OSP w Ujeździe - swoją pasą zarazili nawet przedszkolaków
r e k l a m a
Partnerzy portalu

OSP w Ujeździe - swoją pasą zarazili nawet przedszkolaków

02.02.2020

W 1915 r. dwaj mieszkańcy wsi Ujazd ksiądz Jan Lebioda wraz z Edwardem Treutzem postanowili założyć miejscową jednostkę OSP. Jak postanowili, tak uczynili. Na czele, wówczas jeszcze nielicznej grupy strażaków-ochotników stanął obejmując funkcję prezesa ks. Jan Lebioda.

Z artykułu dowiesz się

  • Co sprawia że OSP w Ujeździe jest jedną z najlepiej działających jednostek w powiecie?
  • Kiedy powstanie nowa strażnica
  • Jak druhowie zachęcają dzieci do wstąpienia w szeregi OSP Ujazd

Silna jednostka z ponad setką druhów

Jednostka jest jedną z nielicznych w Polsce, która zrzesza w swoich szeregach ponad 100 druhów. – Stanowimy w powiecie silną grupę – przyznaje prezes dh Robert Goździk, pełniący swoją funkcję pierwszą kadencję. – Chcąc być precyzyjnym dodam, że w naszych szeregach służy 103 strażaków. Blisko 70 posiada status czynnych, natomiast 36 pozostaje na co dzień w pełnej gotowości bojowej.

r e k l a m a
Godny podkreślenia jest fakt, że wśród strażaków działają cztery kobiety. Natomiast wzorem do naśladowania dla licznej 16-osobowej drużyny MDP jest najstarszy druh Franciszek Stroiński, który został niedawno odznaczony medalem za 65-lecie pracy na rzecz jednostki OSP w Ujeździe.

15 listopada 1997 r. strażacy z Ujazdu zostali włączeni do KSRG. Z racji doskonałego przygotowania i posiadania profesjonalnego sprzętu od kilku lat są również zrzeszeni w Wojewódzkim Obwodzie Operacyjnym. Jako jedna z prężniej działających jednostek na terenie powiatu tomaszowskiego, w minionym roku druhowie dysponowani byli do blisko 150 interwencji. Wyjeżdżali przede wszystkim do pożarów, miejscowych zagrożeń, jak i zdarzeń drogowych. Interweniowali również m.in. w Zgierzu i Skierniewicach.

W minionym roku – mówi wiceprezes dh Tadeusz Stasiołek, pełniący również funkcję komendanta gminnego – nie brakowało u nas wiatrołomów i powodzi. Pod tym względem był to szczególny rok. Jedną z naszych nietypowych akcji było wyławianie z pobliskiego zbiornika wodnego tonącej sarny.

Stanie nowa strażnica

Na początku przyszłego roku rozpoczną się prace przy budowie nowej strażnicy. Decyzję o tym kosztownym przedsięwzięciu podjął już urząd gminy.

Dzięki dobrej współpracy z wójtem Arturem Pawlakiem ziści się nasze marzenie – mówi gospodarz dh Karol Matera. – Mam na myśli powstanie nowej strażnicy. Ze strony rady gminy jest pełne zrozumienie naszej sytuacji. Najpilniejsze potrzeby są sukcesywnie realizowane. Na gwiazdkę 2019 r. otrzymaliśmy od wójta i lokalnych sponsorów nowe ubrania bojowe oraz najnowocześniejsze hełmy. Prezenty kosztowały naszych darczyńców blisko 25 tys. zł, za co jesteśmy im niezmiernie wdzięczni.

Wyszkolenie strażaków to jedno, by jednak myśleć o wzorowym funkcjonowaniu jednostki, z pracą i zaangażowaniem strażaków musi iść w parze posiadanie profesjonalnego sprzętu.

