Z artykułu dowiesz się
- ile płacą zakłady ubojowe w Polsce i za granicą
- jakie są ceny za wagę żywą i wbc byków, jałówek i krów
- jakie zmiany szykują się w cennikach w najbliższym czasie
Z artykułu dowiesz się
Ceny skupu bydła z tygodnia na tydzień rosną, największy popyt dotyczy byków, ale stawki za jałówki także rosną – nie tak szybko, ale także osiągają wysoki poziom.
Nadal podaż nie pokrywa zapotrzebowania, stąd ciągłe wzrosty i podbieranie bydła od stałych dostawców do określonych zakładów poprzez przebijanie stawek. Za granicą również brakuje towaru. Rolnicy zastanawiają się czy sprzedawać już teraz, czy się wstrzymać. Niestety skupujący nie znają odpowiedzi, na pytanie, jak dalej sytuacja się potoczy, gdyż rynek jest w fazie kompletnie nieprzewidywalnej. Braki surowca mogą potrwać nawet do końca wakacji, a można podejrzewać, że stabilnie będzie nawet do końca sezonu pastwiskowego.
Obecnie cena za byki w klasie R na poziomie 16 zł/kg to żadna nowość. Z terenu słychać sygnały, że rolnicy otrzymują nawet więcej, gdy partia jest większa i wyrównana, a byki są w typie mięsnym (niekoniecznie czystorasowe).
W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 15,24 zł/kg, za byka w klasie O 14,88 zł/kg wbc.
Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 15 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR
Sprawdź o czym piszemy w najnowszym wydaniu! TUTAJ
Dorota Kolasińska
<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>
Najważniejsze tematy