Sieciechowicki Feniks - dożynkowy symbol na pandemiczny czas
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Sieciechowicki Feniks - dożynkowy symbol na pandemiczny czas

04.09.2021autor: Karolina Kasperek

O co chodzi w tradycji? Czy o to, żeby coś było po prostu niezmienne? Czy może o to, żeby zmieniało się tak, by nowym pokoleniom móc w nowy i czytelny sposób komunikować to, co było ważne dla ich przodków? To dobre pytanie, a odpowiedź na nie wydaje się dawać niezwykły wieniec, który stworzyło koło gospodyń w Sieciechowicach w gminie Wierzchosławice.

„Czy wieniec nie powinien zawierać elementów związanych z chrześcijaństwem?” – padło w jakimś komentarzu pod Facebookowym postem, w którym członkini koła chwali się wieńcem. „Brawa za pomysł! Wyjątkowo ciekawy i piękne przesłanie!” – można było przeczytać w innym i dziesiątkach jemu podobnych.

Co wzbudziło tyle emocji? Sieciechowiczanki postanowiły, już nie pierwszy raz, uczcić zebranie plonów w oryginalny sposób. Ze zbóż, ziół i kwiatów zbudowały Feniksa – mitycznego ptaka, którego posadowiły na kuli ziemskiej, ale udekorowanej tak, że jednocześnie jest ona cząstką mieszającego nam od niemal dwóch lat szyki koronawirusa.

r e k l a m a

Feniks, czyli symbol odrodzenia

W komentarzu do zdjęcia zatytułowanego „Feniks – symbol nieśmiertelności” napisały: „Tegoroczny wieniec ma przekaz symboliczny. Przedstawia Feniksa – mitycznego ognistego ptaka, który umiera i rodzi się na nowo z popiołu. Wieniec symbolizuje wielką wiarę w życie, w ogromną moc i wolę życia ludzi. Feniks stał się symbolem Chrystusa, zmartwychwstania i nieśmiertelności, jak również odrodzenia, pasji, majestatu oraz duchowej przemiany”. Pod hasłem „Przesłanie” czytamy: „Największy upadek przekuj w zwycięstwo i stań na nogi w pełnym blasku”. Nie było wątpliwości, że taki wieniec to odpowiedź na pandemiczną rzeczywistość, której od miesięcy doświadczamy. A Sieciechowice pandemii doświadczyły bardzo.

– W naszej miejscowości chorowało dużo osób. We wsi mamy około dwustu mieszkańców, a przynajmniej kilkanaście, a może nawet więcej ludzi chorowało na COVID-19. W gminie wirus nie oszczędzał nawet włodarzy. Niektórzy z mieszkańców byli hospitalizowani, a skutki choroby odczuwają do dziś. Dlatego tym bardziej się szczepimy. Bardzo dużo osób w naszej miejscowości jest zaszczepionych. Moje koleżanki też i właściwie musiałabym się natrudzić, żeby przypomnieć sobie kogoś, kto nie jest zaszczepiony. W mojej rodzinie zaszczepieni są wszyscy – opowiada Jolanta Chwiałkowska-Kozub, przewodnicząca koła gospodyń w Sieciechowicach.

Dodaje, że zna też, niestety, osoby, które wciąż nie wierzą w pandemię. I kilka takich, które obawiają się szczepionki.

Sieciechowicki wieniec z Feniksem zaskakuje, ale i daje do myślenia. A być może zapoczątkowuje nowy nurt w sztuce tworzenia wieńców dożynkowych, w którym będziemy oglądać w wieńcach bieżące problemy świata

  • Sieciechowicki wieniec z Feniksem zaskakuje, ale i daje do myślenia. A być może zapoczątkowuje nowy nurt w sztuce tworzenia wieńców dożynkowych, w którym będziemy oglądać w wieńcach bieżące problemy świata

Wieniec przedstawia trudną historię z pełną nadziei perspektywą 

Wieniec, który zbudowały, ma opowiadać trudną historię, ale z pełną nadziei perspektywą. A powstawał tak: na drewnianej podstawie w kształcie kwadratu ustawiono metalowy stelaż, który udekorowano wiązkami kłosów żyta i kwiatów – zatrwianu, lnu, użyto też ziarna gorczycy, mak i pestki dyni. A na stelażu stoi kula. Niemal z każdej strony oglądana przypomina cząstkę wirusa. Ale jego kolczasta otoczka ma w pewnym miejscu ubytek, kóry ujawnia, że w środku jest Ziemia. Z lądami i oceanami.

