Będzie zakaz sprzedaży żywych ryb?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Będzie zakaz sprzedaży żywych ryb?

04.03.2021autor: wk

Ministerstwo rolnictwa ma się przyjrzeć sprawie wprowadzenia ustawowego zakazu sprzedaży żywych ryb. Dezyderat w tej sprawie skierowała sejmowa Komisja do Spraw Petycji. Rybacy protestują i twierdzą, że taki zakaz doprowadzi do załamania produkcji karpi w Polsce.

Sejmowa Komisja do Spraw Petycji rozpatrzyła petycję w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej w zakresie wprowadzenia zakazu sprzedaży żywych ryb. 

– Karpie są istotami żywymi, czującymi i zdolnymi do odczuwania cierpienia. Dlatego zgodnie z polską ustawą o ochronie zwierząt im również należy się szacunek i ochrona ze strony człowieka – tłumaczyła poseł Małgorzata Prokop-Paczkowska z klubu Lewicy. 

Autorzy petycji piszą między innymi: „Dlaczego więc wciąż supermarkety oferują nam na sprzedaż żywe karpie? Na co dzień nie kupujemy przecież w sklepach żywych kurczaków, łososi czy krewetek. Nie będąc bowiem hipokrytą, osoba, która decyduje się na kupno (czyli też w konsekwencji własnoręczne zabicie) karpia, powinna dążyć do tego, żeby w marketach oferowano również żywe krowy czy świnie. Są to bowiem tak samo żywe i czujące zwierzęta”. 

Stąd postulat, aby wprowadzić zakaz handlu żywymi rybami. Zwłaszcza, że zdaniem autorów petycji taka praktyka łamie ustawę o ochronie zwierząt. Wiąże się to bowiem z nieprawidłowym transportem, który uniemożliwia zachowania naturalnej pozycji oraz prowadzi do długotrwałego przebywania w pojemnikach bez dostatecznej ilości wody, co uniemożliwia im oddychanie. „ W naszym kraju hoduje się ok. 20 tys. t ryb rocznie, z czego 15 tys. zabija się na święta. Z tego widać, jak wielki jest to problem i ilu istot dotyka z tego powodu cierpienia” – napisano w petycji.  

W opinii prawnej mecenas Karolina Kruszlewicz zwróciła także uwagę, że zgodnie z przepisami uboju zwierzęcia może dokonać tylko osoba, która przeszła odpowiednie przeszkolenie oraz ma uprawnienia. Tymczasem sprzedaż detaliczna wyklucza kontrolę kto dokonuje takiego uboju. 
r e k l a m a

Zbyt ogólny zakaz    


Podczas dyskusji posłowie zwrócili uwagę, że wprowadzenie takiego ogólnego zakazu może doprowadzić do absurdalnych sytuacji. Nie będzie bowiem można np. kupić rybek ozdobnych w sklepie zoologicznym. Idąc tym tokiem myślenia należałoby także zakazać łowienia ryb na haczyk, gdyż potem są one bez kontroli transportowane i zabijane przez wędkarzy. 

– Cieszę się że sprzedaż żywych karpi spada z roku na rok, ale nie popadajmy w paranoję – mówił poseł Jacek Świat z Prawa i Sprawiedliwości. 
Komisja zgodziła się na skierowanie do resortu rolnictwa dezyderatu w sprawie sprzedaży żywych ryb w celu dokonania analizy prawnej problemu. 

– Trzeba szukać racjonalnych rozwiązań, trzeba ten problem doprecyzować, żeby zbyt ogólnym rozwiązaniem nie spowodować zdezawuowania i ośmieszenia tego postulowanego przepisu. Szukajmy rozwiązań i właściwą drogą do takiego poszukiwania jest dezyderat do ministra rolnictwa – podsumował dyskusje Sławomir Piechota z Koalicji Obywatelskiej. 


Sprzeciw rybaków


Tymczasem o zakazie sprzedaży żywych ryb nie chcą słyszeć rybacy. W opinii Polskiego Towarzystwa Rybackiego doprowadzi to do załamania hodowli karpi w kraju. Krajowa produkcja tego gatunku utrzymuje się na poziomie ok. 20 tys. ton. Zdecydowana większość sprzedaży koncentruje się wokół sprzedaży okołoświątecznej w grudniu i nadal większość rynku stanowi sprzedaż żywej ryby. Krajowa branża przetwórcza nie jest przygotowana na przetworzenie 20 tys. ton karpia w tak krótkim czasie jakim jest okres okołoświąteczny, aby odpowiedzieć na sezonowe zapotrzebowanie rynku na ten produkt. Zdaniem Polskiego Towarzystwa Rybackiego istotne też są preferencje konsumentów, którzy nadal w zdecydowanej większości wybierają zakup żywego karpia, mając pewność pochodzenia ryby, a przede wszystkim, gwarancję jej świeżości oraz niższej ceny.

wk

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zarządzanie

J.K. Ardanowski – kwota 2,5 mld zł jest absolutnie niewystarczająca

W Krajowym Planie Odbudowy przewidziany budżet na rolnictwo stanowi 1% całkowitej kwoty przeznaczonej na odbudowę gospodarki po kryzysie. Były minister resortu rolnictwa uważa, że kwota jest zdecydowanie za niska. 

czytaj więcej
Zarządzanie

#HodowcyRazem – w Planie Strategicznym brakuje ważnych kwestii

Przedstawiciele organizacji rolniczych we wspólnym stanowisku #HodowcyRazem zaznaczyli najbardziej newralgiczne obszary działań, na które należy zwrócić uwagę, gdyż niedociągnięcia mogą spowodować późniejsze problemy w wielu branżach rolniczych.

czytaj więcej
Bydło mięsne

Rząd Korei Południowej zakazał importu mięsa przeżuwaczy z 36 krajów

Jak donosi Food Navigator Asia, rząd Korei Południowej opublikował zawiadomienie o zakazie importu żywności wyprodukowanej z mięsa przeżuwaczy lub zawierającej mięso przeżuwaczy, takiej jak wołowina, baranina i jagnięcina z 36 krajów, w których występowała choroba szalonych krów. Portal twierdzi, że jest to szansa dla koreańskich zakładów zlokalizowanych w Polsce...

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)