Prezes OSP Wysocko Wielkie: strażak z przypadku i ciekawości
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Prezes OSP Wysocko Wielkie: strażak z przypadku i ciekawości

04.12.2022autor: Krystyna Nowakowska

Druh Wojciech Krawczyk - jak sam przyznaje - strażakiem został w wieku dwudziestu siedmiu lat z przypadku i ciekawości. Dzisiaj pełni funkcję prezesa OSP Wysocko Wielkie i dzięki tej decyzji poznał wielu wspaniałych, wartościowych ludzi.

Z artykułu dowiesz się

  • Jaki był koszt budowy remizy w Wysocku Wielkim?
  • Jak przedstawia się historia OSP w Wysocku Wielkim?
  • Na czym polega działalność lokalna OSP w Wysocku Wielkim?

 Wysocko Wielkie, wieś położona w powiecie ostrowskim, w gminie wiejskiej Ostrów Wlkp. Tutaj w lipcu 1923 r. z inicjatywy ówczesnego sołtysa Stanisława Przybylskiego została założona OSP. Pierwszym komendantem został Franciszek Grzęda, a funkcję prezesa powierzono Stanisławowi Stanglewiczowi – pracownikowi PKP, uczestnikowi Powstania Wielkopolskiego, który w latach 1918–1919 zajmował się jego przygotowywaniem na Ziemi Ostrowskiej i odpowiedzialny był za przejmowanie kolejnictwa z rąk zaborcy.

Prezesem jestem pierwszą kadencję – mówi dh Wojciech Krawczyk. – Dumny jestem, że strażacy obdarzyli mnie tak wielkim zaufaniem, powierzając mi tę odpowiedzialną funkcję. W szeregach OSP Wysocko Wielkie służy żona Ewelina oraz syn Jakub, członek Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, zaś najmłodsza córka Justyna wkrótce wesprze nasze szeregi – powiedział prezes Krawczyk.​

Dh Wojciech Krawczyk maksymalnie zaangażował się w działalność strażacką. Poza kierowaniem jednostką w Wysocku Wielkim, jest wiceprezesem Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP oraz wiceprezesem Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Ostrowie Wlkp.

r e k l a m a
Druhowie z OSP Wysocko Wielkie

  • Druhowie z OSP Wysocko Wielkie

​Budowa remizy w Wysocku Wielkim była współfinansowana z Funduszu Sołeckiego

Dzięki dobrej współpracy z wójtem Piotrem Kuroszczykiem, Radą Gminy, sołtysem Ryszardem Dymnym oraz Radą Sołecką, strażacy od 2018 r. użytkują nową remizę z profesjonalnie wyposażonym garażem i zapleczem strażnicy. Jej budowa została sfinansowana z budżetu gminy przy zaangażowaniu środków finansowych pochodzących z Funduszu Sołeckiego.

Skoro mówimy o inwestycjach – dodaje dh Wojciech Krawczyk – liczymy na wsparcie wójta w kwestii zakupu samochodu bojowego. Może uda się zrealizować nasze marzenia podczas przyszłorocznych obchodów 100-lecia powstania naszej OSP. W chwili obecnej, dzięki przychylności sołtysa i Rady Sołeckiej, decyzją Zebrania Wiejskiego mamy na ten cel już przyznaną kwotę 54 tys. zł. Wspominam o tym, gdyż obecnie dysponujemy jedynie dziewiętnastoletnim, sześcioosobowym busem marki Renault Traffic. Doskonale sprawdza się on w usuwaniu skutków wiatrołomów oraz w zdarzeniach drogowych, do których dochodzi często z racji przebiegającej w pobliżu ekspresowej drogi S11, będącej jednocześnie obwodnicą Ostrowa Wlkp. Wśród tegorocznych trzydziestu pięciu wyjazdów interweniowaliśmy również podczas powodzi. Do tego typu akcji jesteśmy przygotowani, bowiem dysponujemy profesjonalnymi pompami – szlamową oraz pływającą powiedział prezes Krawczyk.

Prezes Wojciech Krawczyk​

  • Prezes Wojciech Krawczyk​
Rajd MDP – młodzi druhowie z opiekunką Klaudią Reikowską
  • Rajd MDP – młodzi druhowie z opiekunką Klaudią Reikowską

100 drzew na 100-lecie OSP w Wysocku Wielkim

Strażacy z Wysocka Wielkiego są zaangażowani w zadania daleko wybiegające poza ich statutowe obowiązki. Miesiąc temu na terenie wsi zrealizowali bardzo cenne przedsięwzięcie.

