Rehabilitacja dla rolników - zadbaj o zdrowie w Klinice Pod Tężniami
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rehabilitacja dla rolników - zadbaj o zdrowie w Klinice Pod Tężniami

13.06.2021

Rolnictwo jest jednym z działów gospodarki narodowej, w którym – w związku z wykonywaną pracą – istnieje możliwość pojawienia się chorób rzadko występujących lub niedotyczących pracowników innych resortów. Specyfika pracy w gospodarstwie rolnym, a także niski poziom stanu bezpieczeństwa i higieny, jest przyczyną wysokiej wypadkowości i zachorowalności na rolnicze choroby zawodowe.

Które choroby najczęściej dotyczą rolników?

Do najczęściej występujących należą:
  • borelioza,
  • kleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
  • astma oskrzelowa,
  • alergiczne zapalanie pęcherzyków płucnych,
  • alergiczny nieżyt nosa
  • uczuleniowe zapalenie skóry.
Niezaliczone do chorób zawodowych, ściśle związanych z wykonywaną pracą w gospodarstwie rolnym, są również zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego, dotyczą pleców, szyi, ramion i kończyn górnych, ale mogą również dotyczyć kończyn dolnych, obejmują układ nerwowy – często występują zaburzenia korzeniowe tzw. rwa kulszowa lub uszkodzenia nerwów obwodowych (np. zespół cieśni nadgarstka) – wymagające leczenia operacyjnego. Spektrum problemów zdrowotnych jest szerokie: od lekkiego bólu po poważniejsze schorzenia, które wymagają zwolnienia z pracy, leczenia ambulatoryjnego lub szpitalnego. W przypadku schorzeń przewlekłych mogą one nawet prowadzić do niepełnosprawności i konieczności rezygnacji z pracy. Schorzenia te dominują również u pracowników zakładów przetwórczych, w tym mleczarni. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka i rehabilitacja, którą prowadzimy w Klinice Uzdrowiskowej „Pod Tężniami” w Ciechocinku.

r e k l a m a

Kto może skorzystać z rehabilitacji w Klinice Uzdrowiskowej „Pod Tężniami"?

Sanatorium przyjmuje pacjentów komercyjnych. Pacjent podpisuje umowę na realizację usług w zakresie potrzebnym do poratowania zdrowia. Pacjent jeszcze przed przyjazdem może sobie wybrać rodzaj pobytu. Posiadamy pakiety tygodniowe i dwutygodniowe, przygotowane pod kątem danego schorzenia. Wstępna wizyta lekarska na miejscu w sanatorium może to oczywiście skorygować. Jeśli na przykład pacjent przyjeżdża do nas, aby leczyć kręgosłup, ale ma bardzo wysokie ciśnienie, duszności lub zaburzenia rytmu serca, wtedy zaczynamy go diagnozować. Pacjenci generalnie przyjeżdżają do nas bez skierowania od lekarza rodzinnego i badań dodatkowych, więc chcąc realizować zabiegi musimy wykonać konieczne badania, aby uniknąć powikłań. Mamy w ofercie cały wachlarz badań laboratoryjnych z panelem alergicznym, usg, badaniem spirometrycznym, diagnostyką kardiologiczną nieinwazyjną, lekarskimi konsultacjami specjalistycznymi. Po tych badaniach lekarz prowadzący stwierdza czy pacjent kwalifikuje się na rehabilitację i w jakim zakresie.

Gimnastyka, inhalacje i kąpiele

Klinika jest liderem w leczeniu chorób układów: mięśniowo-szkieletowego, nerwowego, krążenia, oddechowego oraz zaburzeń przemian metabolicznych, w tym cukrzycy i otyłości. Sukces leczenia zapewnia m.in. odpowiedni dobór zabiegów balneorehabilitacyjnych, w których wykorzystuje się naturalne surowce lecznicze, m.in. słynną ciechocińską solankę w basenie solankowym, kąpielach i inhalacjach oraz borowinę w postaci okładów. Stosuje się tu również metody z zakresu gimnastyki, hydroterapii (natryski, masaże podwodne), fizykoterapii (elektroterapia, lasero- i magnetoterapia) i różnych form masażu.

