymają 225 euro na 1 ha, czyli 1125 euro, jeśli to gospodarstwo będzie miało 5 ha powierzchni. Jest to rozwiązanie, które wychodzi naprzeciw oczekiwaniom, jak już mówiłem, formułowanym przez znaczną część środowisk rolniczych – tłumaczył w Sejmie poseł sprawozdawca Zbigniew Dolata.
r e k l a m a

Dopłata ryczałtowa to kiełbasa wyborcza?

Opozycja ustawę poparła, ale uznała, że jej przygotowanie wynika z faktu, że za kilka miesięcy odbędą się wybory.

- Otóż uważamy, że zaproponowane przepisy to chyba wyraz strachu i obaw przed rolnikami i wydarzeniami, które będą miały miejsce jesienią tego roku. Okazuje się, że nagle policzyliście, że jak czegoś natychmiast nie zrobicie, to kilkaset tysięcy małych gospodarstw, zamiast otrzymać równowartość 270 euro do 1 ha, bo taka jest średnia Unii Europejskiej, otrzyma dopłatę 119 euro do 1 ha. A zatem z dnia na dzień proponujecie ryczałt dla wszystkich gospodarstw do 5 ha do poziomu 225 euro do 1 ha. Naszym zdaniem ten projekt ma charakter wyborczy – mówił poseł Kazimierz Plocke z Platformy Obywatelskiej, który zapytał, czy powyższe rozwiązanie będzie obowiązywać tylko jeden rok, czy dłużej.

- Trudno nie odnieść wrażenia, że pomysł ten nie jest niczym innym jak popularną kiełbasą wyborczą. W roku wyborczym proponuje się rolnikom dopłatę, która ma charakter jednorazowy – kontynuował Zbigniew Ziejewski z klubu Koalicji Polskiej.

- Ta ustawa trochę poprawia, ale mam też wrażenie, że głównym jej celem jest zamknięcie ust choćby do wyborów tym, którzy za chwilę mogą wypaść z rynku przez taką właśnie krótkowzroczną politykę – dodał poseł Michał Urbaniak z Konfederacji.

Do kiedy dopłata ryczałtowa?

Ale zdaniem rządu takie zmiany są konieczne. - W związku z tym, że mamy rok wyborczy, moglibyśmy wyjść z założenia, że niczego nie należałoby wykonywać, tylko czekać na to, aż wybory się skończą i wtedy zacząć proponować jakieś nowe rozwiązania. Nie o to przecież chodzi. Zależy nam na tym, na tych propozycjach, aby te problemy rozwiązywać tu i teraz – ripostował wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra. - Przynajmniej ten rok jest potrzebny rolnikom na dostosowanie się, przystosowanie, a być może od czerwca 2024 r., kiedy Niemka Ursula von der Leyen i ten szaleniec Frans Timmermans w końcu przestaną pełnić swoje funkcje w Komisji Europejskiej i nastąpi otrzeźwienie w Komisji Europejskiej – dodał wiceminister Janusz Kowalski.

Ministerstwo rolnictwa zwróciło także uwagę, że rolnicy bardzo dobrze poradzili sobie z ekoschematami. Złożono bowiem 546 tys. takich wniosków. Zwłaszcza duże gospodarstwa nie miały problemu z dostosowaniem się do zmian.

Dopłaty 2023: ile wniosków trafiło do ARiMR? OSTATNI moment na złożenie wniosków. O które dopłaty można się jeszcze ubiegać?


- Te najmniejsze postanowiliśmy w tym sezonie wesprzeć, stworzyć ten ryczałt. Nie wykluczamy, że tak będzie również w następnym sezonie i jeszcze w kolejnych. Tego nie wykluczamy, zostawiamy tę debatę otwartą – podsumował wiceminister K. Ciecióra.

wk
fot: envato.elements
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zarządzanie

Skutki VAT przekształcenia MOL w spółkę

Pytanie Czytelnika: Prowadzę gospodarstwo rolne z hodowlą trzody oraz MOL – przetwórstwa mięsa w formie spółki cywilnej z członkiem rodziny. Planujemy rozwój przetwórstwa i rozważamy przekształcenie spółki cywilnej w sp. z o.o. Jakie będą skutki VAT takiego przekształcenia?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Dopłata ryczałtowa zamiast dopłat bezpośrednich i ekoschematów

Ponad połowa rolników będzie mogła ubiegać się o dopłatę ryczałtową, która zastąpi wszystkie inne płatności bezpośrednie oraz ekoschematy. W ten sposób 637 tys. gospodarstw dostanie dodatkowy rok, aby przystosować się do wymagań Planu Strategicznego dla WPR.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty bezpośrednie i zmiany w ekoschematach: gospodarstwa do 5 ha otrzymają ryczałt! Złóż wniosek i oświadczenie!

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w MRiRW Robert Telus oraz Krzysztof Ciecióra zapowiedzieli zmiany w ekoschematach dla małych gospodarstw, w ekoschemacie Rolnictwo węglowe, Dobrostan zwierząt oraz w zasadach warunkowości. Lepiej późno niż wcale… Do końca naboru tylko 8 dni! Zaproponowano ważną zmianę dla małych gospodarstw! Sprawdź szczegóły!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)