Innowacje w przygotowaniu kiszonki
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Innowacje w przygotowaniu kiszonki

14.03.2023

Już wkrótce rozpoczyna się sezon kiszonkarski, w którym pod noże trafią rozmaite trawy, lucerna i inne rośliny motylkowe potrzebne do sporządzenia pasz objętościowych. Aby produkcja kiszonek odbyła się bez przeszkód warto stosować nowoczesne zakiszacze bakteryjne. Kluczem do sukcesu w hodowli bydła jest maksymalizacja udziału bardzo dobrych jakościowo kiszonek w dziennej dawce pokarmowej.

Przygotowanie kiszonki z traw i roślin motylkowatych

Jakość kiszonek w znacznym stopniu zależy od materiału wyjściowego. Zdarza się, że są one robione w pośpiechu lub z niedostateczną uwagą, co wpływa na znaczne obniżenie ich wartości odżywczych. Skutkiem tego jest niezadowolenie z ostatecznego produktu. Kiszonka może wykazywać tendencję do wtórnej fermentacji, której mogą towarzyszyć pojawiające się pleśnie i grzyby, a w konsekwencji mykotoksyny. W polskich warunkach – w zależności od regionu – termin pierwszego pokosu przypada najczęściej w maju.

 
Trawy przeznaczone do zakiszenia powinny być koszone w takiej fazie rozwojowej, aby miały wysoką wartość pokarmową i dawały najwyższy plon strawnych składników pokarmowych z jednostki powierzchni. Optymalnym terminem koszenia trwałych i polowych użytków zielonych jest stadium zaawansowanego strzelania w źdźbło lub początek kłoszenia dominujących w zbiorowisku traw, natomiast w przypadku roślin bobowatych zaawansowany początek pąkowania. W zależności od siedliska i składu botanicznego różnice mogą wynosić nawet 2-3 tygodnie. Opóźnienie tego terminu powoduje zmniejszenie w roślinach ilości białka ogólnego, a zarazem zwiększenie ilości włókna.

r e k l a m a


 
Zbyt wysoka sucha masa kiszonki może negatywnie wpływać na efekty późniejszego ugniatania – taki materiał „sprężynuje”, a powietrze pozostaje obecne między frakcjami masy roślinnej. Natomiast zbyt mokry materiał roślinny może wiązać się ze stratami składników pokarmowych przez liczne wycieki soków oraz ze zbyt wysokim zanieczyszczeniem w postaci np. ziemi lub piasku. Przyczyni się to do rozwoju niepożądanych patogenów (np. Clostridium), rozwoju bakterii kwasu masłowego przez co kiszonka będzie psuć się.

Po co stosować zakiszacze bakteryjne?

W celu uzyskania wysokiej jakości kiszonki dla krów, należy zadbać o to, by procesy fermentacyjne zachodziły w sposób prawidłowy. Proces fermentacji zależny jest m.in. od pojemności buforowej i zawartości cukrów prostych, których ilości różnią się w zależności od terminu zbioru i gatunku rośliny.



Zakiszacze bakteryjne, które zawierają szczepy bakterii kwasu mlekowego stanowią idealne wsparcie w przebiegu prawidłowych procesów fermentacyjnych. Przyspieszają, ukierunkowują zakiszanie oraz ograniczają straty składników pokarmowych i energii w kiszonce. Przykładem takich dodatków kiszonkarskich są produkty z linii Josilac® oraz SiloSolve® FC , zawierające wysoki udział specjalnie wyselekcjonowanych szczepów bakterii kwasu mlekowego.

Nowa gama zakiszaczy bakteryjnych JOSILAC® od marki FARMCHAMPS

Marka FARMCHAMPS oddaje w ręce hodowców gamę unikatowych zakiszaczy bakteryjnych. Szeroki wybór pozwala na optymalne dopasowanie rodzaju zakiszacza do wymagań w gospodarstwie. Zakiszacze Josilac® różnią się od siebie kombinacją szczepów bakterii kwasu mlekowego, koncentracją, wydajnością oraz zastosowaniem. Wspomniane inokulanty można dopasować w zależności od zakiszanej rośliny i suchej masy.