W Centrum Ortopedycznej Terapii Manualnej im. Prof. F. Kaltenborna wielkim uznaniem cieszą się stosowane przez terapeutów metody Terapii Manualnej. Jest to efektywny sposób badania i leczenia przyczyny bólu zlokalizowanego w obrębie stawów kończyn oraz kręgosłupa. Stosujemy szeroką gamę manualnych technik uruchamiających zablokowane stawy, rozciągających przykurczone mięśnie i likwidujących ból z podrażnionych nerwów. Uzupełnieniem terapii są różne rodzaje ćwiczeń fizycznych wykonywanych pod nadzorem specjalistów.

Pacjenci komercyjni przebywają w Klinice najczęściej krótko, stąd wyniknęła konieczność zastosowania metod rehabilitacji przynoszących szybką poprawę zdrowia. Dysponujemy obecnie wypróbowanym ośmioosobowym zespołem doskonałych terapeutów manualnych, neurologa, reumatologa i dwóch ortopedów oraz specjalistów kardiologii, diabetologii, laryngologa, urologa i rehabilitacji medycznej. Razem tworzymy zespół, który szybko i skutecznie wdraża leczenie przynoszące określony w założeniu skutek leczniczy. Prowadzimy także laboratorium układu ruchu, w którym badamy postawę i robimy analizę ruchu. Pacjent otrzymuje szczegółowe wskazania do ćwiczeń i postępowania z chorobą, będące podstawą rozmowy podczas kolejnego spotkania za rok.

Co jeszcze oferuje Klinika Uzdrowiskowa?

Klinika oferuje również krioterapię ogólnoustrojową w kriosaunie (do minus 120 st. Celsjusza). W niskich temperaturach uruchamiają się fizjologiczne reakcje obronne organizmu. Krioterapia działa nie tylko przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie i przeciwbólowo, ale też stymuluje układ immunologiczny, wzmacnia odporność organizmu i ma działanie przeciwdepresyjne.

Ośrodek propagując zdrowy styl życia, bazując na swoich doświadczeniach i osiągnięciach wprowadził do swojej oferty Turnusy Odchudzające, gdzie pod opieką specjalistów można nauczyć się jak zmienić tryb życia i osiągnąć zamierzony efekt pozbycia się zbędnych kilogramów.

Klinika dysponuje również całą gamą atrakcji w nowoczesnym Zespole Wellness & Spa. Ofertę Kliniki dopełnia wachlarz zabiegów odmładzających i upiększających w Salonie Urody.

Zachęcamy do przyjazdu do Kliniki Uzdrowiskowej „Pod Tężniami” po zdrowie i wypoczynek. Bliskość tężni solankowych oraz piękny park zapewnią atmosferę sprzyjającą rehabilitacji i regeneracji każdemu, kto będzie chciał skorzystać z naszej bogatej oferty.

Opr. Krystyna Nowakowska

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Krótka gimnastyka z rana dostarczy energii na cały dzień

Naprawdę warto się zmotywować się po przebudzeniu i poświęcić kilkanaście minut na poranną gimnastykę. Korzyści z niej wynikające będą odczuwalne już niemal natychmiast. W jaki sposób?

czytaj więcej

Jakie są najczęstsze powody bólu pleców?

Współczesny tryb życia, zarówno w warunkach zawodowych, jak i „domowych”, często mocno odbija się na naszym zdrowiu w mniejszy lub większy sposób. Najbardziej obrywa na tym kręgosłup. Choć problem jest powszechne znany, warto o nim przypominać.

czytaj więcej

Jakie wrunki musi spełnić rolnik, aby odbyć rehabilitację z KRUS po COVID-19?

Przebyte i udokumentowane przechorowanie Covid-19 przez rolnika jest podstawą, aby otrzymać szansę na odbycie rehabilitacji po przebytym zakażaniu koronawirusa. Gdzie będą odbywać się turnusy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)