W KGW z Modrynia-Kolonii panie specjalizujemy się w słodkościach, a panowie w mięsach
r e k l a m a
Partnerzy portalu

W KGW z Modrynia-Kolonii panie specjalizujemy się w słodkościach, a panowie w mięsach

30.07.2022autor: Małgorzata Janus

Od lat strzegą swojej słodkiej tajemnicy. Jest nią przepis na wyjątkowy wypiek – fasolowy tort Modryniak. Ale to niejedyny przysmak gospodyń z Modrynia-Kolonii. Panie przyrządzają doskonałe sałatki z ziół i jadalnych kwiatów, artystycznie ozdabiają słodkości. Natomiast członkowie koła gospodyń wiejskich równie chętnie przejmują część kulinarnych obowiązków. Wędliny, które wyrabiają, nie mają sobie równych.

W Modryń-Kolnia panie są w OSP, a panowie w KGW 

Nie bez powodu gospodynie i gospodarze z KGW Modryń-Kolonia szczycą się niekonwencjonalnym podziałem obowiązków.

W kole nie ma ściśle wyznaczonych męskich i kobiecych ról. Panowie angażują się zarówno w przygotowywanie wieńca dożynkowego, jak i kulinaria. Ich domeną jest przyrządzanie doskonałych mięs, z aromatycznym udźcem jagnięcym na czele. Kobiety wstępują w szeregi lokalnej OSP. – Każdy realizuje się w tym, co najlepiej potrafi robić. My, kobiety, specjalizujemy się w słodkościach – wyjaśnia przewodnicząca Jadwiga Maj. – W działaniach czerpiemy z wieloletniej tradycji naszej organizacji. A ta sięga czasów sprzed drugiej wojny światowej.

r e k l a m a

W Modryniu-Kolonii koło gospodyń działało już przed wojną

Historia koła gospodyń w Modryniu-Kolonii w gminie Mircze w powiecie hrubieszowskim sięga czasów przedwojennych. Niestety, z tamtych lat nie zachowały się żadne zapiski ani foto­grafie. O kobiecej działalności wiadomo z ustnych przekazów najstarszej, honorowej członkini koła – Czesławy Mazur, która pełniła funkcję pierwszej przewodniczącej w zawiązanym na nowo w 1959 roku kole. Już przed wojną kobiety spotykały się, by wspólnie gotować i piec. W przydomowych ogródkach uprawiały fasolę, z której przyrządzały pasty, pasztet czy ciasta. Tę tradycję do dziś podtrzymują.

Przepis na fasolowy tort Modryniak – sekret pilnie strzeżony

– Kontynuujemy tradycje kulinarne przodków. Przepis na nasz fasolowy tort Modryniak pochodzi jeszcze sprzed pierwszej wojny światowej. Pieczono go na najważniejsze okazje i święta – opowiada Jadwiga Maj. – Dlaczego akurat z fasoli? Nasz region nazywany jest fasolowym zagłębiem na Zamojszczyźnie. Na bazie tego warzywa przygotowujemy wiele dań. Niektóre z nich modyfikujemy i unowocześniamy.

Dzięki flagowemu wypiekowi koło jest laureatem licznych konkursów kulinarnych. W 2019 roku zdobyło pierwsze miejsce w Bitwie Regionów w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo”. Wtedy zachęcono gospodynie, aby zarejestrowały swój tort na Liście produktów tradycyjnych. Tak też się stało. W październiku 2020 roku Modryniak został oficjalnie na nią wpisany.

 Tort fasolowy Modryniak formą przypomina wieniec dożynkowy – koronę

Tort fasolowy Modryniak formą przypomina wieniec dożynkowy – koronę. Przepis na regionalny przysmak pochodzi sprzed pierwszej wojny światowej

Na cześć oryginalnego wypieku członkinie koła zainicjowały święto tortu fasolowego. Modrynianki planują cyklicznie organizować lokalne wydarzenie, w czasie którego można skosztować regionalnej specjalności. Nie zamierzają jednak dzielić się jego recepturą.

KGW z Modryń-Kolnii zrzesza niemal 40 osób, z czego 1/3 to mężczyźni

Koło w obecnym kształcie działa od 2012 roku, kiedy to podjęto decyzję o jego reaktywacji. Dziś KGW tworzy 26 kobiet i 13 mężczyzn. Zrzesza babcie, córki, synów, dzieci i wnuki. Najmłodsze członkinie są po dwudziestce, zaś najstarszą uczestniczką spotkań jest pierwsza przewodnicząca powojennego koła – Czesława Mazur. Do koła należą druhowie z miejscowej straży, ale i członkinie KGW służą w jednostce.