Od dłuższego czasu przygotowywaliśmy się do tej akcji – komentuje prezes Wojciech Krawczyk. – Z okazji zbliżającego się 100-lecia OSP postanowiliśmy zasadzić na terenie naszej miejscowości sto drzew. Akcję nazwaliśmy „Sto drzew na 100-lecie OSP Wysocko Wielkie”. Akcja została przeprowadzona wspólnie z mieszkańcami, sołtysem, Radą Sołecką i innymi organizacjami działającymi na terenie wsi, a patronat nad nią objął wójt gminy – Piotr Kuroszczyk. Nie byłaby ona możliwa, gdyby nie pomoc Nadleśnictwa Taczanów, które przekazało nam sadzonki.

Ochotnicy działają lokalnie na rzecz wielu mieszkańców wsi, gminy i powiatu

Działalność organizacyjna na rzecz mieszkańców nie tylko Wysocka Wielkiego, gminy, ale także powiatu, jest bardzo szeroka.

Cyklicznie, dla naszych młodych strażaków – dodaje prezes Krawczyk – organizujemy zbiórki, podczas których przeprowadzamy szkolenia z ratownictwa. Poza tym to doskonała okazja do integracji młodego pokolenia ze starszymi, doświadczonymi strażakami. Również w tym roku wspólnie z innymi jednostkami zorganizowaliśmy pierwszy rajd pieszy dla członków MDP służących w jednostkach z całego powiatu. Podczas rajdu przeprowadzamy pokazy z ratownictwa wodnego, technicznego oraz medycznego. W związku z tym, że rajd przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania, postanowiliśmy uczynić z niego cykliczną, coroczną formę. Z organizacyjnych przedsięwzięć należy wspomnieć o Letnim Obozie Wypoczynkowym dla MDP z terenu powiatu. Naszymi partnerami przy jego organizacji był Zarząd Powiatowy ZOSP RP oraz Komenda Powiatowa PSP w Ostrowie Wlkp. Również w tym przypadku, podobnie jak przy organizacji wspomnianego rajdu, uczynimy wszystko, by obóz stał się coroczną, powiatową imprezą. Chciałbym podziękować Komendzie Głównej oraz Komendzie Powiatowej PSP w Ostrowie Wlkp. za przyznanie dotacji oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Przygodzicach za wolontariat i opiekę nad młodzieżą w trakcie jego trwania – powiedział prezes Wojciech Krawczyk. – Przyszłoroczny jubileusz będzie okazją do odnowienia 95-letniego sztandaru, który nasza jednostka otrzymała w piątym roku swojej działalności. Z tej okazji planujemy również wydać kolejną książkę biograficzną o naszej jednostce – zakończył prezes Wojciech Krawczyk.

Akcja „Sto drzew na 100-lecie”

  • Akcja „Sto drzew na 100-lecie”

Krystyna Nowakowska

fot. OSP Wysocko Wielkie

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 48/2022 na str. 54. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Druhowie w Zagwiździu pomagają na każdym kroku, nie tylko podczas zagrożenia

Historia strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zagwiździu swój początek miała blisko dwieście siedemdziesiąt lat temu. W 1755 r. w miejscowej Hucie Żelaza założona została Straż Ogniowa, w której, jak można było się spodziewać, pracy nie brakowało.

czytaj więcej

Kolędowanie - piękna tradycja strażaków z OSP Sieraków

OSP Sieraków to jedna z 13 jednostek w gminie Dobczyce. Dużo się w niej dzieje i to nie tylko na polu niesienia pomocy, lecz także uczestnictwa w życiu codziennym wsi i jej mieszkańców. Dzięki temu zaskarbili sobie szacunek, sympatię, życzliwość i wdzięczność.

czytaj więcej

Gospodynie z Wojciechowa łączą tradycję z nowoczesnością

Poznały się na szkolnym korytarzu jako młode mamy. Za sprawą dzieci nawiązały bliższe relacje. Na jednym z zebrań sołeckich postanowiły zalegalizować znajomość. W październiku 2020 roku młode mieszkanki Wojciechowa w gminie Jastrzębia utworzyły pierwsze w miejscowości koło gospodyń.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)