Dziś wyzwaniem w hodowli bydła mlecznego jest komfort, zdrowie i długowieczność
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dziś wyzwaniem w hodowli bydła mlecznego jest komfort, zdrowie i długowieczność

16.09.2019

Dobra obora,  dobre żywienie, dobry stan zdrowia i prawidłowy behawior to najważniejsze kryteria dobrostanu, które ściśle związane są ze zdrowiem i produktywnością̨ zwierząt.

Dobrostan jest również mocno skorelowany z ekonomicznym wymiarem w produkcji mleka a hodowcy, którzy inwestują w nowoczesne obory, ale również ci którzy dłużej już  użytkują swoje obiekty inwentarskie, jak najbardziej mają tego świadomość. Dlatego też, w swojej pracy hodowlanej  coraz częściej zamiast na wygórowaną wydajność, hodowcy na pierwszym miejscu stawiają komfort bytowania zwierząt, ich najlepsze zdrowie oraz długowieczność.  W mlecznym zagłębiu Polski – na Podlasiu, w rejonie działania Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy, odwiedziliśmy trzy gospodarstwa specjalizujące się w hodowli bydła mlecznego i produkcji mleka. W każdym – niezależnie od wielkości pogłowia  – priorytetem okazało się być dobro zwierząt. 

Długowieczność krów idzie w parze ze zdrowiem

Ewa i Lech Bargielscy z Kalinowa dopracowali się wydajnego stada i – ustabilizowanej  pod względem wielkości – produkcji mleka. Stado podstawowe liczy  60 krów, o średniej wydajności  9500 kg mleka od sztuki.

r e k l a m a
W  pracy hodowlanej kierujemy się przede wszystkim dobrem zwierząt, a nie windowaniem ich produkcyjności. Utrzymując bydło rasy hf mamy świadomość, że jest ona genetycznie predysponowana do uzyskiwania wysokich wydajności, ale wiemy także, że odbywa się to kosztem zdrowotności i długowieczności zwierząt – zgodnie przyznają hodowcy, których oczkiem w głowie  jest  właśnie dobre zdrowie i związana z nim długowieczność  utrzymywanego bydła. Dowód? Średnio każda krowa  produkuje tutaj mleko przez 6-7 laktacji, ale w stadzie  nie brakuje także 11, 12,  a nawet 13 letnich krów. Hodowcy zapytani o receptę na  tak długi okres użytkowania zwierząt bez zastanowienia  wymienili najważniejsze zasady. Są to: dobrostan, higiena, systematyczność i nieustanna obserwacja stada

Te dwa aspekty chowu bydła mlecznego są  nieodzownymi elementami troski państwa Bargielskich o zwierzęta. Przykład?  Dezynfekcja materacy legowiskowych przeprowadzana jest tutaj codziennie. - Na zbieg ten potrzeba zaledwie kilku minut dziennie, a jego efekty są bezcenne – wyjaśniał  gospodarz.  – W trosce o jak najwyższy dobrostan krów i ograniczenie występowania stresu cieplnego latem  zwiększyliśmy ilość wentylatorów w oborze oraz  zainstalowaliśmy zraszacze.

Jednym z elementów wpływających na  dobrostan zwierząt jest - samodzielnie wykonany przez   Lecha Bargielskiego - zraszacz, zamontowany nad korytarzem spacerowym.
  • Jednym z elementów wpływających na  dobrostan zwierząt jest - samodzielnie wykonany przez  Lecha Bargielskiego - zraszacz, zamontowany nad korytarzem spacerowym.
System zraszaczy nad korytarzem spacerowym Lech Bargielski wykonał samodzielnie. Jak mówi wystarczy do tego jedynie wąż równy długości obory i  głowice od opryskiwacza, które  montowane na zaciski bardzo  sprawnie opryskują zwierzęta. Dobra wentylacja i zraszacze  wystarczą, by ograniczyć do minimum stres cieplny. W naszej oborze praktycznie nie obserwujemy latem ani spadku pobrania paszy, ani podwyższonej ilości komórek somatycznych w mleku.


