Rząd Korei Południowej zakazał importu mięsa przeżuwaczy z 36 krajów
Jak donosi Food Navigator Asia, rząd Korei Południowej opublikował zawiadomienie o zakazie importu żywności wyprodukowanej z mięsa przeżuwaczy lub zawierającej mięso przeżuwaczy, takiej jak wołowina, baranina i jagnięcina z 36 krajów, w których występowała choroba szalonych krów. Portal twierdzi, że jest to szansa dla koreańskich zakładów zlokalizowanych w Polsce...
– Żywność i dodatki do żywności wyprodukowane ze zwierząt przeżuwaczy lub ich produktów ubocznych z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Japonii, Kanady, Stanów Zjednoczonych [i 30 innych krajów] są objęte zakazem importu do Korei Południowej – powiedział minister bezpieczeństwa żywności i leków (MFDS) za pośrednictwem oficjalnego dokumentu notyfikacyjnego opublikowanego jako podkreślenie przepisów dotyczących importu mięsa. Jest to zgodne z art. 21 ustawy Food Sanitation, która zakazuje importu lub sprzedaży określonych produktów, które stwarza ryzyko i może być szkodliwe. Nie podano powodu wdrożenia zakazu w życie, jednak akurat 36 tych państw, z których Korea zakazała importu mięsa w swojej historii miała przypadki gąbczastej encefalopatii bydła. Koreański rząd nie uznaje statusu kraju „wolnego od choroby”. Tam gdzie BSE kiedykolwiek wystąpiła eksport do Korei jest niemożliwy.
Koreański rząd nie zakazał natomiast importu skór, produktów mlecznych i tłuszczu, ponieważ nie udowodniono naukowo, że priony mogą występować w tych produktach, a więc stanowią znikome ryzyko (oczywiście po uzyskaniu certyfikatu).
Jak donosi Food Navigator Asia produkty wołowe notują w Korei wzrost cen w sektorze gastronomicznym, głównie w sieciach fast food, więc mogłoby to zachęcić konsumentów do kupowania produktów świeżych, które nie podrożały tak znacząco jak np. tamtejsze burgery. Importowana wołowina do Korei jest dwukrotnie tańsza niż lokalna wołowina koreańska. Jak podał Food Navigator Asia stwarza to potencjał do zwiększenia eksportu dla koreańskich firm spożywczych zlokalizowanych w Polsce. Jednak sprawa jest niejasna, ze względu na to, że w Polsce BSE również wystąpił.
MFDS nadal zezwala na import świeżego mięsa zwierząt poniżej 30 miesiąca życia, ponieważ uważa się, że krowy w wieku 30 miesięcy lub starsze są w grupie wysokiego ryzyka zakażenia BSE. W szczególności w przypadku wołowiny dozwolony jest przywóz tylko z dziewięciu krajów – Australii, Kanady, Chile, Danii, Meksyku, Nowej Zelandii, Holandii, Urugwaju i USA, podczas gdy jagnięcina, baranina i jelenie są importowane tylko z Australii i Nowej Zelandii.