Żniwa na Ukrainie: rolnicy młócą zboże między ostrzałem a pożarami
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Żniwa na Ukrainie: rolnicy młócą zboże między ostrzałem a pożarami

14.07.2022

Na Ukrainie trwają żniwa. Tamtejsi rolnicy młócą zboże z narażeniem życia, bo rosyjski okupant ostrzeliwuje i podpala pola.   

Ukraińscy rolnicy zbierają zboże, ryzykując życiem

Te żniwa będą bardzo trudne dla ukraińskich rolników. Żeby zebrać zboże z pól, muszą ryzykować życiem, bo rosyjski agresor nie odpuszcza - ostrzeliwuje uprawy pociskami zapalającymi. Nie tylko na okupowanych, ale także odbitych Rosjanom terenach płoną pola. W okolicach Ługańszczyzny i Doniecczyzny rolnicy starają się uratować chociaż część plonu, a przez to kombajniści pracują między pożarami. 

r e k l a m a

Płoną pola w Ukrainie. "Rosja zabija głodem"

Jak informuje na Facebooku chersońska policja, Rosjanie celowo niszczą dojrzałe, gotowe do zbioru pola pszenicy, jęczmienia i innych zbóż. Spłonęły już setki hektarów pól i lasów. 

This is done to disrupt food supplies, it is ruthless terror pic.twitter.com/tNJmi9NCQN

— ⚔️✨💥MONTY'S CHANDELIER💥✨⚔️ (@mQntyQriginal) July 14, 2022

O zagrożeniach, które czyhają na pracujących rolników wspomina też ministerstwo obrony Ukrainy. 

- Wyobraź sobie, ile potu i krwi ukraińskich rolników potrzeba, aby ludzie na całym świecie mieli swój chleb powszedni. A ile trzeba rosyjskiej nienawiści, by niszczyć żywność i szantażować świat. Rosja zabija. Nie tylko bronią, ale i głodem - pisze resort na Twitterze.


W związku z ciągłym ostrzałem, na terenach wyzwolonych jest niezwykle trudno gasić takie pożary, a na ziemiach okupowanych Rosjanie celowo nie pozwalają na gaszenie, niszczą magazyny zboża, maszyny uprawne i elektrownie słoneczne. 

Płoną także pola na Zaporożu, o czym poinformował na Twitterze Oleg Nikolenko, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy.

Tysiące hektarów zboża idą z dymem

Tylko w tym tygodniu na terenie obwodu chersońskiego niemal codziennie paliły się lasy i pola, przez co niedaleko wsi Rozlew spłonęło 12 hektarów zbóż, las sosnowy, w powiecie Geniche tymczasem spaliły się wielkie pola pszenicy i maszyny rolnicze. 


Na wschodzie regionu spłonęły łany pszenicy i jęczmienia ozimego, w sumie około 150 ha. Ze względu na obecność wojsk rosyjskich nikt nie ugasił pożaru, chociaż rolnicy próbowali przy asyście strażaków-ochotników zebrać co tylko się da.

W spichlerzu świata brakuje chleba

Jak informują policjanci z Chersonia i Berislawy, sytuacja humanitarna na terenach pod okupacją wojskową Rosjan jest dramatyczna. Wielu mieszkańców straciło niemal wszystko, a okupanci obrabowali ich z zapasów, po czym rozpoczęli nieustanny ostrzał pociskami zapalającymi

Policjanci i ochotnicy z regionu kilka razy w tygodniu przywożą do okupowanej, zniszczonej wsi Osokorivka chleb i wodę, szczególnie tam, gdzie zostały osoby starsze, samotne i z małymi dziećmi. 

al na podst. KhersonPolice
Fot. Поліція Херсонської області, archiwum, MSZ UA

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Międzyplony ozime: jakie mieszanki wybrać na przedplon i na paszę?

Siew międzyplonów ozimych przypada na koniec lata, a celem ich uprawy jest uzyskanie plonu wartościowej zielonki wczesną wiosną następnego roku. Do często uprawianych międzyplonów ozimych należą mieszanki wyki ozimej z inkarnatką i życicą wielokwiatową, żyta, żyta z wyką ozimą, pszenżyta z wyką ozimą, a także żyta z rzepakiem czy inkarnatki z żytem i wyką. Tradycyjnym międzyplonem ozimym jest po prostu żyto.

czytaj więcej

PIP, KRUS oraz policja w trosce o bezpieczne żniwa i pracę na roli

Żniwa – okres intensywnych prac polowych podczas którego rolnicy zbierają plony ze swoich upraw. Wiążą się z ciężką i wielogodzinną pracą na polu, a także wieloma niebezpieczeństwami, przez co łatwo o wypadek. Zarówno u osób dorosłych i dzieci, które pomagają rodzicom.

czytaj więcej

Jak żniwa i wakacje na wsi mogą być bardziej bezpieczne?

W wypadkach drogowych, według raportów organizacji European Road Safety Obervatory, więcej osób ginie tylko w Rumunii i Bułgarii. Bezpieczniej jest pod tym względem w aż dwudziestu czterech krajach. Kiedy tonie ktoś na wybrzeżu w Holandii czy Belgii, niemal zawsze jest to osoba polskiej narodowości. Bezpieczniej nie jest też, niestety, na naszych polach i w naszych gospodarstwach.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)