Im więcej laktacji ma krowa za sobą, tym bardziej opłacalna staje się hodowla

Z  podobnego założenia wychodzą też Sylwia i Kamil Kosińscy – młodzi hodowcy z miejscowości  Grądy, w gminie Nowogród, utrzymujący  62 krowy dojne, ze średnią, dzienną produkcją na poziomie niewiele ponad 32 kg mleka.

–  Pragniemy mieć zdrowe i nieproblematyczne stado, i m. in. dlatego staramy się nie przekraczać wydajności 10 000 kg mleka od krowy – poinformował Kamil Kosiński. – Był moment, kiedy uzyskiwaliśmy wyższy poziom, ale… poniekąd celowo wyhamowaliśmy produkcję, gdyż – jak zaobserwowaliśmy zaczęła się ona odbywać kosztem zdrowotności i  związanej z nią długowieczności krów. W naszej ocenie, im więcej laktacji  użytkujemy  krowy, tym  stabilniejsza i bardziej opłacalna jest produkcja mleka. Wydajność przekraczająca 10 000 kg wymaga więcej pracy, większej opieki nad stadem, jak najlepszych warunków środowiskowych i większych nakładów. Większa wydajność oznacza również dłuższy czas doju. Czas ten zdecydowanie korzystniej jest przeznaczyć na skoncentrowanie się nad poprawą dobrostanu zwierząt. 

Wydajność od zdrowych zwierząt praktycznie robi się sama – mówią stwierdziła Sylwia  i Kamil Kosińscy
  • Wydajność od zdrowych zwierząt praktycznie robi się sama – mówią stwierdziła Sylwia  i Kamil Kosińscy
Jak informują hodowcy planują przede wszystkim  zwiększenie powierzchni  przypadającą na każdą sztukę w oborze. Chociaż w tej kwestii mieszczą się  w wymaganych w tym zakresie przepisach, to przekonali się, że gdy krowy mają więcej miejsca zdecydowanie lepiej się czują, lepiej pobierają paszę i dają więcej mleka.

Dobrostan zwierząt zapewnia mleko w jakości premium

Od półtora roku nową oborę, przeznaczoną dla 200 krów użytkują  Małgorzata i Krzysztof Mieczkowscy z miejscowości Jakać Borki, w gminie Śniadowo.  Jest to już drugi obiekt wolnostanowiskowy wzniesiony w  gospodarstwie. Celem inwestycji była nie tylko  możliwość zwiększenia pogłowia produkcyjnego, ale – jak przyznaje  hodowca - przede wszystkim poprawa dobrostanu zwierząt, a w efekcie ich zdrowotności i  jakości  produkowanego mleka. W nowej obiekcie podobnie jak w starszym zdecydowano się  na utrzymanie zwierząt na posadzce szczelinowej. Legowiska wyłożone są materacami, które dodatkowo ścielone są  odpylonymi trocinami i  regularnie dezynfekowane.

Początkowo projekt obory zakładał legowiska na separacie z gnojowicy, ale ostatecznie zdecydowaliśmy  się na zmianę.  Separator okazał się przede wszystkim bardzo kosztownym urządzeniem. Wydaje się, że system ten wymaga też znacznie większego nakładu pracy i – jak sądzę – szczególnie  w okresie letnim nie mielibyśmy szans na uzyskanie mleka w klasie premium  – argumentował wybór materacy i trocin Krzysztof Mieczkowski.