Kula nie jest duża, ma może trzydzieści centymetrów średnicy. A to dlatego, że trudno było znaleźć większą bryłę. Fragment ziemskiego globu pomalowałyśmy za pomocą barwników spożywczych. A pozostałą część kuli, która ma przypominać wirusa, pokryłyśmy klejem i obsypałyśmy makiem. W mak powtykałyśmy gałązki lnu. Len ma charakterystyczne kuleczki na końcach gałązek, dlatego świetnie nadawał się na imitowanie kolców na otoczce wirusa. Chodziło w tym pomyśle o to, by pokazać, że wirus oplótł Ziemię, że trzyma ją w swoim uścisku, ale ona się nie daje i miejscami zaczyna już być widoczna – wyjaśnia przewodnicząca. A w opisie czytamy: „Podstawę wieńca stanowi korona ze zbóż, na której znajduje się kula ziemska. Korona jet symbolem władzy i potęgi. Czarny kolor kuli symbolizuje świat zawładnięty przez koronawirusa. Tylko niewielka część została zdrowa...”.

Na kuli stoi... no właśnie – co? Jolanta przyznaje, że ludzie często mówią, że zrobili koguta.

Ja na to odpowiadam, że koguta mieliśmy kilka lat temu, a teraz to jest Feniks. To był pomysł Halinki, naszej koleżanki, która jest artystycznym mózgiem i projektantką techniczną wszystkich wieńców, które zrobiłyśmy. Ma zmysł artystyczny, wpadła na pomysł Feniksa i sama go zrobiła – dodaje Jolanta.

Feniks powstał ze styroduru – materiału budowlanego podobnego do styropianu. Styrodur został oklejony zbożami: pszenicą, owsem i żytem, barwionymi na ogniste kolory. Chodziło o to, żeby Feniks był wyrazisty.

Barwiony len do kolców wirusa też kupiłyśmy – wyjaśnia przewodnicząca.

A my sprawdzamy, co mówi opis: „...Feniks, który trzyma w szponach całą kulę, symbolizuje nieustanną odnowę, jest stworzeniem, które w określonych odstępach czasu ginie, ażeby powstać na nowo”.

Do wieńca powstała tematyczna piosenka. Koło w Sieciechowicach nie pierwszy raz oryginalnie świętuje zbiory plonów. Dwa lata temu upletli pszczołę, wcześniej – koguta. Z czym wystartują w przyszłym? Nie wiadomo, ale pewne jest, że zechcą znów zaskoczyć.
 
Członkinie i członkowie koła gospodyń w Sieciechowicach z wójtem Andrzejem Mrozem podczas tegorocznych dożynek

  • Członkinie i członkowie koła gospodyń w Sieciechowicach z wójtem Andrzejem Mrozem podczas tegorocznych dożynek


Karolina Kasperek
Zdjęcia: Halina Popiela, Robert Bryl

autor Karolina Kasperek

Karolina Kasperek

redaktorka "dział "Wieś i Rodzina"

Karolina Kasperek w "Tygodniku Poradniku Rolniczym" prowadzi dział "Wieś i Rodzina". Specjalizuje się w tematach społecznych, w tym poradach dla KGW.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zrozumieć na czym polega sen i jakie ma znaczenie

Idzie jesień, po drodze – przesilenie. Coraz mniej słońca, coraz więcej szarości. Będzie się nam chciało coraz bardziej spać. Sen to dobra rzecz, ale nie może być ani za krótki, ani za długi. Ma być po prostu zdrowy.

czytaj więcej

KGW Durąg łączy niezwykłą historię z nowoczesnością

Doceniają i w pełni wykorzystują potencjał niezwykłej mazurskiej wioski, którą zamieszkują. Gospodynie z Durąga (gm. Ostróda) z dumą podkreślają średniowieczne korzenie wsi, a zainteresowanym z pasją opowiadają o dzielnym durąskim rycerzu, bohaterze bitwy pod Grunwaldem. Historyczne akcenty działalności z powodzeniem łączą z tym, co nowoczesne.

czytaj więcej
Inne

#Szczepimysię z KGW

Są pieniądze dla kół gospodyń wiejskich, które będą propagować szczepienia przeciw COVID-19. Najprężniejsze koło może zgarnąć nawet 100 tys. zł!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)