Strażacy z OSP Goszcza ratują, poszukują i integrują
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Strażacy z OSP Goszcza ratują, poszukują i integrują

30.10.2021autor: Małgorzata Wyrzykowska

Mowa o bohaterach z OSP Goszcza. Bo jak inaczej można określić ludzi, którzy niosą pomoc w chwilach zagrożenia, poszukują zaginionych, uświetniają uroczystości dzięki prężnie działającej orkiestrze dętej, a także rozgrywają mecze piłkarskie, doskonale wytrenowanymi sportowcami. To jest zasługą wszystkich strażaków tej jednostki, którzy nadal się rozwijają i czerpią z tego wiele satysfakcji.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie były początki OSP w Goszczy?
  • Kiedy powstała Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza i czym zajmują się zrzeszeni w niej strażacy?
  • W jaki sposób druhowie wspierają i integrują mieszkańców?

4 założycieli OSP w Goszczy

Goszcza, miejscowość położona w pobliżu Krakowa, w gm. Kocmyrzów-Luborzyca. Jej niezaprzeczalną wizytówką jest jednostka OSP, założona w 1922 r., a inicjatorami jej powstania byli druhowie: Jan Piegza, Franciszek Tłustowski oraz druh Sokół z Sadowia. Z czasem dołączył do nich właściciel majątku ziemskiego w Goszczy – Henryk Zubrzycki, który został wybrany prezesem i pełnił tę funkcję do 1929 r.

W 1923 r. przekazał działkę pod budowę pierwszej remizy, a w 1924 r. ufundował pierwszy sztandar. Następnie prezesem został kapitan Wojska Polskiego Adam Stolzman, pełniący tę funkcję do 1945 r. Podczas II wojny światowej okupanci skonfiskowali cały sprzęt strażacki znajdujący się na wyposażeniu jednostki. Ocalał jedynie sztandar, który ukrywany był przez członka OSP – Franciszka Dutkiewicza, ojca obecnego prezesa Henryka Dutkiewicza i dziadka naczelnika Łukasza Dutkiewicza.

r e k l a m a


Specjalistyczne akcje dzięki Grupie Poszukiwawczo-Ratowniczej

W jednostce większość druhów to członkowie w trzecim pokoleniu, czyli kultywują tradycje rodzinne. Mają w planach zebrać pamiątki dawnych lat i stworzyć mini muzeum, gdzie w gablotach spoczną co cenniejsze przedmioty.

Szeroki jest wachlarz działalności jednostki, która skupia 72 druhów, w tym 35 wyszkolonych i trudno w kilku słowach wszystko opowiedzieć – mówi naczelnik Łukasz Dutkiewicz. – W 2014 r. założyliśmy Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą, w której jest 10 ratowników i pies. To ludzie pełni pasji, działający charytatywnie. Mamy dostosowany samochód wyposażony w odpowiedni sprzęt, stanowiący niejako nasze centrum dowodzenia.

Bo to nie jest tak, że ruszamy poszukiwać kogoś bez przygotowania – mówi zastępca naczelnika, ratownik GPR Kamil Nowak. – Jesteśmy do tego odpowiednio przygotowani, przeprowadzamy wywiad wśród osób z najbliższego otoczenia zaginionego, sprawdzamy monitoring, pytamy mieszkańców, zbieramy fakty, analizujemy i dopiero na podstawie zebranych informacji rozpoczynamy poszukiwania. Nasz pies jest wyszkolony do poszukiwania osób żywych i jego nos nas nie zawodzi. Rocznie zdarza się, że bierzemy udział w 10 czasem 15 akcjach.

Nie należy zapominać, że druhowie będący w GPR są jednocześnie w szeregach OSP – dodaje pan Łukasz – a zatem poświęcają swój czas na akcje specjalistyczne, czasem trwające wiele godzin, kosztem rodziny i najbliższych.

  • Ratownik Kamil Nowak w mobilnym centrum dowodzenia Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej

Strażacy z Goszczy zdobywają puchary i dyplomy w różnych dziedzinach, ale chwilowo nie mają gdzie ich ustawiać

  • Strażacy z Goszczy zdobywają puchary i dyplomy w różnych dziedzinach, ale chwilowo nie mają gdzie ich ustawiać

autor Małgorzata Wyrzykowska

Małgorzata Wyrzykowska

– dziennikarka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Co podlega kontroli w gospodarstwie?

PIORiN to nie jedyna instytucja, która może kontrolować gospodarstwa rolne. Sprawdzaniu więc podlegają nie tylko środki ochrony roślin i całe otoczenie ich stosowania, ale też inne aspekty prowadzenia gospodarstwa. Jakie?

czytaj więcej

OSP w Olkuszu ma niesamowite wyposażenie, w tym Jaska z lat 40

Olkusz położony jest na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej a dokładnie Wyżynie Olkuskiej. Dziś to piękne miasto kusi zabytkowymi kamienicami okalającymi rynek oraz ciekawymi podziemiami. Oprócz tego na uwagę zasługuje Brengarda – Ochotnicza Straż Pożarna z muzeum pożarnictwa.

czytaj więcej

OSP Ostrów Kaliski mocna ludźmi, a sprzęt można dokupić

Od niespełna dwóch miesięcy prezesem OSP w Ostrowie Kaliskim jest 39-letni druh Grzegorz Zmyślony. Jak mówi, czuje olbrzymią odpowiedzialność, jaka na nim spoczywa, jednocześnie docenia fakt, że strażacy obdarzyli go wielkim zaufaniem. Nie może więc ich zawieść.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)