Jak prawidłowo przeprowadzić kąpiel racic?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak prawidłowo przeprowadzić kąpiel racic?

02.07.2021autor:

Kąpiele racic są efektywne tylko wówczas, jeżeli są prawidłowo przeprowadzane. Poniżej prezentujemy przydatne porady lekarzy weterynarii.

3 najważniejsze zasady prawidłowej kąpieli racic

Zbyt skoncentrowany roztwór do kąpieli racic niszczy skórę w szparze międzyracicowej oraz naskórek, zbyt rozcieńczony nie spełnia swojej funkcji. Dlatego procedurę kąpieli racic trzeba dopasować do warunków panujących w gospodarstwie, biorąc pod uwagę następujące trzy elementy:
1. Wyłącznie według zaleceń – substancję aktywną, jej koncentrację, częstotliwość kąpieli, należy dopasować do ogólnego stanu racic w stadzie. Najlepiej dla konkretnego gospodarstwa doradzi doświadczony oborowy lub lekarz zajmujący się problemami racic. Warto skorzystać z doradztwa, bo standardowa procedura nie zawsze się sprawdzi, chociażby dlatego, że problemy z racicami nie zawsze rozwijają się wg takiego samego schematu.
2. Napełnianie wanny roztworem do kąpieli racic – rzeczywisty poziom objętości wanny rzadko kiedy zgadza się z objętością, którą deklaruje producent. Dla prawidłowego dozowania substancji aktywnej, hodowca powinien sprawdzić, jaka jest rzeczywista pojemność wanny. Nakład pracy poświęcony na napełnienie wanny konkretną ilością płynu jest jednorazowy i w ostatecznym rozrachunku opłaca się!
3. Przeliczyć koncentrację – substancja aktywna płynów do dezynfekcji i pielęgnacji racic oferowana jest w określonych koncentracjach, zazwyczaj w postaci skondensowanej. Aby otrzymać zalecaną przez lekarza koncentrację, nie obędzie się bez przeliczenia. Potrzebna jest do tego znajomość następujących parametrów:
  • objętość wanny do kąpieli (np. 200 litrów),
  • stężenie substancji czynnej w koncentracie (z etykiety, np. 24%),
  • stężenie robocze kąpieli racic (np. 3%), zalecane przez weterynarza, czy producenta,
  • wzór do przeliczania (patrz ramka),
  • prawidłowa notatka instrukcji obsługi.

Najlepsze powody dokładności

Jeżeli roztwór do kąpieli racic jest zbyt skoncentrowany, drażni i uszkadza skórę. A stąd już krótka droga dla wielu chorób infekcyjnych, takich jak: mortellaro (truskawkowa pięta) i panaritium (zastrzał). I stan racic zamiast się polepszać, ulega pogorszeniu.

r e k l a m a
Jeżeli kąpiele racic mają zbyt rozcieńczoną substancję aktywną, nakład pracy i kosztów jest nieefektywny. Niska koncentracja substancji aktywnej nie poradzi sobie z patogenem. Wówczas wanna do dezynfekcji staje się wanną infekcyjną.

Kontrolowanie wartości pH roztworu do kąpieli racic

By upewnić się, że roztwór do kąpieli racic nie drażni skóry, warto skontrolować poziom pH – wartość ta powinna być stabilna między 4,0 a 5,5. Poziom pH można łatwo oznaczyć za pomocą papierka lakmusowego lub urządzenia elektronicznego. Ten drugi aparat powinien być regularnie kalibrowany. Dla pewności – mierzymy pH w każdym przygotowywanym roztworze do kąpieli racic, zanim krowy do niego wejdą. Rada: jeżeli papierki lakmusowe, czy miernik pH przechowujemy razem z innymi akcesoriami do kąpieli racic, nie zapomnimy o pomiarze pH i stanie się to rutyną.

Wartość pH pomaga rozpoznać, kiedy płyn w wannie do kąpieli należy wymienić na świeży. Z czasem przez zanieczyszczenie odchodami, moczem czy dodatek wody, koncentracja substancji aktywnej zmienia się, mieszanina traci swoje właściwości, a wartość pH rośnie. Sprawdza się to lepiej niż zasada „1 litr roztworu na sztukę w stadzie”. Dlatego pH roztworu w wannie mierzymy też w trakcie użytkowania i przy zmianie odczynu przygotowujemy świeży.

Wzór do przeliczania - jak obliczyć koncentrację płynu do kąpieli racic?

Ilość dodanego koncentratu = całkowita objętość płynu w wannie x (zalecenie zastosowania substancji aktywnej w roztworze w % x 10)/Koncentracja substancji aktywnej w koncentracie w % x 10

Przykładowe przeliczenie
200 litrów x 30/24% x 10 = 6000 litrów/240
25 litrów 24-procentowego koncentratu należy wymieszać z 175 litrami wody, aby uzyskać 200 litrów płynu do kąpieli racic o ostatecznej koncentracji 3%!
-kb-
Zdjęcie główne: Pixabay
Zdjęcie  w artykule: Berkemeier
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mięsne

Ceny bydła – "trudno cokolwiek prognozować"

Stawki za bydło, we wszystkich kategoriach w tym tygodniu nie zmieniły się znacząco. Zakłady nadal mają mało towaru, stawki są wysokie, ale w kolejnych dniach sytuacja może się nieco zmienić.

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła – nadal rosną, a żywca brakuje

Stawki za bydło w skupach stale rosną. Podwyżki rzędu 40-60 gr/kg z tygodnia na tydzień to nic nadzwyczajnego. Niewiadomo tylko, ile potrwa ta hossa...

czytaj więcej

Co zrobić, gdy krowa ma cichą ruję?

Jedno z najczęściej zadawanych pytań przez gospodarstwa mleczne uczestniczące w programie Krowie na Zdrowie dotyczy postępowania w przypadku, gdy krowy mają cichą ruję. Eksperci De Heus – partnera projektu Krowie na Zdrowie, przygotowali wskazówki, które mogą pomóc w obserwacji rui i identyfikacji przyczyn tego zjawiska.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)