Witamina A - gdzie jest jej dużo, jak suplementować i jak nie przedawkować?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Witamina A - gdzie jest jej dużo, jak suplementować i jak nie przedawkować?

05.02.2022autor: Karolina Kasperek

Czasem długo towarzyszące nam objawy to niekoniecznie skutek poważnej choroby, ale niedoboru witamin. Oczywiście, długotrwały niedobór może prowadzić do poważnych i nieodwracalnych zaburzeń. Ale często wystarcza niedługa suplementacja, by wszystko wróciło do normy.

Trzeba jednak pamiętać, że witaminy można też przedawkować i nie wszystkie trzeba sztucznie suplementować. W przypadku wielu z nich zbilansowana dieta jest w stanie dostarczać ich tyle, ile potrzeba do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dziś przyjrzymy się witaminie A.

Witamina A, zwana też retinolem albo kwasem retinowym, jest składnikiem niezbędnym dla utrzymania zdrowego wzroku, wzrostu, podziału komórek, rozrodczości i odporności. Witamina ma także właściwości antyutleniające, czyli chroni komórki przed działaniem szkodliwych wolnych rodników. Wolne rodniki to cząstki, które organizm produkuje, kiedy trawi pożywienie albo kiedy wystawiony jest na działanie promieniowania czy dymu tytoniowego.

r e k l a m a

W jakich produktach szukać witaminy A?

Świetnymi źródłami witaminy A są szpinak, produkty nabiałowe i wątróbka. Ale w dostarczaniu organizmowi witaminy A ważną rolę mogą odegrać też warzywa o zielonych liściach, marchew czy melon kantelupa. Zawierają one beta-caroten, a związek ten nasz organizm przekształca w witaminę A.

Kto powinien suplementować tę witaminę w tabletkach? Głównie osoby będące z różnych powodów na ubogich i okrojonych dietach albo te, które z powodu chorób mają większe zapotrzebowanie na witaminę A – cierpiący na choroby trzustki, oczu czy chorzy na odrę. Niedobór witaminy przyczynia się do anemii (wpyw na przyswajanie żelaza) i powoduje suchość oczu.

Jakie dawki wit. A są zalecane dla kobiet, a jakie dla mężczyzn?

Nie ma dowodów na to, że duże ilości witaminy A przyjmowanej doustnie radzą sobie z trądzikiem. Niejasne są też związki witaminy A i niższego ryzyka raka płuc czy prostaty. Wiadomo natomiast, że u ludzi z wysokim ryzykiem zwyrodnienia plamki żółtej (choroba oczu) przyjmujących preparaty z beta-karotenem ryzyko choroby spada o 25%. Natomiast u dzieci chorujących na odrę podawanie witaminy A zmniejsza ryzyko śmierci.

Rekomendowane ilości witaminy A dla mężczyzn to 900 mikrogramów dziennie, a u kobiet – 700 mikrogramów.

Specjaliści zaznaczają, że zdrowa i zróżnicowana dieta u większości ludzi zapewnia odpowiednią ilość witaminy A. Zatem zażywanie suplementów niesie niebezpieczeństwo przedawkowania. A to może być niebezpieczne. Może wywołać nie tylko nudności, wymioty, zawroty głowy czy zamazane widzenie. Nadmiar witaminy u kobiet w ciąży grozi wadami rozwojowymi u dziecka.

Karolina Kasperek

Fot. Pixabay


Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie artykułu Karoliny Kasperek pt. Abecadło witamin. Witamina A – ostrożnie z jej suplementowaniem, który ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 5/2022 na str. 55.
Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Karolina Kasperek

Karolina Kasperek

redaktorka "dział "Wieś i Rodzina"

Karolina Kasperek w "Tygodniku Poradniku Rolniczym" prowadzi dział "Wieś i Rodzina". Specjalizuje się w tematach społecznych, w tym poradach dla KGW.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Witaminy B7, B9 i B12 - jak nam służą i gdzie ich szukać?

kobalamina  O biotynie wiedzą też posiadacze psów i kotów – to w braku tej witaminy upatruje się często problemów z brzydką sierścią i linieniem zwierząt. A co z witaminami B9 i B12? Jakie mają znaczenie dla naszego zdrowia?

czytaj więcej

Witamina B5 i B6 - na co wpływa i w jakich produktach szukać?

Witamina B5, zwana też kwasem pantotenowym, niewiele mówi przeciętnemu Kowalskiemu. Ale już taki „wysoki cholesterol” – owszem. Co łączy jedno z drugim? A pirydoksyna? Dlaczego te witaminy są tak ważne dla zdrowia człowieka?

czytaj więcej

Wnioski o 500+ na nowych zasadach. Co się zmieniło?

W programie Rodzina 500+ nastąpiły zmiany. Z początkiem lutego otworzył się zaś nabór na nowy okres świadczenia. Co się zmieniło dla beneficjentów programu? O czym pamiętać, żeby nie stracić 500+?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)