Folia kiszonkarska, siatka do bel i sznurek rolniczy mogą być eko!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Folia kiszonkarska, siatka do bel i sznurek rolniczy mogą być eko!

14.05.2023autor: Jan Beba

Aż 60% wszystkich odpadów z tworzyw sztucznych na świecie nie jest przetwarzanych zgodnie z wymaganymi normami. Do tego grona zalicza się większość plastikowych odpadów z produkcji rolnej.

Z artykułu dowiesz się

  • Odpady z tworzyw sztucznych
  • Ekologiczna folia stretch
  • Sznurek z odzysku
  • Siatka do owijania bel 
  • 11-warstwowa folia do pryzm

Odpady z tworzyw sztucznych

W 2020 roku wszystkie odpady rolnicze z tworzyw sztucznych w UE odpowiadały tylko za 5% wszystkich odpadów z tworzyw sztucznych w UE. W Europie rocznie sprzedaje się ponad 722 tys. t nowych różnych folii, siatek i sznurków. To duży rynek, ale jeszcze większy problem, bo zanieczyszczone po użyciu agroplastiki ważą już ponad 1160 tys. t. Recyklingowi poddawane są zaledwie 173 tys. t ­– informuje organizacja recyklingowa APE Europe.

Jedną z dróg rozwiązania palącego problemu w Polsce są prowadzone przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programy selektywnej zbiórki folii rolniczych, dzięki którym śmieci nie zalegają już w zagrodach. Niestety, polski system nie funkcjonuje jeszcze tak dobrze, jak ma to miejsce chociażby we Francji czy w Niemczech, gdzie niezależne organizacje zrzeszają producentów folii czy siatki oraz firmy recyklingowe, w celu coraz lepszego odzysku materiału. Okazuje się, że zużytą folię rolniczą, worki po nawozach, sznurki i siatkę można oczyścić, potem przetworzyć na regranulat i ponownie wykorzystać do produkcji. Na rynku są już firmy, którym to niełatwe zadanie się powiodło.

r e k l a m a

Ekologiczna folia stretch

Przykładowym pomysłem na działalność w myśl zasady 3 × R (z j. ang. reduce, reuse, recycle, czyli redukuj zużycie, wykorzystuj ponownie oraz przetwarzaj) może się pochwalić firma Folgos z Gostynia w woj. wielkopolskim. Folgos jest producentem w pełni innowacyjnego produktu, jakim jest ekologiczna folia stretch, przeznaczona do zastosowań przemysłowych oraz rolniczych, produkowana w całości z surowców pochodzących z recyklingu.

Folgos oferuje folię do sianokiszonki z recyklingu z 12-miesięczną ochroną przed promieniowaniem UV od owinięcia.
Folgos oferuje folię do sianokiszonki z recyklingu z 12-miesięczną ochroną przed promieniowaniem UV od owinięcia.

Stoi za tym specjalny proces wytwarzania folii na bazie recyklatu. Warto zaznaczyć, że Folgos przeszedł pozytywnie audyt EuCertPlast, co oznacza zaliczenie do grona certyfikowanych europejskich recyklerów. Klientom daje to pewność, że główny surowiec do produkcji nowej folii pochodzi z odzysku. Producent oferuje również specjalną folię barierową, przeznaczoną do ochrony bel przed atakami ptaków i gryzoni ecoAgro Repellent oraz ecoAgro High UV, czyli folię z dodatkową ochroną UV oraz folię do kiszonek z aktywną powłoką przyspieszającą kiszenie.

Sznurek z odzysku

Największy na świecie producent siatki do owijania bel – Tama – wyznaczył ambitne cele, które mają zostać osiągnięte do 2025 roku. Celem jest zebranie 50% wyprodukowanej siatki i sznurka oraz 90% wyprodukowanej folii wykorzystywanej do zbioru bawełny, a także zwiększenie wykorzystania tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu w produktach Tama do minimum 10% w przypadku siatki, 30% w sznurku i 20% w folii do bawełny. Ma to się przełożyć na zmniejszenie zużycia pierwotnych tworzyw.

