Wirus RSV u dziecka gorszy od przeziębienia
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wirus RSV u dziecka gorszy od przeziębienia

13.11.2021autor: Karolina Kasperek

Bądźcie czujni, kiedy wasze dziecko wydaje się przechodzić tzw. przeziębienie tej jesieni i zimy. Niekoniecznie będzie to zwykły koronawirus czy wirus paragrypy, który kończy się na katarze lub bólu gardła i gorączce. To może być RSV (respiratory syncytial virus), czyli syncytialny wirus oddechowy. I ma on, niestety, potencjał, by „zwykłe przeziębienie” przekształciło się w poważne zapalenie płuc.

Objawy są niemal identyczne do przeziębienia

Specjaliści są zdania, że RSV powraca w tym roku z ogromną siłą po odwrocie spowodowanym pandemią.

– Objawy są niemal identyczne z tymi, które obserwujemy w popularnym przeziębieniu. To cieknąca wydzielina z nosa albo zapchany nos, może trochę kaszlu. Ale RSV niesie ze sobą dużo większe ryzyko przejścia z objawów infekcji górnych dróg oddechowych w infekcję dolnych dróg oddechowych. Może to być wirusowe zapalenie płuc lub zapalenie oskrzelików, w których występuje zapalenie tzw. drobnych dróg oddechowych w płucach – powiedział dr Patrick Gavigan, pediatra i specjalista chorób zakaźnych w stanowym szpitalu pediatrycznym w Hershey w stanie Pensylwania w USA.

18 października szpital w Hershey miał komplet małych pacjentów z tym wirusem. A przypadki RSV pojawiły się w tym roku wcześ­niej niż zwykle, bo już w lipcu. Typowy sezon dla tego wirusa trwa od października do marca.

r e k l a m a

Co robić, jeśli mamy obawy RSV ?

W USA w testach na obecność wirusów około 10% potwierdza zakażenie RSV, tymczasem średnia dla tego wirusa to 3%. W pewnych lokalizacjach wskaźnik w ostatnich trzech tygodniach wynosił nawet od 13 do 16%.

Co robić, jeśli mamy obawy? Rodzice, którzy nie są pewni, czy ich dziecko ma tzw. przeziębienie, czy wirusa RSV, powinni zwracać uwagę na problemy przy karmieniu lub problemy z oddychaniem. Lekarz może potwierdzić infekcję wirusem, robiąc wcześniej wymaz z nosa.

Czy oddychają szybciej albo widzicie, że mocno muszą wciągnąć brzuch, żeby nabrać powietrza? Bezdech, czyli przerwa w oddychaniu, to bardzo częsty objaw u wcześ­niaków i niemowląt do pierwszego miesiąca zakażonych wirusem RSV. Często też obserwujemy utratę apetytu, a w konsekwencji odwodnienie lub też duże problemy z oddychaniem podczas karmienia – powiedział dr Gavigan.

U dzieci z wysokim ryzykiem powikłań w infekcji RSV podaje się przeciwciała monoklonalne, które mogą zapobiec zapaleniu płuc i hospitalizacji.

Obserwuj i szczep!

Kto jest najbardziej na te komplikacje narażony? To wcześniaki urodzone w 29. tygodniu ciąży i wcześniej oraz niemowlęta do 6. miesiąca życia. W grupie ryzyka są też dzieci do 2. roku życia z przewlekłymi chorobami płuc i wrodzonymi chorobami serca, ale także te z osłabionym układem odpornościowym i chorobami nerwowo-mięśniowymi. Jednak w tym roku wszystkie dzieci i niemowlęta są bardziej narażone na zgubne skutki RSV. Jeszcze w czerwcu tego roku doradcy w amerykańskim CDC (Center for Desease Control and Prevention), czyli Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, ostrzegali lekarzy, że należy się tej jesieni i zimy spodziewać większej liczby komplikacji w infekcji RSV, ponieważ dzieci nie miały normalnej ekspozycji na wirusa przez ostatnie 15 miesięcy.

U dzieci w wieku do 2 lat objawy osiągają apogeum na 5 do 7 dni przed momentem, kiedy dochodzi do samowyleczenia. Jednak należy się spodziewać, że 1–3% dzieci będzie hospitalizowanych.

Wirus „podróżuje” w kropelkach śliny, osiada też na powierzchniach, dlatego zaleca się przecieranie klamek i blatów. A specjaliści wciąż zalecają częste mycie rąk, noszenie maseczek, zostawanie w domu, jeśli czujemy się źle, i przyjęcie szczepionki przeciw grypie. Zgodnie z zaleceniami CDC dzieci powyżej 6. miesiąca życia mogą bezpiecznie ją przyjąć.

Karolina Kasperek

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie artykułu Karoliny Kaspereks pt. RSV – infekcja powszechna, ale i niebezpiecznaktóry ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 44/2021 na str. 55. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Zdjęcie: Pixabay

autor Karolina Kasperek

Karolina Kasperek

redaktorka "dział "Wieś i Rodzina"

Karolina Kasperek w "Tygodniku Poradniku Rolniczym" prowadzi dział "Wieś i Rodzina". Specjalizuje się w tematach społecznych, w tym poradach dla KGW.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Podlaska Izba Rolnicza świętowała 25-lecie istnienia

15 października br. w Białymstoku odbyły się obchody 25. rocznicy powstania Podlaskiej Izby Rolniczej. Świętowanie rozpoczęto od uroczystej mszy świętej odprawionej przez księdza biskupa dr. hab. Henryka Ciereszko oraz księdza Andrzeja Gniedziejko, archidiecezjalnego duszpasterza rolników w Bazylice Mniejszej Wniebowzięcia NMP. Następnie delegacja na czele z prezesem Podlaskiej Izby Rolniczej Grzegorzem Leszczyńskim złożyła kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II.

czytaj więcej
Inne

Bezpieczny, znaczy zdrowy - zaszczep psa

Szczepienie psów są od lat jedną z najpewniejszych metod zabezpieczania ich przed chorobami zakaźnymi. Tymczasem większość psów na wsiach jest szczepionych tylko przeciwko wściekliźnie, bo jest to obowiązek właściciela. Wraz z lekarzem weterynarii - Weroniką Gruss z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu podpowiadamy, przed którymi chorobami warto jeszcze chronić czworonogi w gospodarstwie rolnym. 

czytaj więcej

Fakty i mity o wpływie mleka na nasze zdrowie

Dlaczego mleko powinniśmy pić nie tylko bez obaw, ale w poczuciu, że dostarczamy organizmowi jeden z najlepszych produktów natury? Czy to prawda, że dorośli nie trawią cukru mlekowego? I dlaczego mleko jest dobre, ale jogurt i kefir jeszcze lepsze? O tym rozmawialiśmy z prof. Wojciechem Cichym, gastrologiem i emerytowanym wykładowcą na poznańskim Uniwersytecie Medycznym i Akademii Kaliskiej w Kaliszu oraz z prof. Sławomirą Drzymałą-Czyż pracującą w Katedrze i Zakładzie Bromatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)