Z artykułu dowiesz się
- Co jest powodem tak licznej załogi OSP w Brzezinach ?
- Jak powstało OSP w Brzezinach ?
- Z jakich funduszy korzystają w OSP Brzeziny ?
Z artykułu dowiesz się
Brzezińska jednostka została założona w 1925 r. przez miejscowego dziedzica Ernesta Shlosera, obywatela Niemiec. W 1928 r. ów dziedzic przekazał ziemię, na której pobudował drewnianą strażnicę. Ciekawostką jest, że strażnica z 1928 r. nie została zburzona i do dzisiaj pozostaje pamiątką dla mieszkańców Brzezin.
Historia strażacka prezesa Arkadiusza Kuświka rozpoczęła się od jego występów w miejscowej orkiestrze dętej.
– Grałem wówczas na bębnie i instrumentach perkusyjnych – wspomina prezes Arkadiusz Kuświk. – Wstąpienie w szeregi brzezińskiej OSP pozostawało tylko kwestią czasu. Dodam, że córka Daria poszła w moje ślady i jest członkiem Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, istotnym ogniwem w naszej strażackiej społeczności – powiedział dh Kuświk.
Wśród wyjątkowo licznych druhów związanych z OSP Brzeziny, trzydziestu siedmiu jest zakwalifikowanych do Jednostki Operacyjno-Technicznej. To w dużej mierze zasługa naczelnika Mariusza Przybyła, który motywuje swoich strażaków.
– W zespole JOT wielką rolę odgrywają panie. Cztery kobiety są gotowe wyjeżdżać do akcji. To druhny: Alicja Mituła, Jolanta Niedźwiedzka, Agata Plewińska i Oliwia Marciniak. Jestem z nich bardzo dumny – podkreśla prezes. – Piętnastu strażaków z Brzezin to zawodowi strażacy pracujący na co dzień w PSP. Wśród strażaków dwudziestu dziewięciu druhów posiada uprawnienia do działań w zakresie ratownictwa wodnego. Taką specjalną grupę ratowników wodnych powołaliśmy do życia ze względu na przepływające w pobliżu rzeki Prosnę oraz Pokrzywnicę. Dysponujemy łodzią płaskodenną, na szczęście do tragedii na wodzie dochodzi sporadycznie. Ponadto bardzo prężnie działa u nas grupa ratowniczo-techniczna składająca się z dwudziestu ośmiu strażaków oraz grupa ratowników medycznych, w skład której wchodzi dwudziestu trzech druhów – podsumował swoje kadry prezes Kuświk.
Poza wspomnianą łodzią, strażacy z Brzezin dysponują doskonałym sprzętem. W garażach stoją gotowe do akcji Scania GCBA z 2015 r., Tatra GBA z 22-tysięcznym zbiornikiem na wodę z 1991 r. oraz Mercedes VITO spełniający zadania lekkiego wozu ratowniczo-rozpoznawczego oraz klasycznego samochodu kwatermistrzowskiego.
W tym roku strażacy 90 razy wyjeżdżali do akcji.
– Przede wszystkim jesteśmy zadysponowani do zdarzeń drogowych – mówi dh Marcin Przybył, brat dh. Mariusza Przybyła naczelnika i opiekuna MDP. – W pobliżu Brzezin przebiega droga wojewódzka 449, wyjątkowo ruchliwa i niebezpieczna.
Druhowie nie zapominają o inwestycjach. Jak podkreśla prezes Arkadiusz Kuświk, są już sprecyzowane plany inwestycyjne na przyszły rok.
– Zawsze w remizie jest coś do zrobienia, naprawienia – mówi dh Arkadiusz Kuświk. – Najczęściej korzystamy z dofinansowania z funduszy MSWiA, Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, grupy PKN Orlen, KRUS-u, LGD Długosz Królewski i wielu innych. Oczywiście finansowo wspiera nas także Urząd Gminy w Brzezinach. Ostatnio wykonaliśmy ocieplenie remizy, wymieniliśmy okna, instalację grzewczą, poszycie dachowe oraz przeprowadziliśmy remont zaplecza sanitarnego. Na przyszły rok zaplanowaliśmy rozbudowę zaplecza kuchennego. Mamy już plany, dokumenty i niezbędne pozwolenia do zrealizowania tej inwestycji. W dużej mierze na remont przeznaczymy własne środki finansowe i większość prac wykonamy samodzielnie. Nie ukrywam, że liczymy na wsparcie ze strony wójta Marka Cieślarczyka – powiedział prezes Kuświk.
– Wracając do inwestycji – dodaje wiceprezes Marcin Przybył – to marzy nam się nowy samochód z dużym zbiornikiem na wodę. Otaczają nas lasy, w związku z tym na naszym terenie bardzo dobrze rozwija się przemysł drzewny. Działa wiele tartaków, stolarni, paleciarni, skupów palet oraz składów drewna. Chwila nieuwagi, przypadkowe zaprószenie ognia i tragedia gotowa.
Udział w licznych akcjach społecznych OSP Brzeziny
Strażacy z Brzezin organizują bądź współorganizują liczne, cykliczne akcje charytatywne.
– Wspieramy chore dzieci poprzez zbiórkę pieniędzy, udostępniamy sale na bale dobroczynne, a ostatnio wspieraliśmy chorą Jagódkę na SMA gdzie trzeba było zebrać niebagatelną kwotę 9 mln zł – mówi dh Arkadiusz Kuświk. – To nie jedyna akcja, w której uczestniczymy od lat. Drugi raz w tym roku współorganizujemy na terenie remizy zbiórkę krwi, a honorowych krwiodawców nie brakuje. Nie muszę dodawać, że strażacy służą za przykład. Ostatnia akcja honorowego oddawania krwi miała miejsce 6 listopada br. – powiedział prezes Kuświk.
– Od lat angażujemy się w organizację masowych imprez integrujących nasze gminne społeczeństwo. Dożynki, festyny, bale parafialne, biesiady folklorystyczne na które przyjeżdżają zespoły z całej Polski, to nasza wizytówka. Zabezpieczamy rownież cykliczne szosowe wyścigi kolarskie oraz rajdy rowerowe – dodaje wiceprezes Marcin Przybył.
– Nie wiem, w jaki sposób strażacy z Brzezin znajdują wolny czas na organizację i uczestnictwo we wszystkich wspomnianych akcjach, ale – jak podkreśla prezes Kuświk – to nie wszystko, wspomagamy również poprzez nieodpłatne udostępnianie sali wielu organizacjom działającym na terenie gminy – powiedział na zakończenie prezes Arkadiusz Kuświk.
Krystyna Nowakowska
fot. OSP Brzeziny
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 47/2022 na str. 69 Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.
Krystyna Nowakowska
Najważniejsze tematy