Zatłoczona obora to duży stres dla krów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zatłoczona obora to duży stres dla krów

02.07.2022

Rozbudowa obory może być czymś więcej niż tylko dodawaniem krów i legowisk. Kevin Anhamm zapewnia swoim krowom dodatkową przestrzeń na wybiegach.  

Więcej przestrzeni dla krów

Na wiosnę tego roku krowy ze stada Kevina Anhamma wprowadziły się do nowej obory. Kierownik gospodarstwa z Kamp-Lintfort w Nadrenii Północnej-Westfalii rozbudował obiekt z 2010 roku o 18 metrów.

Ale wcale nie chodziło wyłącznie o powiększenie stada – mówi przechadzając się wzdłuż stołu paszowego. Tam kilka krów wyciąga swoje głowy pod rurą karkową w kierunku paszy.

Kiedy rozbudowywałem oborę, jednym z moich celów było stworzenie większej ilości miejsc dla krów, ale równie ważne było wybudowanie zadaszonego wybiegu i wydzielenie osobnej grupy pierwiastek – mówi i wychodzi z obory na dwuczęściowy brukowany wybieg, na którym po jednej stronie baraszkuje kilka pierwiastek. Są one dojone oddzielnie w jednym z pięciu robotów. Z drugiej strony wybiegu kilka starszych krów przygląda się z zaciekawieniem.

r e k l a m a
W sumie jego stado liczy 230 krów. Krowy dojne mają do dyspozycji 250 boksów legowiskowych. W okresie przejściowym przebywają w osobnej oborze na słomie. Obecnie średnia dla stada wynosi około 12,2 tys. kg mleka od krowy na rok.

Pełna obora, niespokojne zwierzęta

Jeszcze przed rozbudową obory, kierownik gospodarstwa Kevin Anhamm dbał o to, aby nie zatłoczyć obory. Jednak krów przybywało i rozbudowa była tylko kwestią czasu, bo brak miejsca stawał się coraz bardziej widoczny. Przykładowo – zainstalowano czwarty robot dla dodatkowych krów, ale nie zwiększono przy tym liczby legowisk.

  • Rozbudowa obory może być czymś więcej niż tylko dodawaniem krów i legowisk. Kevin Anhamm zapewnia swoim krowom dodatkową przestrzeń na wybiegach.
Hodowca szybko zauważył, że ten ruch zwiększył stres u krów i spowodował niepokój w stadzie. – Krowy czasem obskakiwały się i skakały na te leżące w boksach, które nie miały wystarczająco dużo miejsca, aby uciec – wspomina przechodząc obok grupy krów w laktacji. W związku ze wzrostem obsady do 110% coraz częściej dochodziło do uszkodzeń ciała i nieplanowanych brakowań.

Zachować samokrytycyzm

To ważne, by ciągle zadawać sobie pytania – mówi, zatrzymuje się i dodaje – trzeba też czasem spróbować czegoś nowego, zrezygnować ze starych rozwiązań i sprawdzić, kiedy mniej znaczy więcej.

Nowe miejsce w oborze, dodatkowe stanowiska i wybieg odciążają oborę.

Krowy mogą teraz wychodzić i zejść sobie z drogi na korytarzach spacerowych. Mają więcej przestrzeni do chodzenia i mogą przebywać na zewnątrz nawet w czasie upałów. Krowy w rui najczęściej gromadzą się na zewnątrz na wybiegu. Wyrównuje to presję społeczną wśród zwierząt – wyjaśnia producent mleka. Takie rozwiązanie relaksuje nie tylko zwierzęta, ale również pracowników i samego właściciela.

Priorytetem jest brak przepełnienia w oborze, a jeszcze lepiej lekkie jej niedopełnienie. To najlepszy sposób na dobrostan zwierząt.

-sh-
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Okólnik - niewielki koszt a wiele korzyści dla krów

Kosztują mało, a dają bardzo wiele – tak mówią hodowcy, którzy użytkują okólniki, do których urządzenia potrzeba naprawdę niewiele, a wpływ zdrowotny na stado jest nieoceniony, tym bardziej, jeśli posiadamy oborę bezściołową, a zwłaszcza rusztową.

czytaj więcej

Rolnicy z Podlasia zainwestowali w nową halę udojową. 100 krów doją w 1 godzinę

– Znaczące zwiększenie produkcji mleka w naszym gospodarstwie miało miejsce dopiero w ubiegłym roku. I nie byłoby to możliwe, gdyby nie inwestycja w nową oborę, która została oddana do użytku w 2020 roku – poinformował Tomasz Laskowski, dodając, iż motorem tych zmian było przede wszystkim dążenie do rozwoju gospodarstwa i niewątpliwie współpraca z jednym z liderów polskiego mleczarstwa, jakim jest OSM w Piątnicy.

czytaj więcej

Jak zaoszczędzić na uprawie roślin pastewnych?

Drogie nawozy i olej napędowy – ten sezon będzie dla rolników kosztowny! Co robić, by zaoszczędzić na uprawie roślin paszowych?  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)