Ceny bydła – nadal rosną, a żywca brakuje
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny bydła – nadal rosną, a żywca brakuje

17.08.2021autor: Dorota Kolasińska

Stawki za bydło w skupach stale rosną. Podwyżki rzędu 40-60 gr/kg z tygodnia na tydzień to nic nadzwyczajnego. Niewiadomo tylko, ile potrwa ta hossa...

Z artykułu dowiesz się

  • ile płacą zakłady ubojowe w Polsce i za granicą
  • jakie są ceny za wagę żywą i wbc byków, jałówek i krów
  • jakie zmiany szykują się w cennikach w najbliższym czasie

Ceny skupu bydła z tygodnia na tydzień rosną, największy popyt dotyczy byków, ale stawki za jałówki także rosną – nie tak szybko, ale także osiągają wysoki poziom.

Nadal podaż nie pokrywa zapotrzebowania, stąd ciągłe wzrosty i podbieranie bydła od stałych dostawców do określonych zakładów poprzez przebijanie stawek. Za granicą również brakuje towaru. Rolnicy zastanawiają się czy sprzedawać już teraz, czy się wstrzymać. Niestety skupujący nie znają odpowiedzi, na pytanie, jak dalej sytuacja się potoczy, gdyż rynek jest w fazie kompletnie nieprzewidywalnej. Braki surowca mogą potrwać nawet do końca wakacji, a można podejrzewać, że stabilnie będzie nawet do końca sezonu pastwiskowego. 

Obecnie cena za byki w klasie R na poziomie 16 zł/kg to żadna nowość. Z terenu słychać sygnały, że rolnicy otrzymują nawet więcej, gdy partia jest większa i wyrównana, a byki są w typie mięsnym (niekoniecznie czystorasowe). 

r e k l a m a


Ile płacą zakłady za bydło w Twojej okolicy?

W tym tygodniu za byka w klasie R otrzymamy średnio 15,24 zł/kg, za byka w klasie O 14,88 zł/kg wbc.

Za jałówki w klasie R zakłady w tym tygodniu średnio oferują 14,31 zł/kg, a za klasę O 13,59 zł/kg.

Krowy w klasie R skupy skupują średnio za 12,86 zł/kg, a w klasie O za około 12,55 zł/kg.

Za wagę żywą byczków zakłady płacą średnio 7,88 zł/kg, jałówek 6,62 zł/kg, a za krowy 5,67 zł/kg.


Wszystkie ceny możesz sprawdzić tutaj – aktualne notowania cen!  

dkol
Fot. Pixabay

Więcej aktualnych informacji dotyczących hodowli bydła mięsnego i mlecznego znajdziesz TUTAJ


Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 15 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR

Sprawdź o czym piszemy w najnowszym wydaniu! TUTAJ



autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zawodowy kierowca został hodowcą krów mlecznych. Jak mu idzie?

Wojciech Koślacz od dziecka pasjonował się samochodami i chciał zostać kierowcą. Gdy ukończył 18 lat rozpoczął pracę w wymarzonym zawodzie. Niedawno przejął gospodarstwo mleczne i stara się prowadzić je jak najlepiej, ucząc się trudnej, hodowlanej sztuki.

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła: tak działa wolny rynek

Zeszłotygodniowe, regionalnie całkiem niezłe ceny za byki wymusiły na innych zakładach podwyżki, przez co średnia stawka rośnie. Hodowcy obserwujący trend wiedzą, że można sprzedać lepiej.

czytaj więcej
Bydło mięsne

Bydło mięsne i opasy: aktualne informacje, żywienie, opłacalność hodowli i ciekawe reportaże!

Ubojnia rolnicza, krzyżowanie towarowe, wybór buhaja hodowlanego i rasa chianina - to tylko niektóre z tematów, o których przeczytasz w najnowszym wydaniu kwartalnika „Bydło mięsne i opasy”. Zobacz, jakie tematy poruszamy! 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)