Miejscem spotkań koła jest świetlica wiejska w Modryniu-Kolonii mieszcząca się w budynku OSP. Przez pewien czas, wkrótce po reaktywacji koła, pełniła funkcję Izby Regionalnej. Członkinie koła zbierały eksponaty – dawne sprzęty rolnicze, archiwalne fotografie. Remont świetlicy sprawił, że działalność izby została zawieszona. Eksponaty ponownie trafiły do prywatnych domów.

 Koło w Modryniu-Kolonii zrzesza zarówno kobiety, jak i mężczyzn

Koło w Modryniu-Kolonii zrzesza zarówno kobiety, jak i mężczyzn. – Panowie świetnie gotują. Ich specjałem są wędliny – zachwalają gospodynie

Świetlica wiejska stała się schronieniem dla uchodźców z Ukrainy

– Chcielibyśmy wznowić projekt. Ostatnio w świetlicy został utworzony punkt noclegowy dla uchodźców z Ukrainy. Mieszkamy w przygranicznej wsi, która dla Ukraińców była pierwszym przystankiem po polskiej stronie. Nie mogliśmy odmówić pomocy – mówi Kamil Maj, komendant OSP i członek koła.

W czasie pandemii kobiety szyły fartuchy i maseczki dla pracowników szpitala powiatowego w Hrubieszowie.

KGW bierze udział w joggingu i carvingu oraz po prostu dba o swoją małą ojczyznę

Jesteśmy aktywnym kołem, w którym jest miejsce zarówno na tradycję, jak i nowoczesność – zapewnia Ewelina Maj. – Uprawiamy jogging, uczestniczymy w licznych kursach i prelekcjach, spotkaniach Forum Aktywnych Kobiet, chętnie się dokształcamy.

Gospodynie uczestniczyły m.in. w warsztatach kazashi, czyli japońskiej sztuki wykonywania ozdób. Brały udział w kursach carvingu, dekoracji potraw, warsztatach zielarskich, pieczenia i gotowania. Cyklicznie uczestniczą w spotkaniach integracyjnych oraz szkoleniach organizowanych na terenie powiatu i województwa. Uczestniczą w uroczystościach kościelnych i państwowych. Na dożynki plotą wieniec.

– Wspólnie wykonujemy remonty i porządki wokół świetlicy oraz przydrożnych figur. Sadzimy drzewka, dbając w ten sposób o naszą małą ojczyznę – dodaje Ewelina Maj.

Koło uczestniczy w konkursach. W czasie pandemii kobiety rywalizowały on­line – wysyłały zdjęcia i filmy z działalności. Teraz wyjeżdżają na turnieje. W najbliższym – „Polska od Kuchni” – będą reprezentowały koło w dwóch kategoriach: kulinarnej i miss 18–45.  W konkursie piękności wystartuje Ewelina Maj.

Ewelina Maj wkrótce będzie reprezentowała koło w wyborach miss podczas turnieju „Polska od Kuchni”

Ewelina Maj wkrótce będzie reprezentowała koło w wyborach miss podczas turnieju „Polska od Kuchni”

Już myślą o organizacji jubileuszu 10-lecia reaktywacji koła. Niedawno byli na dwudniowej wycieczce do Krakowa. Latem umawiają się na kolejne zebranie przy ognisku. Bo dobre relacje, zdaniem Modrynianek, są podstawą ich aktywności.
 

Małgorzata Janus

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dotacje dla KGW 2022: już ponad 10 tys. kół złożyło wnioski do ARiMR o wsparcie

30 września 2022 r. w ARiMR kończy się nabór wniosków o dotację dla kół gospodyń wiejskich na realizację zadań związanych z działalnością statutową. Jak podaje Agencja - wnioski złożyło ponad 10,2 tys. KGW. Jaka jest kwota dotacji dla KGW w tym roku?

czytaj więcej

Porozmawiajmy o ptakach z Panem Zygmuntem w jego domowym muzeum

Na skraju kociewskiej Osiecznej w powiecie starogardzkim, w starym domu, który sto lat temu był budynkiem stacji, mieszka Zygmunt Paschilke. Od lat przyjaźni się z ptakami, rozmawia z nimi, bacznie się im przygląda, a potem je rzeźbi. I przekonuje, że człowiek może z ptasich żywotów czerpać garściami mądrość.

czytaj więcej

KGW Sikoreczki z Kowańcza - koło niemal ratunkowe

„Kiedyś było tu ściernisko, ale będzie San Francisco” z pewnością mogłyby zaśpiewać gospodynie z Kowańcza w gminie Karlino w powiecie białogardzkim. Jeszcze kilka lat temu wieś straszyła zdewastowanymi pozostałościami placu zabaw – jedynej lokalnej atrakcji. A dziś? Tętni życiem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)