Siatka i sznurek z serii TamaCycle są produkowane z części materiałów pochodzących z recyklingu. Oferują taką samą wydajność i jakość, jak inne produkty.
Siatka i sznurek z serii TamaCycle są produkowane z części materiałów pochodzących z recyklingu. Oferują taką samą wydajność i jakość, jak inne produkty.

Siatka i sznurek z serii TamaCycle są produkowane z części materiałów pochodzących z recyklingu. Oferują taką samą wydajność i jakość, jak inne produkty.

Izraelska firma współpracuje z wieloma organizacjami recyklingowymi na całym świecie, m.in. we Francji i Holandii. Recykling rozpoczyna się już w gospodarstwach, od wstępnego oczyszczenia odpadów przez rolników. Odpady są następnie przewożone do zakładu recyklingu, gdzie są dalej oczyszczane i ponownie przetwarzane na wysokiej jakości polimery, skąd wysyła się je do fabryk Tama. Nowa linia produktów wytworzonych w części z recyklatu nazywa się TamaCycle.

Siatka do owijania bel 

Chiński producent siatki, firma CPS, ogłosiła wprowadzenie na rynek siatki do owijania bel w całości wykonanej z wtórnie przetworzonego granulatu polietylenu wysokiej gęstości. Siatka o nazwie RecoNet nie jest tak odporna na promieniowanie UV, więc została specjalnie zaprojektowana do owijania bel z sianokiszonką, co oznacza, że konieczne jest zastosowanie jej w połączeniu z folią do balotów. W przypadku siatki RecoNet producent zapewnia wszystkie standardy produkcji siatek z czystego polimeru, m.in. gwarantowaną długość, wysoką wytrzymałość liniową i możliwość stosowania w różnych prasach. Firma podkreśla, że w RecoNet zarówno siatka, jak i tuleja oraz opakowanie zewnętrzne wyprodukowano w całości z materiałów wtórnych.

RecoNet firmy CPS to siatka do bel, wykonana w 100% z wtórnie przetworzonego granulatu HDPE.
RecoNet firmy CPS to siatka do bel, wykonana w 100% z wtórnie przetworzonego granulatu HDPE.

11-warstwowa folia do pryzm

Obok recyklingu równie istotnym trendem w produkcji folii jest poprawienie jakości materiałów. Firma Böck wprowadza na rynek 11-warstwową folię do pryzm Oasis. Folia może mieć nawet 72 m szerokości i przez przynajmniej 18 miesięcy zapewnia odporność na promieniowanie UV. Firma zaznacza, że do okrycia silosu nie jest wymagana dodatkowa folia podkładowa i w całości nadaje się do recyklingu.

Firma Böck oferuje folie kiszonkarskie zbudowane nawet z 11 warstw, co gwarantuje szczelną barierę tlenową, zapobiegającą przedostawaniu się tlenu do kiszonki. Maksymalna długość folii to aż 500 m.

jb

autor Jan Beba

Jan Beba

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Zielone AGRO SHOW i Animal Show 2023 w Ułężu

Przed nami XIX edycja Zielonego Agro Show, największego pokazu maszyn zielonkowych. Wystawie towarzyszyć będzie Animal Show, czyli prezentacja zwierząt hodowlanych. Co przygotowali organizatorzy w 2023 roku?

czytaj więcej
Publikacja specjalna

Innowacje w przygotowaniu kiszonki

Już wkrótce rozpoczyna się sezon kiszonkarski, w którym pod noże trafią rozmaite trawy, lucerna i inne rośliny motylkowe potrzebne do sporządzenia pasz objętościowych. Aby produkcja kiszonek odbyła się bez przeszkód warto stosować nowoczesne zakiszacze bakteryjne. Kluczem do sukcesu w hodowli bydła jest maksymalizacja udziału bardzo dobrych jakościowo kiszonek w dziennej dawce pokarmowej.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Stihl – rośnie segment aku

Aku – czyli napęd z baterii ładowanych elektrycznie – to hasło przewodnie firmy Stihl na kolejne lata. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)