Rosjanie ukradli już 400 tys. ton zboża z Ukrainy. "Chcą wywołać światowy kryzys"
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rosjanie ukradli już 400 tys. ton zboża z Ukrainy. "Chcą wywołać światowy kryzys"

06.05.2022autor: Kamila Szałaj

Rosjanie ukradli z ukraińskich magazynów już ponad 400 tysięcy ton zbóż. Oprócz tego zabrali rolnikom ziemię i zbombardowali wiele silosów, w których przechowywane było ziarno. Robią to w jednym celu – by wywołać falę głodu nie tylko w okupowanym kraju, ale także na świecie.

Ataki na ukraińskie rolnictwo przybierają na sile

Rosyjscy okupanci wytrwale dążą do wywołania kryzysu żywnościowego w Ukrainie i na świecie. Na potęgę okradają silosy zbożowe, bombardują gospodarstwa, niszczą magazyny z nawozami i wywożą maszyny rolnicze. Do tej pory w każdym z czterech ważnych rolniczo obwodów skradziono po ok. 100 tys. ton ziarna.

- Rosja ukradła około 400 000 ton zboża z tymczasowo okupowanych obszarów obwodów zaporoskiego, chersońskiego, donieckiego i ługańskiego, co stanowi jedną trzecią wszystkich rezerw w tych regionach. Biorąc pod uwagę, że skradzione zboże miało zostać wykorzystane do następnych zbiorów, już zwiększyło to zagrożenie głodem – powiedział cytowany przez Ukrinform Stały Przedstawiciel Ukrainy przy ONZ Sergij Kyslytsya podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa w sprawie utrzymania pokoju i bezpieczeństwa na Ukrainie.

Z kolei minister rolnictwa Ukrainy Mykoła Solski. ocenia, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni ataki na infrastrukture rolno-spożywczą sie nasiliły. 

r e k l a m a

Rosyjscy okupanci bombardują magazyny ze zbożem i kradną maszyny rolnicze

Oprócz kradzieży ziarna z magazynów, Rosja atakuje także elewatory zbożowe, infrastrukturę rolną, składy nawozów, blokuje porty i przywłaszcza sobie maszyny rolnicze.

Niedawno pisaliśmy o tym, że agresorzy zrzucili bomby na nowoczesny kompleks spożywczy Golden AGRO LLC w Rubiżne (obwód ługański). W wyniku tego brutalnego ataku zniszczone zostały gigantyczne elewatory zbożowe mogące pomieścić 30 tys. ton zboża oraz laboratorium służące do analizy upraw. Otwarty w 2020 roku kompleks wind został całkowicie zniszczony.

Rosyjskie wojsko masowo kradnie także sprzęt rolniczy. Z salonu Agrotek-Invest w Melitopolu, ukraińskiej firmy handlującej sprzętem światowych marek, wywieźli 27 kombajnów, traktorów i siewników. Ukradli m.in. nowe kombajny S770, S760, ciągnik M6195 oraz siewniki Vaderstad Tempo. Oprócz tego agresorzy wynieśli z magazynu 20 ton markowych smarów. Zrabowany sprzęt był wart 5 mln dolarów.

Poza tym Rosjanie zmuszają rolników do przekazywania im ziemi. Ostatnio taki przypadek miał miejsce w Czernihówce w obwodzie zaporskim.

- W Czernihówce okupanci dążą do odebrania rolnikom ziemi uprawnej. Zmuszają ich do wypełnienia do 8 maja formularza stwierdzającego, ile ziemi ma właściciel i jaka jest powierzchnia dzierżaw. Dopiero po tym wydadzą pozwolenie na uprawę ziemi - poinformował rzecznik Zaporskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Iwan Arefiew.

Jeśli rolnik nie złoży takiej deklaracji, Rosjanie grożą przejęciem całej ziemi, która nie została zgłoszona w formularzu.

Takie wywłaszczanie rolników przypomina kryminalną politykę władz sowieckich, która doprowadziła do masowego, sztucznie wywołanego głodu na Ukrainie w pierwszej połowie XX wieku.

ONZ: ponad 1,7 miliarda ludzi może głodować w wyniku wojny w Ukrainie

Wszystkie te zbrodnicze działania zagrażają światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu. Pamiętajmy, że Ukraina jest jednym z największych eksporterów kukurydzy (4 miejsce) i pszenicy na świecie. Wraz z Rosją odpowiadają za ponad 25 proc. światowego handlu pszenicą i blisko 33 proc. globalnego handlu jęczmieniem. Jak wyliczają analitycy PKO BP, kraje te mają ponad 80-proc. udział w światowym eksporcie oleju i śruty słonecznikowej.

Dlatego zdaniem ONZ aż ponad 1,7 miliarda ludzi na świecie może być zagrożonych ubóstwem i głodem w wyniku zakłóceń w produkcji żywności spowodowanych wojną Rosji z Ukrainą. Tymczasem Federacja Rosyjska nadal celowo blokuje kampanię zasiewów na Ukrainie.

W związku z tym strona ukraińska domaga się od Rosji zaprzestania nielegalnej kradzieży zboża, odblokowania ukraińskich portów i przywrócenia swobody żeglugi.

- Wzywamy społeczność międzynarodową do wzmocnienia sankcji gospodarczych wobec Rosji w celu powstrzymania jej militarnej agresji na Ukrainę, zapobieżenia katastrofie humanitarnej i światowemu kryzysowi żywnościowemu – podkreśliła Kyslytsya.

oprac. Kamila Szałaj, na podst. Ukrinform, PKO BP, TPR, fot. Eridonbud, silosy w Ukrainie

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wojna w Ukrainie a rolnictwo

KE chce w trzy miesiące wywieźć 20 mln t zboża z Ukrainy. Czy to się uda?

KE chce pomóc Ukrainie w eksporcie towarów rolnych. Zamierza w trzy miesiące wywieźć 20 mln t zboża z Ukrainy. Będzie to gigantyczne wyzwanie logistyczne. Jaki pomysł ma Bruksela na szybki transport takiej ilości ziarna?

czytaj więcej

Timmermans toczy pianę. Europosłowie po stronie rolnika

Parlament Europejski zdecydowaną większością głosów odrzucił propozycję wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa, dotyczącą obowiązku przeznaczenia 25% gruntów rolnych pod rolnictwo ekologiczne do 2030 roku. Timmermans nie krył rozgoryczenia tą decyzją. Jak PE uzasadnił odrzucenie tej propozycji?

czytaj więcej
Wojna w Ukrainie a rolnictwo

Rosjanie chcą wywołać klęskę głodu. Zbombardowali olbrzymi elewator zbożowy

Rosjanie idą śladem Stalina i chcą wywołać klęskę głodu w Ukrainie. Zbombardowali m.in. nowoczesny elewator zbożowy w Rubiżnem, w którym mogło być nawet 30 tys. ton ziarna.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)