W jaki sposób pandemia Covid-19 wpłynęła na nawyki żywieniowe ludzi?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

W jaki sposób pandemia Covid-19 wpłynęła na nawyki żywieniowe ludzi?

24.01.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Ze względu na epidemię koronawirusa i konieczność izolacji zmienił się sposób odżywiania się w niektórych częściach świata. Z jednej strony wzrosło spożycie warzyw i owoców, ale też tłuszczów nasyconych. A jak zmienił się sposób żywienia Polaków w czasie pandemii COVID-19?

Na świecie wzrosło spożycie warzyw i owoców oraz tłuszczów nasyconych

Naukowcy z Instytutu dla Światowego Bezpieczeństwa Żywnościowego przy Uniwersytecie Królewskim w Belfaście w Irlandii (Queen’s University Belfast) przeprowadzili badania dotyczące wpływu pandemii i blokad na sposoby żywienia w okresie maj-czerwiec 2020 r.  i przepytali w tym celu 2360 osób z Irlandii, Wielkiej Brytanii, USA i Nowej Zelandii.
Wyniki wskazują, że zmiany nawyków poszły w kierunku:
  • większego spożycia warzyw i owoców,
  • spadek kupowanych dań gotowych na wynos,
  • częstszych zakupów z pewnym wyprzedzeniem lub z wcześniej przygotowaną listą,
  • niestety nastąpiło także większe spożycie tłuszczów nasyconych.

Więcej czasu spędzamy razem w kuchni, ale mniej się ruszamy

Do plusów pandemii można zaliczyć fakt, że dużo więcej gotujemy i pieczemy niż dotychczas to bywało. Przy tej okazji, rodzice więcej czasu spędzają w kuchni z dziećmi, a w trakcie wspólnego kucharzenia przekazują potomkom tajniki gotowania. W związku z czym poprawiła się także ogólna dieta takich rodzin.

r e k l a m a
Z drugiej strony spadła aktywność fizyczna, a ludzie stali się wygodni. Ci którzy postawili na komfort, spożywają więcej tłuszczów nasyconych, które są głównym składnikiem przekąsek i słodyczy, zwłaszcza miedzy posiłkami.
Tłuszcze nasycone są źródłem energii dla organizmu oraz pełnią szereg ważnych w nim funkcji. Najwięcej tłuszczów nasyconych spożywamy z pokarmem pochodzenia zwierzęcego, a więc poprzez konsumpcję m.in. jajek, mleka, mięsa, śmietany, itd, ale także ze źródeł roślinnych np. olej kokosowy. Nadmierna podaż tychże tłuszczów w diecie może być związana z otylością czy zawałem.

Minusem ograniczeń w gastronomii, które spowodowały zamknięcie lokali, jest ich ujemny wpływ na lokalne gospodarki.

Jak sytuacja żywieniowa z pandemią w tle wygląda w Polsce?

Pierwsza wiosenna fala koronawirusa i ograniczeń trwała ponad miesiąc. Po tym czasie  ograniczenia były stopniowo luzowane. Pierwszy lockdown przyniósł dobre efekty żywieniowe. Społeczeństwo zaczęło zwracać większą uwagę na to co je i w jakiej formie, przez co wykorzystano ten czas, aby po prostu o siebie zadbać i nie dać się covidowi.

Ci, których na to było stać albo byli świadomi swoich wykluczeń spożywczych, a jednocześnie  nie chcieli spędzać wielu godzin w kuchni na codziennym gotowaniu, postawili na diety pudełkowe albo catering. Branża ta w ostatnich miesiącach przeżywa prawdziwy rozkwit.

Niestety, druga fala pandemii, który nastąpiła jesienią i która trwa do teraz, mocno związany jest z gorszą pogodą i krótszymi dniami w okresie jesienno-zimowym. W związku z tym pogłębiły się w polskim społeczeństwie te złe nawyki żywieniowe. Również aktywność fizyczna wielu osób znacznie spadła.
Dużym problemem jest podjadanie między posiłkami czy wieczorem na kanapie przed telewizorem.
 
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy rolnicy hodujący świnie dostaną pomoc od rządu?

Wielkopolska Izba Rolnicza skierowała do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi szereg pytań w związku z zasada przyznawania pomocy „Pomocy dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19”. Stanowisko MRiRW może wzbudzić zdziwienie wśród rolników.

czytaj więcej

Szczepienia dla rodziców i dziadków przeciwko Covid-19 czas start!

Za chwilę ruszają szczepienia osób z grupy 80+, a następnie 70+. Jeśli macie w rodzinach osoby w tym wieku, namówcie je na szczepienie. 

czytaj więcej

To nie szczepionka jest groźna, a COVID

Szczepionka przeciw COVID to teraz jedyne, co może nas skutecznie chronić przed wirusem SARS-CoV-2. Nawet jeśli nabędziemy tzw. odporność populacyjną. W nowej szczepionce nie ma się czego bać – przekonuje dr hab. Egbert Piasecki, kierownik Laboratorium Wirusologii w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu w rozmowie z Karoliną Kasperek z TPR.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)