Strażacy z OSP Wolsztyn pomagają walczyć w wirusem
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Strażacy z OSP Wolsztyn pomagają walczyć w wirusem

27.02.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Wolsztyn, miasto położone nad rzeką Dojcą, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Wolsztyn. Obecnie na terenie gminy działa dziesięć jednostek OSP. Trzy z nich włączone są do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Należą do nich OSP Obra, OSP Świętno i OSP Kębłowo.

Ponad 150 lat historii jednostki

Losy strażaków z OSP Wolsztyn w bogatej 150-letniej historii, jak to w życiu bywa, miały wzloty i upadki. Obecnie na jej czele stoi prezes dh Edward Przybyła.

Historię wolsztyńskiej jednostki dobrze zna obecny sekretarz dh Henryk Żok, który swoją funkcję pełni nieprzerwanie od 1995 roku.

Historia, nie tylko naszej OSP, jest moją pasją – mówi sekretarz dh Henryk Żok. – 15 listopada 1863 r. na terenie Wolsztyna do życia zostało powołane Towarzystwo Ogniowo-Gaśnicze i Ratownicze na bazie istniejącego już Męskiego Towarzystwa Gimnastycznego. Cztery lata później Towarzystwo Ogniowo-Gaśnicze i Ratownicze przekształcone zostało w klasyczną jednostkę ochotniczej straży pożarnej.

r e k l a m a
Niewiele jest w Polsce jednostek OSP, które mogą poszczycić się 157-letnią tradycją istnienia.

– To prawda – mówi dh Żok. – Jesteśmy najstarszą jednostką w powiecie wolsztyńskim i zarazem jedną z najstarszych w województwie.

Druhowie znający od lat sekretarza dh. Henryka częstokroć zastanawiają się skąd bierze tyle sił i zapału do działania na polu „strażackim”. Nie wspominając o czasie, który poświęca swojej pasji. Warto wspomnieć, że dh Henryk Żok poza sekretarzowaniem w OSP Wolsztyn pełni wiele innych, odpowiedzialnych funkcji m.in. od 2016 r. jest prezesem Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Wolsztynie oraz prezesem Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP. Od 2007 r. pełni funkcję członka Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Poznaniu. Na co dzień pracuje w Urzędzie Miejskim w Wolsztynie na stanowisku Inspektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego.

Poświęcenie nowego sztandaru podczas 155-lecia

  • Poświęcenie nowego sztandaru podczas 155-lecia

Część sprzętu OSP w latach 70. przejęła PSP

Na początku lat 70. większość naszych druhów ze względu na wiek i stan zdrowia nie mogła brać udziału w akcjach – mówi sekretarz Żok. – Młodzież również nie garnęła się do wstępowania w nasze szeregi. Zapadły dla nas smutne decyzje. W 1975 r. naszą działalność operacyjną wraz z kilkoma druhami przejęła powstała wówczas Zawodowa Straż Pożarna, która jednocześnie na mocy uchwały ówczesnego zarządu OSP przejęła sprzęt oraz obiekty należące do ochotników z Wolsztyna. Obecnie w OSP Wolsztyn służy dwudziestu druhów oraz dwie druhny.

W ubiegłym roku myśleliśmy o utworzeniu MDP, niestety koronawirus pokrzyżował plany. Na szczęście w tym zamiarze wspierają nas strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Wolsztynie, którzy obiecali, że jak tylko uporamy się z pandemią pomogą nam w naborze i szkoleniu młodych strażaków.

Z wielkim entuzjazmem i nadzieją mówi dh Żok o przyszłych młodych strażakach. Jest w tej kwestii optymistą i wierzy, że o młodzieży z Wolsztyna będzie jeszcze głośno, choćby przy okazji odnoszonych zwycięstw podczas corocznych Zawodów Sportowo-Pożarniczych.

