Z artykułu dowiesz się
- Jakie były początki OSP w Goszczy?
- Kiedy powstała Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza i czym zajmują się zrzeszeni w niej strażacy?
- W jaki sposób druhowie wspierają i integrują mieszkańców?
Z artykułu dowiesz się
Goszcza, miejscowość położona w pobliżu Krakowa, w gm. Kocmyrzów-Luborzyca. Jej niezaprzeczalną wizytówką jest jednostka OSP, założona w 1922 r., a inicjatorami jej powstania byli druhowie: Jan Piegza, Franciszek Tłustowski oraz druh Sokół z Sadowia. Z czasem dołączył do nich właściciel majątku ziemskiego w Goszczy – Henryk Zubrzycki, który został wybrany prezesem i pełnił tę funkcję do 1929 r.
W 1923 r. przekazał działkę pod budowę pierwszej remizy, a w 1924 r. ufundował pierwszy sztandar. Następnie prezesem został kapitan Wojska Polskiego Adam Stolzman, pełniący tę funkcję do 1945 r. Podczas II wojny światowej okupanci skonfiskowali cały sprzęt strażacki znajdujący się na wyposażeniu jednostki. Ocalał jedynie sztandar, który ukrywany był przez członka OSP – Franciszka Dutkiewicza, ojca obecnego prezesa Henryka Dutkiewicza i dziadka naczelnika Łukasza Dutkiewicza.
W jednostce większość druhów to członkowie w trzecim pokoleniu, czyli kultywują tradycje rodzinne. Mają w planach zebrać pamiątki dawnych lat i stworzyć mini muzeum, gdzie w gablotach spoczną co cenniejsze przedmioty.
– Bo to nie jest tak, że ruszamy poszukiwać kogoś bez przygotowania – mówi zastępca naczelnika, ratownik GPR Kamil Nowak. – Jesteśmy do tego odpowiednio przygotowani, przeprowadzamy wywiad wśród osób z najbliższego otoczenia zaginionego, sprawdzamy monitoring, pytamy mieszkańców, zbieramy fakty, analizujemy i dopiero na podstawie zebranych informacji rozpoczynamy poszukiwania. Nasz pies jest wyszkolony do poszukiwania osób żywych i jego nos nas nie zawodzi. Rocznie zdarza się, że bierzemy udział w 10 czasem 15 akcjach.
– Nie należy zapominać, że druhowie będący w GPR są jednocześnie w szeregach OSP – dodaje pan Łukasz – a zatem poświęcają swój czas na akcje specjalistyczne, czasem trwające wiele godzin, kosztem rodziny i najbliższych.
Małgorzata Wyrzykowska
– dziennikarka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"
Najważniejsze tematy