Muszę przyznać, że w powiecie jesteśmy jedną z lepiej wyposażonych jednostek – mówi członek zarządu, brat prezesa dh Michał Goździk. – W garażach w pełnej gotowości stoją trzy auta. Scania GCBA 5/32 z 2015 r., MAN GCBA 11/65 z 2010 r. oraz Fiat Ducato GLBARt 02/065 z 2002 r. Ponadto dysponujemy sprzętem do ratownictwa wodnego i wysokościowego, który obsługuje 36 odpowiednio przeszkolonych strażaków.


Od lewej: Michał Goździk, Karol Matera, Janusz Stasiołek, Robert Goździk, Rafał Sobkiewicz
  • Od lewej: Michał Goździk, Karol Matera, Janusz Stasiołek, Robert Goździk, Rafał Sobkiewicz
Druhowie Karol Matera i Rafał Sobkiewicz podczas rutynowego przeglądu sprzętu
  • Druhowie Karol Matera i Rafał Sobkiewicz podczas rutynowego przeglądu sprzętu
Od lewej: Tymoteusz Bożyk i Jakub Pawlicki z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej
  • Od lewej: Tymoteusz Bożyk i Jakub Pawlicki z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej
Skoro mówimy o sprzęcie – dodaje członek zarządu Rafał Sobkiewicz – musimy się pochwalić posiadaniem kamery termowizyjnej, którą zakupiliśmy dzięki wsparciu naszych lokalnych sponsorów. Jesteśmy również wyposażeni w ciężką hydraulikę i dzięki temu możemy skutecznie działać podczas akcji przy ratownictwie kolejowym.

Strażacy z Ujazdu wiele uwagi poświęcają pracy z młodzieżą. Przed laty zarówno młodzież, jak i seniorzy odnosili sukcesy w Zawodach Pożarniczych. Czy wkrótce nawiążą do tych wspaniałych tradycji sprzed lat?


Prezes Robert Goździk
  • Prezes Robert Goździk
Wiceprezes Tadeusz Stasiołek
  • Wiceprezes Tadeusz Stasiołek
Już w tym roku planujemy przygotować do startu naszą drużynę młodzieżową – mówi dh Robert Goździk. – W tej 16-osobowej grupie dzieci drzemie olbrzymi potencjał. Mam nadzieję, że jak przed laty młodzież nawiąże do pięknych tradycji i podobnie jak ich poprzednicy awansuje w zawodach do rozgrywek na szczeblu wojewódzkim. My jako seniorzy musimy dać im przykład. Również zamierzamy wystartować. Czy od razu przyjdą sukcesy, trudno powiedzieć, ale drugie miejsce w powiecie, które kiedyś zajęliśmy jest naszym podstawowym celem – powiedział prezes Goździk.

Inicjatywę godną uznania, podjęli strażacy angażując się w pracę z miejscowymi przedszkolakami. Założyli Dziecięcą Drużynę Pożarniczą przy przedszkolu w Ujeździe i strażacką pasją zarazili już 6-latków. – To nasze przyszłe, silne kadry. 50-osobową grupę milusińskich odwiedzamy systematycznie co 2 tygodnie – powiedział dh Tadeusz Stasiołek.

Krystyna Nowakowska
Zdjęcia: Krystyna Nowakowska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Młodzież przyszłością OSP Radziejowice

Radziejowice, malownicza wieś położona w powiecie żyrardowskim, w gminie Radziejowice. W 1923 r. Bogdan Prejs oraz Hipolit Mikołajczyk powołali do życia miejscową OSP.

czytaj więcej

OSP Wesoła: strażacy ochotnicy, którzy ratują Warszawę

W październiku 2002 r. podwarszawska miejscowość Wesoła została administracyjnie włączona do Miasta Stołecznego Warszawy i dzisiaj stanowi jedną z jej licznych dzielnic.

czytaj więcej

OSP Kawczyn chce zbudować remizę, która stanie się centrum kultury

Gaszą, ratują, ale przede wszystkim szperają w starych księgach. Kawczyńska OSP czasem gasi ogień, ale znacznie częściej rozpala żar ciekawości, co było przed nami w miejscu, w którym żyjemy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)