Młodzież przyszłością OSP Radziejowice
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Młodzież przyszłością OSP Radziejowice

28.03.2020

Radziejowice, malownicza wieś położona w powiecie żyrardowskim, w gminie Radziejowice. W 1923 r. Bogdan Prejs oraz Hipolit Mikołajczyk powołali do życia miejscową OSP.

Z artykułu dowiesz się

  • Kiedy powstała jednostka w Radziejowicach
  • Kiedy odbędą się kolejne zawody dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, których organizatorem jest OSP Radziejowice
  • Jaki sprzęt marzy się druhom?

Połączenie OSP Radziejowice i OSP Radziejowice Cegielnia

Pierwszy z inicjatorów tego przedsięwzięcia objął funkcję prezesa, natomiast stanowisko naczelnika powierzono Hipolitowi Mikołajczykowi, pracującemu wówczas w miejscowym pałacu, który został przekształcony w Dom Pracy Twórczej.

r e k l a m a
Moment przełomowy w historii radziejowickiej straży nastąpił w 1958 r., kiedy to swoje siły połączyły dwie funkcjonujące na tym terenie jednostki, a mianowicie OSP Radziejowice oraz OSP Radziejowice Cegielnia. Od tej chwili strażacy działali ze wzmożoną siłą. Kolejnym historycznym wydarzeniem w dziejach jednostki był rok 1995, kiedy to druhowie zostali włączeni w struktury KSRG.

Dużo zawdzięczają poprzednikom

Jednostka w Radziejowicach to prężnie działająca grupa zrzeszająca 70 druhów. 20 spośród nich jest czynnymi strażakami. Druhowie na każdym kroku podkreślają, jak wiele zawdzięczają swoim poprzednikom. Stąd też czołową postacią wśród druhów honorowych jest były prezes, przeszło 90-letni dh Stanisław Szymczak.

Chciałbym podkreślić, że dużą uwagę przywiązujemy do pracy z młodzieżą – mówi obecny prezes z 33-letnim stażem w OSP, dh Marek Leja. Nasza silna MDP liczy 24 druhów. Przy tworzeniu Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, która bądź co bądź funkcjonuje dopiero od kwietnia 2019 r. nieocenioną pomoc udzielił nam urząd gminy z wójt Urszulą Ciężką na czele. Szczególne podziękowania chciałbym również złożyć na ręce Justyny Klimaszewskiej zajmującej się w gminie sprawami zarządzania kryzysowego, obrony cywilnej i spraw obronnych – powiedział prezes Marek Leja.


  • Roman Dybiński - kierowca
Sebastian Ziółkowski
  • Sebastian Ziółkowski
Prezes Marek Leja
  • Prezes Marek Leja

Prężnie działająca Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Radziejowicach

Młodzi strażacy z Radziejowic dzięki takim ludziom jak prezes Leja oraz Justyna Klimaszewska mają doskonałe warunki do rozwoju. Ostatnio MDP otrzymała profesjonalny tor przeszkód. Zakup sfinansowała LGD Ziemia Chełmońskiego, będąca organizacją działającą na zasadach fundacji. Oczywiście, bez zaangażowania pani Justyny, do tego zakupu mogłoby nie dojść.

Młodzi druhowie dosłownie „palą się” do rywalizacji sportowej – dodaje naczelnik dh Bartłomiej Skuza. – Widząc ogromne chęci rywalizacji najmłodszych – dodaje prezes dh Marek Leja – wraz z Justyną Klimaszewską z Urzędu Gminy Radziejowice zorganizowaliśmy w ubiegłym roku zawody, w których udział wzięło 10 drużyn z sąsiednich gmin. Zajęliśmy 4. miejsce. Zainteresowanie było ogromne, podjęliśmy więc decyzję, że zawody odbywać się będą cyklicznie, raz do roku. Druga edycja nosząca już oficjalną nazwę II Zawody Ziemi Chełmońskiego odbędzie się 21 czerwca br.

Druhowie z OSP Radziejowice otwarci na lokalna społeczność

Na brak pracy strażacy z Radziejowic nie narzekają. W minionym roku wyjeżdżali do akcji 85 razy, 31 razy do pożarów, 47 do zdarzeń drogowych. 25-krotnie byli dysponowani przez urząd gminy do tzw. akcji gospodarczych.

Druhowie są otwarci dla swoich mieszkańców i różnych charytatywnych inicjatyw. W minionym roku zadebiutowali w ogólnopolskiej akcji WOŚP. Spotykają się również z mieszkańcami podczas cyklicznych pokazów niesienia pierwszej pomocy, które zazwyczaj prowadzi naczelnik dh Bartłomiej Skuza.

Gdy pytam o wyposażenie mając na myśli samochody, sprzęt, kombinezony itp. prezes Marek Leja odpowiada spokojnie i z uśmiechem – Zgrzeszyłbym mówiąc, że jesteśmy w trudnej sytuacji. Dysponujemy dobrymi pojazdami, w tym jednym, najnowszej generacji samochodem GBA MAN z 2017 r. Wydatek był spory, ale udało się pozyskać auto dzięki finansowemu wsparciu ze strony Ministerstwa Ochrony Środowiska, rady gminy z wójt Urszulą Ciężką na czele, KSRG oraz MSWiA i PSP. O wkładzie własnym wspomnę na końcu, gdyż był najmniejszy, aczkolwiek daliśmy prawie wszystko co mieliśmy.


Pokaz ratownictwa technicznego podczas Finału WOŚP 2020
  • Pokaz ratownictwa technicznego podczas Finału WOŚP 2020
Od lewej: Miłosz Tokarski, Michał Kowalczyk, Mateusz Zygier, Bartosz Smętkowski, Anna Singh
  • Od lewej: Miłosz Tokarski, Michał Kowalczyk, Mateusz Zygier, Bartosz Smętkowski, Anna Singh
Skoro mówimy o potrzebach – dodaje prezes Leja – to ze względu na naszą młodzież marzy nam się posiadanie auta przeznaczonego do ich przewozu, choćby na treningi i zawody. Myślimy o organizowaniu dla MDP tzw. wyjazdów integracyjnych połączonych ze szkoleniem. Krótko mówiąc, stawiamy na młodzież będącą przyszłością naszej OSP. Są to jednak plany na przyszłość, mam nadzieję niedaleką – powiedział na zakończenie prezes dh Marek Leja.

Krystyna Nowakowska
Zdjęcia: Krystyna Nowakowska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

OSP Chrzelice – przedsiębiorczości można się od nich uczyć

Wiedzą, że władze gminy nie zawsze są w stanie im finansowo pomóc. Nie są bowiem jedyną jednostką w gminie, która ma potrzeby. Postanowili więc wziąć stery we własne ręce i zadbać o przyszłość swojej OSP Chrzelice, gm. Biała, pow. prudnicki.

czytaj więcej

Strażacy z OSP pierwszymi ofiarami koronowirusa w Polsce. Stracą 40 mln złotych?

Strażacy ochotnicy to pierwsze ofiary koronowirusa w naszym kraju.  Posłowie zdecydowali, że na walkę w wirusem COVID-19 mają zostać przeznaczone pieniądze, które były zarezerwowane dla OSP. Druhowie przez koronowirusą mogą stracić 40 mln złotych.

czytaj więcej

Nowy wóz dla OSP Wronów

Ochotnicza Straż Pożarna we Wronowie, gmina Niechlów, w kwietniu ub.r. świętowała nie tylko jubileusz 70-lecia istnienia, ale też włączenie jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)