Zawierają dwa rodzaje szczepów bakterii kwasu mlekowego: homofermentatywne i heterofermentatywne. Homofermentatywne bakterie kwasu mlekowego produkują wyłącznie kwas mlekowy. Natomiast heterofermentatywne bakterie kwasu mlekowego w procesie fermentacji wytwarzają oprócz kwasu mlekowego, także kwas octowy i propionowy, które poprawiają stabilność tlenową w czasie skarmiania kiszonki na skutek ograniczenia rozwoju drożdży. Nie dochodzi wówczas do wtórnej fermentacji, której skutkiem jest rozwój drożdży i grzybów pleśniowych odpowiedzialnych za produkcję groźnych dla bydła toksyn.

Czy można otworzyć kiszonkę po 7 dniach?

Wiele gospodarstw boryka się z deficytem pasz objętościowych, który spowodowane jest m.in. niekorzystnymi warunkami pogodowymi, takimi jak gradobicia, nawałnice czy susze. Często hodowcy zmuszeni są do skarmiania bydła zielonkami, które znacznie różnią się strawnością i dostępnością składników pokarmowych, a ponadto bardzo szybko zagrzewają się na stole paszowym.


Rozwiązaniem problemu na kończący się zapas kiszonek mogą być także zakiszacze bakteryjne. Dzięki zastosowaniu innowacyjnego inokulantu SiloSolve® FC można otworzyć kiszonkę już po 7 dniach od zamknięcia i to bez względu na gatunek rośliny. Preparat ten swoją oryginalność opiera na kombinacji dwóch szczepów szybko fermentujących bakterii: L. buchneri oraz Lc. Lactis. Zaraz po zamknięciu zakiszanego materiału SiloSolve® FC zużywa pozostały tlen z przestrzeni powietrznych, tym samym szybciej tworząc korzystne warunki beztlenowe dla pozostałych bakterii. Dodatkowo uzyskanie niskiego pH w tak krótkim czasie pozwala skutecznie ograniczyć rozwój niepożądanych patogenów, grzybów oraz pleśni.


 Zakupy rolnicze przez Internet

Błyskawiczny rozwój Internetu, jego ogólnodostępność i wygoda oraz możliwość oszczędzenia czasu, przyczyniają się do tego, że coraz więcej osób robi zakupy w sklepach internetowych. Również marka FarmCHAMPS posiada swój sklep internetowy – sklep.farmchamps.pl, gdzie dostępna jest cała oferta zakiszaczy bakteryjnych z linii Josilac® oraz SiloSolve® FC wraz z pełną specyfikacją.

Dodatkowo do końca marca trwa przedsprzedaż zakiszaczy – przyznawany jest 8% rabat na wskazane produkty oraz darmowa dostawa. Zakupy online, zwłaszcza w czasach, w których liczy się każda minuta, to doskonała alternatywa dla tradycyjnie robionych sprawunków. Dzięki, dostawie do domu, można bezproblemowo zamówić wiele produktów, które jeszcze do niedawna były dostępne tylko w tradycyjnym sklepie.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Folia kiszonkarska, siatka do bel i sznurek rolniczy mogą być eko!

Aż 60% wszystkich odpadów z tworzyw sztucznych na świecie nie jest przetwarzanych zgodnie z wymaganymi normami. Do tego grona zalicza się większość plastikowych odpadów z produkcji rolnej.

czytaj więcej
Użytki zielone

Zrezygnował ze śruty rzepakowej i ograniczył koszty o 30 tys. zł!. Jak rolnik z Popielowa produkuje paszę?

Zadbane użytki zielone, dobrze dobrany międzyplon, z których pozyskiwana jest sianokiszonka oraz kiszonka z kukurydzy, to podstawa bazy paszowej w gospodarstwie Andrzeja Kiliana. Rolnik postawił sobie za cel produkować jak najwięcej pasz w swoim gospodarstwie, aby przetrwać trudne czasy. Przy zeszłorocznych cenach mleka gospodarz stracił ok. 1,5 mln zł, co doprowadziło gospodarstwo prawie na granicę bankructwa. 

czytaj więcej

Konkurs „Innowacyjny Rolnik” TPR rozstrzygnięty. Podczas Europejskiego Forum Rolniczego przyznano też nagrodę im. Józefa Ślisza

„Tygodnik Poradnik Rolniczy” i Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej nagrodzili innowacyjnych rolników. Europejskie Forum Rolnicze w Jasionce było też okazją do wręczenia nagrody im. Józefa Ślisza. Kto został wyróżniony?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)