Na legowiskach w oborze państwa Kosińskich , stosowana jest  sieczka ze słomy,  która doskonale je osusza. Raz na tydzień powierzchnia całej obory jest dezynfekowana suchym preparatem
  • Na legowiskach w oborze państwa Kosińskich , stosowana jest  sieczka ze słomy,  która doskonale je osusza. Raz na tydzień powierzchnia całej obory jest dezynfekowana suchym preparatem
W niedawno wzniesionej, nowoczesnej oborze państwa Mieczkowskich zapewnienie najwyższego dobrostanu krowom  stanowiło jeden z argumentów  całego przedsięwzięcia
  • W niedawno wzniesionej, nowoczesnej oborze państwa Mieczkowskich zapewnienie najwyższego dobrostanu krowom  stanowiło jeden z argumentów  całego przedsięwzięcia
Klasa premium  to wyodrębniona (z początkiem br). w OSM w Piątnicy klasa jakości mleka, w której zawartość bakterii nie może przekroczyć 20 tys. w ml mleka, a komórek somatycznych 300 tys.

Wydajność stada państwa Mieczkowskich  wynosi ok. 11 tys. kg mleka od sztuki i w kwestii produktywności krów hodowcy nie stawiają sobie żadnych ograniczeń.  – Przy takiej wydajności wszystko w oborze musi grać, gdyż wydajne hf-y to bardzo delikatne i wymagające  zwierzęta – stwierdził Krzysztof Mieczkowski, podkreślając jednocześnie, że najwyższy komfort bytowania to jednej z kluczowych czynników determinujących wielkość produkcji. Kolejnym jest prawidłowy odchów cieląt, szczególnie przez pierwsze 3 miesiące życia, które to decydują o przyszłej produkcyjności krowy.

Zdaniem Krzysztofa Mieczkowskiego  odchów  w budkach igloo to najlepszy,  i sprawdzony  system odchowu cieląt
  • Zdaniem Krzysztofa Mieczkowskiego  odchów  w budkach igloo to najlepszy,  i sprawdzony  system odchowu cieląt
Jeśli ten okres cielę dobrze przejdzie, to w przyszłości uzyskamy dobrą mlecznicę. Po urodzeniu i cielęta przenoszone są  do indywidulalnych budek typu igloo, gdzie zwykle przebywają przez miesiąc.  Im dłużej przebywają na zewnątrz  tym lepiej. Ogólnie zalecałbym utrzymanie w budkach przez pierwsze 3 miesiące życia. Im lepiej zahartowane jest cielę, tym  lepiej odchowuje się później w grupie.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: B. Dąbrowska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Opłaca się hodować długowieczne krowy

Pierwszej stutysięczniczki dochował się Grzegorz Goździewski z Pokojewa. To 14-letnia krowa o imieniu Duża 3, która w dziesięciu laktacjach dała 104 288 kg mleka. Obecnie jest w okresie zasuszenia przed swoim 11 wycieleniem i w ogóle nie wygląda na swoje lata. Na pierwszy rzut oka to bardzo energiczna krowa, o zdrowych i mocnych nogach, ładnym pokroju i nie zbyt dużym kalibrze. Jej wiek zdradza tylko opuszczone wymię, ale nie na tyle, żeby przeszkadzało w codziennym użytkowaniu.

czytaj więcej

Na produkcję mleka duży wpływ ma roczny rytm krów

Krowy mają swój rytm roczny. Czy taka wiedza jest potrzebna hodowcom i mleczarniom? Okazuje się, że tak. Ułatwia zarządzanie stadem i planowanie produkcji. Udowadniają to 10-letnie badania naukowców z College of Agricultural Sciences w Pensynwalii (USA).

czytaj więcej

IV Narodowy Dzień Mlecznej Fermy w Kietrzu

6 września br. do Kombinatu Rolnego w Kietrzu, a ściślej – na Fermę Krów Langowo – zjechały tłumy gości. Tego dnia, w jednej z największych mlecznych ferm w kraju, odbyła się czwarta edycja Narodowego Dnia Mlecznej Fermy, organizowanego przez firmę InCoventus Group. Wydarzenie z roku na rok cieszy się coraz większym uznaniem hodowców bydła zarówno z całego kraju, jak i specjalistów oraz firm z branży mleczarskiej.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)