Pomimo codziennych trudności i licznych obowiązków, druhowie z Wolsztyna przygotowują i organizują rozmaite uroczystości strażackie. Między innymi: eliminacje gminne i powiatowe OTWP, gminne zawody sportowo-pożarnicze, obozy MDP. Dh Henryk Żok jest wyjątkowo zaangażowany w akcje związane z koronawirusem.

Jako pracownik Urzędu Miejskiego w Wolsztynie i strażak, jestem zaangażowany w organizację transportu osób starszych do punktu szczepień. Jako koordynator gminny działam w tym zakresie na linii punkt szczepień-gmina-jednostki OSP. Z terenu naszej gminy do pomocy zgłosiło się siedem jednostek (Obra, Świętno, Kębłowo, Wroniawy, Tłoki, Stary Widzim i Nowy Widzim). Jesteśmy gotowi pomagać w walce z wirusem – powiedział na zakończenie dh Henryk Żok.

Zdjęcie z Walnego: dół od lewej – druhowie Paweł Przybyła – członek zarządu, Henryk Żok – sekretarz, Tadeusz Kaczmarek – były prezes OSP, Edward Przybyła – prezes, Andrzej Rogoziński – prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego, drugi rząd od lewej: Dariusz Antkowiak, Wiesław Przybyła – skarbnik, Romuald Gawrylczyk, Jan Zboralski, Jerzy Eszer, kapelan strażaków powiatu wolsztyńskiego o. Tadeusz Kal, trzeci rząd od lewej: Bogdan Kaczmarek, Dariusz Piskorz, Zbigniew Artwiński, Jan Maraszek, Maciej Wojciechowski, Tomasz Hibner, poczet sztandarowy Robert Świniarek, Mariusz Nowicki, Radosław Angiel

  • Zdjęcie z Walnego: dół od lewej – druhowie Paweł Przybyła – członek zarządu, Henryk Żok – sekretarz, Tadeusz Kaczmarek – były prezes OSP, Edward Przybyła – prezes, Andrzej Rogoziński – prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego, drugi rząd od lewej: Dariusz Antkowiak, Wiesław Przybyła – skarbnik, Romuald Gawrylczyk, Jan Zboralski, Jerzy Eszer, kapelan strażaków powiatu wolsztyńskiego o. Tadeusz Kal, trzeci rząd od lewej: Bogdan Kaczmarek, Dariusz Piskorz, Zbigniew Artwiński, Jan Maraszek, Maciej Wojciechowski, Tomasz Hibner, poczet sztandarowy Robert Świniarek, Mariusz Nowicki, Radosław Angiel


Krystyna Nowakowska
Zdjęcia: OSP Wolsztyn

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Przepis na pączki Babci Heli z Rancza Laszki

Na autorskim kanale prowadzonym na YouTube przez Emilkę Korolczuk z Rancza Laszki, bohaterki serialu stacji Fokus TV „Rolnicy. Podlasie”, pojawił się film z przepisem na pyszne pączki Babci Heli. Jakich składników potrzebujemy?

czytaj więcej
Wypadki rolnicze

Lubelskie: Krowy dały nogę, właściciel wezwał straż pożarną

Nietypowe zgłoszenie otrzymali strażacy z Janowa Podlaskiego. Z jednego z gospodarstw w tamtym regionie uciekło 17 sztuk bydła. Właściciel początkowo próbował sam odnaleźć zwierzęta, ale gdy nie dał rady, zadzwonił po straż pożarną. Uciekinierów szukało ponad 50 strażaków!

czytaj więcej

Druhowie z OSP Łychów zbierają fundusze na nowy samochód! Jak im pomóc?

Siedziby OSP w Łychowie (pow. kraśnicki) mogłaby pozazdrościć niejedna jednostka. Nic dziwnego, właśnie zakończyła się gruntowna przebudowa całego budynku. Ale druhowie na tym nie poprzestają. Zbierają pieniądze na lekki wóz gaśniczy, który zastąpi leciwego Żuka. Każdy może pomóc, wystarczy przeznaczyć na ten cel 1% ze swojego podatku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)